My Favorite Movies
| fb1740210975's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
The Matrix (1999, R) |
|
| 2 |
Car Wash (1976, PG) |
|
| 3 |
Big Fish (2003, PG-13) |
|
| 4 |
Enter the Dragon (1973, R) |
|
| 5 |
Return of the Dragon (The Way of the Dragon) (1972, R) |
|
| 6 |
The Last Dragon (1985, PG-13) |
|
| 7 |
Final Approach (1991, Unrated) |
|
| 8 |
Undercover Brother (2002, PG-13) |
|
| 9 |
Dogma (1999, R) |
|
| 10 |
The Jerk (1979, R) |
|
| 11 |
Knowing (2009, PG-13) |
|
| 12 |
Altered States (1980, R) |
|
| 13 |
Click (2006, PG-13) |
|
| 14 |
The Green Mile (1999, R) |
|
| 15 |
O Brother, Where Art Thou? (2000, PG-13) |
|
| 16 |
Supernova (2000, PG-13) |
|
| 17 |
The Manitou (1978, PG) |
|
| 18 |
84 Charing Cross Road (1987, PG) |
|
| 19 |
Bruce Almighty (2003, PG-13) |
|
| 20 |
Evan Almighty (2007, PG) |
|
| 21 |
The Matrix Reloaded (2003, R) |
|
| 22 |
The Matrix Revolutions (2003, R) |
|
| 23 |
The Prophecy (1995, R) |
|
| 24 |
The Prophecy II: Ashtown (1997, R) |
|
| 25 |
The Prophecy 3: The Ascent (2000, R) |
|
| 26 |
The Butterfly Effect (2004, R) |
|
| 27 |
The Butterfly Effect 2 (2006, R) |
|
| 28 |
Deja Vu (2006, PG-13) |
|
| 29 |
Next (2007, PG-13) |
|
| 30 |
Jumper (2008, PG-13) |
|
| 31 |
The Wiz (1978, G) |
|
| 32 |
Cleaner (2008, R) |
|
| 33 |
Mr. Holland's Opus (1995, PG) |
|
| 34 |
The Last Temptation of Christ (1988, R) |
|
| 35 |
The Wedding Singer (1997, PG-13) |
|
| 36 |
50 First Dates (2004, PG-13) |
|
| 37 |
Breakin' (Breakdance: The Movie) (1984, PG) |
|
| 38 |
Beat Street (1984, PG) |
|
| 39 |
The Fifth Element (1997, PG-13) |
|
| 40 |
Demolition Man (1993, R) |
|
| 41 |
Blade (1998, R) |
|
| 42 |
Blade II (Blade 2) (2002, R) |
|
| 43 |
Nova: The Elegant Universe (2004, Unrated) |
|
| 44 |
The Breakfast Club (1985, R) |
|
| 45 |
Oxford Blues (1984, PG) |
|
| 46 |
Billionaire Boys Club (1987, Unrated) |
|
| 47 |
The Boys Next Door (1986, R) |
|
| 48 |
A Shock to the System (1990, R) |
|
| 49 |
Brainstorm (1983, PG) |
|
| 50 |
Mr. Deeds (2002, PG-13) |
















































