My Favorite Movies


  fb1753556893's Rating My Rating
1
3-Iron (Bin-jip) (Empty Houses) (2004,  R)
2
13 Tzameti (2005,  Unrated)
3
Byôsoku 5 senchimêtoru (5 Centimeters per Second) (A Chain of Short Stories about Their Distance) (2007,  Unrated)
4
La Science des Rêves (The Science of Sleep) (2006,  R)
5
Chungking Express (1996,  PG-13)
6
Paprika (2006,  R)
7
Tonari no Totoro (My Neighbor Totoro) (1988,  G)
8
Battle Royale (Batoru Rowaiaru) (2001,  Unrated)
9
Blue Spring (2002,  Unrated)
10
Delicatessen (1991,  R)
11
Me and You and Everyone We Know (2005,  R)
12
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind (2004,  R)
13
Dancer in the Dark (2000,  R)
14
Trainspotting (1996,  R)
15
American History X (1998,  R)
16
Amelie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) (2001,  R)
17
Cidade de Deus, (City of God) (2003,  R)
18
2046 (2005,  R)
19
Stranger of Mine (Unmei janai hito) (2005,  Unrated)
20
11:14 (2003,  R)
21
Rocket Science (2007,  R)
22
The Girl Who Leapt Through Time (Toki wo kakeru shojo) (2007,  Unrated)
23
Magnolia (1999,  R)
24
Kûchû teien (Hanging Garden) (2005,  Unrated)
25
Matchstick Men (2003,  PG-13)
26
Requiem for a Dream (2000,  R)
27
Saibogujiman kwenchana (I'm a Cyborg, But That's OK) (2006,  Unrated)
28
Hauru no ugoku shiro (Howl's Moving Castle) (2005,  PG)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments