My Favorite Movies


  fb1774230357's Rating My Rating
1
God Tussi Great Ho (2008,  Unrated)
2
The Notebook (2004,  PG-13)
3
Ghajini (2008,  Unrated)
4
Jannat (2008,  Unrated)
5
New York (2009,  Unrated)
6
Fashion (2008,  Unrated)
7
Jab We Met (2007,  Unrated)
8
Kuch Kuch Hota Hai (1998,  Unrated)
9
Love Story 2050 (2008,  Unrated)
10
Kyon Ki (2005,  Unrated)
11
Bewafaa (2005,  Unrated)
12
Chameli (2004,  Unrated)
13
Raaz - The Mystery Continues (2009,  Unrated)
14
Deewane Huye Paagal (2005,  Unrated)
15
Finding Nemo (2003,  G)
16
Tere Naam (2003,  Unrated)
17
Kal Ho Naa Ho (2003,  Unrated)
18
Yeh Vaada Raha (1982,  Unrated)
19
Aadmi Khilona Hai (1993,  Unrated)
20
Andhaa Kaanoon (1983,  Unrated)
21
Pyaasa Sawan (1981,  Unrated)
22
Ek Chitthi Pyar Bhari (1985,  Unrated)
23
Race (2008,  Unrated)
24
Mere Baap Pahle Aap (2008,  Unrated)
25
Dil Chahta Hai (2001,  Unrated)
26
Humraaz (2002,  Unrated)
27
Hulchul (2004,  Unrated)
28
Deewaar (2004,  Unrated)
29
Salaam-e-Ishq (2007,  Unrated)
30
Aaja Nachle (2007,  Unrated)
31
Aa Ab Laut Chalen (Lets Go Back) (1999,  Unrated)
32
36 China Town (2006,  Unrated)
33
Taal (2000,  G)
34
Aap Ki Khatir (2006,  Unrated)
35
Gandhi, My Father (2007,  Unrated)
36
Naqaab: Disguised Intentions (2007,  Unrated)
37
Shaadi Se Pehle (2006,  Unrated)
38
Hungama (2003,  Unrated)
39
LOC: Kargil (Line of Control: Kargil) (2003,  Unrated)
40
Doli Saja Ke Rakhna (1998,  Unrated)
41
Mohabbat (1997,  Unrated)
42
Deewangee (Obsession) (2002,  Unrated)
43
Kudrat (1998,  Unrated)
44
Luck by Chance (2009,  Unrated)
45
Namastey London (2007,  Unrated)
46
Fanaa (2006,  Unrated)
47
Kabhi Kabhie - Love Is Life (Sometimes) (1976,  Unrated)
48
Yeh Hai Jalwa (2002,  Unrated)
49
Bobby (1973,  Unrated)
50
Bol Radha Bol (1992,  Unrated)
51
Saagar (1985,  Unrated)
52
Doosra Aadmi (1977,  Unrated)
53
Deewana (Crazy) (1992,  Unrated)
54
Pyaar Mein Twist (,  Unrated)
55
Yaraana (1995,  Unrated)
56
Rafoo Chakkar (1975,  Unrated)
57
Ghar Ghar Ki Kahani (1988,  Unrated)
58
Golmaal Returns (2008,  Unrated)
59
Kya Love Story Hai (2008,  Unrated)
60
Life Partner (2009,  Unrated)
61
Kyaa Kool Hai Hum (We Are So Cool) (2005,  Unrated)
62
Shootout at Lokhandwala (2006,  Unrated)
63
Jeena Sirf Merre Liye (2002,  Unrated)
64
Mujhe Kucch Kehna Hai (2001,  Unrated)
65
Kyaa Dil Ne Kahaa (2002,  Unrated)
66
Aggar (2006,  Unrated)
67
Kucch To Hai (2003,  Unrated)
68
Jaan (1996,  Unrated)
69
International Khiladi (1999,  Unrated)
70
Jab Pyaar Kisise Hata Hai (1998,  Unrated)
71
Baadshah (1999,  PG)
72
Barsaat (1995,  Unrated)
73
Joru Ka Ghulam (2000,  Unrated)
74
Partner (2007,  Unrated)
75
Bhagam Bhag (2006,  Unrated)
76
Sandwich (Hum Do Hamaara Ek) (2006,  Unrated)
77
Bade Miyan Chote Miyan (1998,  Unrated)
78
Hadh Kar Di Aapne (2000,  Unrated)
79
Hum Tum Pe Marte Hain (1999,  Unrated)
80
Khullam Khulla Pyaar Karen (2005,  Unrated)
81
Albela (2001,  Unrated)
82
Deewana Mastana (1997,  Unrated)
83
Kyo Kii... Main Jhuth Nahin Bolta (2001,  Unrated)
84
Kunwara (2000,  Unrated)
85
Shikari (2000,  Unrated)
86
Chalo Ishq Ladaaye (2002,  Unrated)
87
Raja Bhaiya (2003,  Unrated)
88
Saajan Chale Sasural (1997,  Unrated)
89
Khudgarz (,  Unrated)
90
Bhabhi (1991,  Unrated)
91
Gharana (1989,  Unrated)
92
Swarg (1990,  Unrated)
93
Jaisi Karni Waisi Bharni (1989,  Unrated)
94
Gharwali Baharwali (1998,  Unrated)
95
Daman: A Victim of Marital Violence (2001,  Unrated)
96
Imtihaan (1995,  Unrated)
97
Pehchaan: The Face of Truth (2005,  Unrated)
98
Kambakkht Ishq (Incredible Love) (2009,  Unrated)
99
Kabhi Khushi Kabhie Gham (2001,  PG)
100
Don (2006,  Unrated)
101
Fida (2004,  Unrated)
102
Asoka (2001,  R)
103
Talaash: The Hunt Begins... (2003,  Unrated)
104
Yaadein (2001,  Unrated)
105
Aitraaz (2004,  Unrated)
106
Dosti (2006,  Unrated)
107
Divas Forever 2 (2005,  Unrated)
108
Ajnabee (2001,  Unrated)
109
Khushi (2003,  Unrated)
110
Three Idiots (2009,  Unrated)
111
Dev (2004,  Unrated)
112
War of the Worlds (2005,  PG-13)
113
Minority Report (2002,  PG-13)
114
Mission: Impossible III (2006,  PG-13)
115
The Last Samurai (2003,  R)
116
Mission Impossible (1996,  PG-13)
117
Collateral (2004,  R)
118
Top Gun (1986,  PG)
119
Mission Impossible 2 (2000,  PG-13)
120
Jerry Maguire (1996,  R)
121
Vanilla Sky (2001,  R)
122
Batman Begins (2005,  PG-13)
123
Mr. & Mrs. Smith (2005,  PG-13)
124
Charlie's Angels - Full Throttle (2003,  PG-13)
125
The Juror (1996,  R)
126
Maine Pyar Kiya (I Fell In Love) (When Love Calls) (1989,  Unrated)
127
Phir Milenge (2004,  Unrated)
128
Jaanam Samjha Karo (1999,  Unrated)
129
No Entry (2005,  G)
130
Hello Brother (1999,  Unrated)
131
Saawariya (2007,  PG)
132
Straight From the Heart (Hum Dil De Chuke Sanam) (1999,  Unrated)
133
Jaan-E-Mann (2006,  Unrated)
134
Har Dil Jo Pyar Karega (2000,  Unrated)
135
Lucky: No Time for Love (2005,  Unrated)
136
Hum Saath-Saath Hain: We Stand United (1999,  Unrated)
137
Hum Aapke Hain Koun...! (What Am I to You...!) (1994,  Unrated)
138
Baghban (2003,  Unrated)
139
Baabul (2006,  Unrated)
140
Garv: Pride and Honour (2004,  Unrated)
141
Chori Chori Chupke Chupke (2001,  Unrated)
142
Dil Tera Aashiq (1993,  Unrated)
143
Hello (2005,  Unrated)
144
Mujhse Shaadi Karogi (2004,  Unrated)
145
Dil Ne Jise Aapna Kaha (2004,  Unrated)
146
Dil Ne Jise Apna Kahaa (2004,  Unrated)
147
Biwi No. 1 (1999,  Unrated)
148
Shaadi Karke Phas Gaya Yaar (2005,  Unrated)
149
Tumko Na Bhool Paayenge (2002,  Unrated)
150
Kahin Pyaar Na Ho Jaaye (2000,  Unrated)
151
Marigold (2007,  PG-13)
152
Saajan (1991,  Unrated)
153
Dulhan Hum Le Jayenge (1999,  Unrated)
154
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl (2003,  PG-13)
155
Pirates of the Caribbean: At Worlds End (2007,  PG-13)
156
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest (2006,  PG-13)
157
Kingdom of Heaven (2005,  R)
158
Shrek 2 (2004,  PG)
159
Shrek the Third (Shrek 3) (2007,  PG)
160
Shrek (2001,  PG)
161
Daddy Day Care (2003,  PG)
162
Dr. Dolittle (1998,  PG-13)
163
Norbit (2007,  PG-13)
164
The Nutty Professor (1996,  PG-13)
165
Dr. Dolittle 2 (2001,  PG)
166
Beverly Hills Cop (1984,  R)
167
Beverly Hills Cop II (1987,  R)
168
The Golden Child (1986,  PG-13)
169
You've Got Mail (1998,  PG)
170
City of Angels (1998,  PG-13)
171
Sleepless in Seattle (1993,  PG)
172
Proof of Life (2000,  R)
173
When a Man Loves a Woman (1994,  R)
174
I.Q. (1994,  PG)
175
Aap Ki Kasam (2004,  Unrated)
176
Insaaf Main Karoongaa (2002,  Unrated)
177
Thodisi Bewafaii (1980,  Unrated)
178
Hijack (2008,  Unrated)
179
Dhoom (2004,  Unrated)
180
Na Tum Jaano Na Hum (2002,  Unrated)
181
Cash (2007,  Unrated)
182
Kaal (Kalank) (2005,  PG-13)
183
Dus (2005,  Unrated)
184
Darling (2007,  Unrated)
185
Pyare Mohan (2006,  Unrated)
186
Main Aisa Hi Hoon (2005,  G)
187
Ankahee (2006,  Unrated)
188
Main Hoon Na (2004,  G)
189
Ram Gopal Varma Ki Aag (2007,  Unrated)
190
Zindaggi Rocks (2006,  Unrated)
191
Samay: When Time Strikes (2003,  Unrated)
192
Jai Veeru (2009,  Unrated)
193
Heyy Babyy (2007,  Unrated)
194
Janasheen (2003,  Unrated)
195
Om Jai Jagadish (2002,  Unrated)
196
Hum Ho Gaye Aap Ke (2001,  Unrated)
197
Kitne Door... Kitne Paas (2002,  Unrated)
198
Pyaar Tune Kya Kiya (2001,  Unrated)
199
Humko Deewana Kar Gaye (2008,  Unrated)
200
Apne (2007,  Unrated)
201
Kabhi Alvida Naa Kehna (2006,  Unrated)
202
Black (2005,  Unrated)
203
Chalte Chalte (2003,  Unrated)
204
Laaga Chunari Mein Daag - Journey of a Woman (2007,  Unrated)
205
Saathiya (2002,  Unrated)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments