My Favorite Movies


  fb1743026978's Rating My Rating
1
It's a Wonderful Life (1946,  Unrated)
2
Mr. Smith Goes to Washington (1939,  Unrated)
3
The Shop Around the Corner (1940,  Unrated)
4
Seventh Heaven (1937,  Unrated)
5
Destry Rides Again (1939,  Unrated)
6
The Philadelphia Story (1940,  Unrated)
7
Rope (1948,  PG)
8
Harvey (1951,  Unrated)
9
Rear Window (1954,  PG)
10
The Far Country (1955,  Unrated)
11
The Man From Laramie (1955,  Unrated)
12
Bell, Book and Candle (1958,  Unrated)
13
Vertigo (1958,  PG)
14
Anatomy of a Murder (1959,  R)
15
The Man Who Shot Liberty Valance (1962,  Unrated)
16
Bringing Up Baby (1938,  Unrated)
17
His Girl Friday (1940,  Unrated)
18
My Favorite Wife (1940,  Unrated)
19
Penny Serenade (1941,  Unrated)
20
Suspicion (1941,  Unrated)
21
The Talk of the Town (1942,  Unrated)
22
Arsenic and Old Lace (1944,  Unrated)
23
Notorious (1946,  Unrated)
24
I Was a Male War Bride (1949,  Unrated)
25
Monkey Business (1952,  Unrated)
26
To Catch a Thief (1955,  Unrated)
27
An Affair to Remember (1957,  Unrated)
28
North by Northwest (1959,  Unrated)
29
Operation Petticoat (1959,  Unrated)
30
The Grass Is Greener (1960,  Unrated)
31
Father Goose (1964,  Unrated)
32
Walk, Don't Run (1966,  Unrated)
33
The Iron Petticoat (1957,  Unrated)
34
The African Queen (1951,  Unrated)
35
Woman of the Year (1942,  Unrated)
36
Little Women (1933,  Unrated)
37
Adam's Rib (1949,  Unrated)
38
The Birds (1963,  PG-13)
39
Shadow of a Doubt (1943,  PG)
40
Dial M for Murder (1954,  PG)
41
Rebecca (1940,  Unrated)
42
Strangers on a Train (1951,  PG)
43
The 39 Steps (1935,  PG)
44
Marnie (1964,  PG)
45
Spellbound (1945,  Unrated)
46
The Lady Vanishes (1938,  Unrated)
47
Mr. & Mrs. Smith (1941,  Unrated)
48
Stage Fright (1950,  Unrated)
49
Cottage to Let (1941,  Unrated)
50
Waterloo Road (1945,  Unrated)
51
Green for Danger (1946) (1946,  PG)
52
Hue and Cry (1947,  Unrated)
53
Laughter in Paradise (1951,  PG)
54
The Happiest Days of Your Life (1950,  Unrated)
55
Scrooge (A Christmas Carol) (1951,  Unrated)
56
Innocents in Paris (1953,  Unrated)
57
The Belles of St. Trinian's (1954,  Unrated)
58
An Inspector Calls (1954,  Unrated)
59
The Green Man (1956,  Unrated)
60
Blue Murder at St. Trinian's (1957,  Unrated)
61
School for Scoundrels (1960,  Unrated)
62
The History of Mr. Polly (1949,  Unrated)
63
The Long Memory (1952,  Unrated)
64
Hobson's Choice (1954,  Unrated)
65
Around the World in 80 Days (1956,  Unrated)
66
Ice-Cold in Alex (Desert Attack) (1958,  Unrated)
67
Swiss Family Robinson (1960,  G)
68
Sky West and Crooked (Bats with Baby Faces)(Gypsy Girl) (1966,  Unrated)
69
This Happy Breed (1944,  Unrated)
70
Ryan's Daughter (1970,  R)
71
Some Like It Hot (1959,  Unrated)
72
The Apartment (1960,  Unrated)
73
The Odd Couple (1968,  G)
74
The Out-of-Towners (1970,  G)
75
Withnail and I (1987,  R)
76
Paperhouse (1988,  PG-13)
77
Zoolander (2001,  PG-13)
78
Starsky & Hutch (2004,  PG-13)
79
The Darjeeling Limited (2007,  R)
80
Sleepy Hollow (1999,  R)
81
Cry Baby (1990,  PG-13)
82
Donnie Brasco (1997,  R)
83
Before Night Falls (2000,  R)
84
Kabhi Alvida Naa Kehna (2006,  Unrated)
85
Paheli (2005,  G)
86
Main Hoon Na (2004,  G)
87
Chalte Chalte (2003,  Unrated)
88
Devdas (2002,  Unrated)
89
Kabhi Khushi Kabhie Gham (2001,  PG)
90
Jodhaa Akbar (2008,  Unrated)
91
Koi... Mil Gaya (I Found Someone) (2003,  G)
92
Main Prem Ki Diwani Hoon (2003,  Unrated)
93
Good Bye, Lenin (2004,  R)
94
Amelie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) (2001,  R)
95
Me and You and Everyone We Know (2005,  R)
96
Eagle vs. Shark (2007,  R)
97
The Motorcycle Diaries (Diarios de Motocicleta) (2004,  R)
98
La Science des Rêves (The Science of Sleep) (2006,  R)
99
Bad Education (La Mala educación) (2004,  NC-17)
100
The Eye (Gin gwai) (2002,  R)
101
Ju-on: The Grudge (Ju-on 3) (2003,  R)
102
Audition (Ôdishon) (1999,  R)
103
Battle Royale (Batoru Rowaiaru) (2001,  Unrated)
104
Death Note (Desu nôto) (TV SHOW) (,  Unrated)
105
Desu nôto 2 (Death Note: The Last Name) (2008,  Unrated)
106
Ringu 2 (2005,  Unrated)
107
Ringu 0 (2000,  Unrated)
108
Ringu ( Ring) (1998,  Unrated)
109
Dark Water (2002,  PG-13)
110
Yogen (Premonition) (2004,  R)
111
Kind Hearts and Coronets (1949,  Unrated)
112
Great Expectations (1947,  Unrated)
113
The Lavender Hill Mob (1951,  Unrated)
114
Oliver Twist (1951,  Unrated)
115
The Man in the White Suit (1951,  Unrated)
116
The Card (1952,  Unrated)
117
The Ladykillers (1955,  Unrated)
118
Paperback Hero (2000,  Unrated)
119
Jarhead (2005,  R)
120
Donnie Darko (2001,  R)
121
When Brendan Met Trudy (Stolen Nights) (2001,  PG)
122
I Went Down (1997,  R)
123
This Is England (2007,  Unrated)
124
Dead Man's Shoes (2006,  Unrated)
125
A Room for Romeo Brass (2000,  R)
126
Twenty Four Seven (1998,  Unrated)
127
Northern Soul (2004,  Unrated)
128
Wilderness (2006,  R)
129
Hot Fuzz (2007,  R)
130
Shaun of the Dead (2004,  R)
131
Butch Cassidy and the Sundance Kid (1969,  PG)
132
Cool Hand Luke (1967,  Unrated)
133
The Sting (1973,  PG)
134
Cat on a Hot Tin Roof (1958,  Unrated)
135
The Hustler (1961,  Unrated)
136
Somebody Up There Likes Me (1956,  Unrated)
137
Sweet Bird of Youth (1962,  Unrated)
138
The Good, the Bad and the Ugly (Il Buono, il Brutto, il Cattivo.) (1966,  R)
139
Dirty Harry (1971,  R)
140
The Outlaw Josey Wales (1976,  PG)
141
Pale Rider (1985,  R)
142
Escape from Alcatraz (1979,  PG)
143
High Plains Drifter (1973,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments