Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  fb1782986640's Rating My Rating
1
Transformers: Revenge of the Fallen (2009,  PG-13)
2
The Last Samurai (2003,  R)
3
300 (2007,  R)
4
Braveheart (1995,  R)
5
Finding Nemo (2003,  G)
6
Fight Club (1999,  R)
7
Gladiator (2000,  R)
8
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl (2003,  PG-13)
9
Pirates of the Caribbean: At Worlds End (2007,  PG-13)
10
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest (2006,  PG-13)
11
Shrek (2001,  PG)
12
Sin City (2005,  R)
13
The Lord of the Rings - The Fellowship of the Ring (2001,  PG-13)
14
The Lord of the Rings - The Return of the King (2003,  PG-13)
15
The Lord of the Rings - The Two Towers (2002,  PG-13)
16
The Matrix (1999,  R)
17
The Shawshank Redemption (1994,  R)
18
Transformers (2007,  PG-13)
19
V for Vendetta (2006,  R)
20
Wedding Crashers (2005,  R)
21
Blood Diamond (2006,  R)
22
The Transporter (2002,  PG-13)
23
Transporter 2 (2005,  PG-13)
24
Transporter 3 (2008,  PG-13)
25
The Mummy: Tomb of the Dragon Emperor (2008,  PG-13)
26
Jet Li and the Legend of Wong Fei Hun (2005,  Unrated)
27
Jet Li's Fearless (Huo Yuan Jia) (Legend of a Fighter) (2006,  PG-13)
28
The Forbidden Kingdom (2008,  PG-13)
29
Lethal Weapon 4 (1998,  R)
30
Romeo Must Die (2000,  R)
31
Cradle 2 the Grave (2003,  R)
32
War (Rogue Assassin) (2007,  R)
33
Kiss of the Dragon (2001,  R)
34
The Expendables (2010,  Unrated)
35
Red Dragon (2000,  Unrated)
36
Shao Lin xiao zi (Shaolin Temple 2: Kids from Shaolin) (1983,  Unrated)
37
Born to Defense (1986,  R)
38
The One (2001,  PG-13)
39
Hero (2004,  PG-13)
40
Unleashed (Danny the Dog) (2005,  R)
41
Once Upon a Time in China 2 (1992,  R)
42
Kung Fu Panda (2008,  PG)
43
Jackie Chan's Who Am I? (Wo shi shei) (1998,  PG-13)
44
Bruce Lee - A Warrior's Journey (2000,  Unrated)
45
Bo bui gai wak (Rob-B-Hood) (Robin-B-Hood) (2006,  Unrated)
46
The Tuxedo (2002,  PG-13)
47
Rush Hour (1998,  PG-13)
48
Rush Hour 3 (2007,  PG-13)
49
Rush Hour 2 (2001,  PG-13)
50
Shanghai Noon (2000,  PG-13)
51
Shanghai Knights (2003,  PG-13)
52
Around the World in 80 Days (2004,  PG)
53
The Medallion (2003,  PG-13)
54
Mr. Nice Guy (1997,  PG-13)
55
Operation Condor (Fei ying gai wak) (Armour of God II) (1991,  PG-13)
56
Drunken Master (Jui kuen) (1978,  R)
57
New Police Story (San ging chaat goo si) (2006,  R)
58
Yes Man (2008,  PG-13)
59
The Mask (1994,  PG-13)
60
The Departed (2006,  R)
61
Ocean's Eleven (2001,  PG-13)
62
The Bourne Ultimatum (2007,  PG-13)
63
The Bourne Supremacy (2004,  PG-13)
64
The Bourne Identity (2002,  PG-13)
65
Ocean's Thirteen (2007,  PG-13)
66
Ocean's Twelve (2004,  PG-13)
67
The Brothers Grimm (2005,  PG-13)
68
The Good Shepherd (2006,  R)
69
Stuck On You (2003,  PG-13)
70
Saving Private Ryan (1998,  R)
71
Angels & Demons (2009,  PG-13)
72
Exposing the Davinci Code (2005,  Unrated)
73
The Da Vinci Code (2006,  PG-13)
74
Breaking the Da Vinci Code (2005,  Unrated)
75
Beyond the Da Vinci Code (2005,  Unrated)
76
Bruce Almighty (2003,  PG-13)
77
Ace Ventura: Pet Detective (1993,  PG-13)
78
Horton Hears a Who! (2008,  G)
79
Fun With Dick and Jane (2005,  PG-13)
80
Lemony Snicket's A Series of Unfortunate Events (2004,  PG)
81
Dumb and Dumber (1994,  PG-13)
82
Liar Liar (1997,  PG-13)
83
Ace Ventura - When Nature Calls (1995,  PG-13)
84
How the Grinch Stole Christmas (2000,  PG)
85
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind (2004,  R)
86
Batman Forever (1995,  PG-13)
87
The Truman Show (1998,  PG)
88
Me, Myself & Irene (2000,  R)
89
Under the Sea 3D (2009,  G)
90
The Cable Guy (1996,  PG-13)
91
Comic Relief: The Greatest...and The Latest (2008,  Unrated)
92
Autism: Made in the U.S.A. (2009,  Unrated)
93
The Number 23 (2007,  R)
94
Man on the Moon (1999,  R)
95
Simon Birch (1998,  PG)
96
The Majestic (2001,  PG)
97
Earth Girls Are Easy (1989,  PG)
98
Peggy Sue Got Married (1986,  PG-13)
99
The Dead Pool (1988,  R)
100
Disney's A Christmas Carol (2009,  PG)
101
High Strung (1991,  PG)
102
Introducing... Janet (Rubberface) (1981,  PG)
103
The Three Stooges (2010,  Unrated)
104
Titanic (1997,  PG-13)
105
Catch Me If You Can (2002,  PG-13)
106
Body of Lies (2008,  R)
107
Revolutionary Road (2008,  R)
108
Gangs of New York (2002,  R)
109
Romeo + Juliet (1996,  PG-13)
110
The Man in the Iron Mask (1998,  PG-13)
111
The Beach (2000,  R)
112
The Aviator (2004,  PG-13)
113
Poison Ivy (1992,  R)
114
Shutter Island (2010,  Unrated)
115
Critters 3 - You Are What They Eat (1991,  PG-13)
116
Primeval (2007,  R)
117
Fashion (2008,  Unrated)
118
Waqt: The Race Against Time (2005,  Unrated)
119
District B13 (Banlieue 13) (2006,  R)
120
Mr. & Mrs. Smith (2005,  PG-13)
121
Wanted (2008,  R)
122
Shark Tale (2004,  PG)
123
Changeling (2008,  R)
124
Gone in 60 Seconds (Gone in Sixty Seconds) (2000,  PG-13)
125
Lara Croft Tomb Raider - The Cradle of Life (2003,  PG-13)
126
Beowulf (2007,  PG-13)
127
Lara Croft - Tomb Raider (2001,  PG-13)
128
Alexander (2004,  R)
129
The Bone Collector (1999,  R)
130
Sky Captain and the World of Tomorrow (2004,  PG)
131
Taking Lives (2004,  Unrated)
132
Hackers (1995,  PG-13)
133
Life or Something Like It (2002,  PG-13)
134
A Mighty Heart (2007,  R)
135
Original Sin (2001,  R)
136
Pushing Tin (1999,  R)
137
Beyond Borders (2003,  R)
138
Cyborg 2 (1993,  R)
139
The Fever (2007,  Unrated)
140
Kung Fu Panda: The Kaboom of Doom (Kung Fu Panda 2) (2011,  Unrated)
141
We Are the Future (2006,  Unrated)
142
Marley & Me (2008,  PG)
143
Night at the Museum 2: Battle of the Smithsonian (2009,  PG)
144
Meet The Fockers (2004,  PG-13)
145
Night at the Museum (2006,  PG)
146
Armageddon (1998,  PG-13)
147
Zoolander (2001,  PG-13)
148
Drillbit Taylor (2008,  PG-13)
149
Starsky & Hutch (2004,  PG-13)
150
Cars (2006,  G)
151
You, Me and Dupree (2006,  PG-13)
152
Anaconda (1997,  PG-13)
153
Behind Enemy Lines (2001,  PG-13)
154
The Royal Tenenbaums (2001,  R)
155
I Spy (2002,  PG-13)
156
The Darjeeling Limited (2007,  R)
157
The Haunting (1999,  PG-13)
158
Yeah Right! (2003,  Unrated)
159
The Minus Man (1999,  R)
160
Beat the Devil (2002,  Unrated)
161
Bad Boy Blues (1995,  Unrated)
162
Terminator Salvation (2009,  PG-13)
163
Public Enemies (2009,  R)
164
The Dark Knight (2008,  PG-13)
165
Batman Begins (2005,  PG-13)
166
Pocahontas (1995,  G)
167
The Prestige (2006,  PG-13)
168
3:10 to Yuma (2007,  R)
169
American Psycho (2000,  R)
170
Hauru no ugoku shiro (Howl's Moving Castle) (2005,  PG)
171
Reign of Fire (2002,  PG-13)
172
The New World (2005,  PG-13)
173
Rescue Dawn (2007,  PG-13)
174
Shaft (2000,  R)
175
Empire of the Sun (1987,  PG)
176
Killing Pablo (2011,  Unrated)
177
Metroland (1999,  R)
178
10 Things I Hate About You (1999,  PG-13)
179
Brokeback Mountain (2005,  R)
180
The Patriot (2000,  R)
181
A Knight's Tale (2001,  PG-13)
182
Casanova (2005,  R)
183
Lords of Dogtown (2005,  PG-13)
184
I'm Not There (2007,  R)
185
The Four Feathers (2002,  PG-13)
186
Monster's Ball (2001,  R)
187
The Imaginarium of Doctor Parnassus (2009,  PG-13)
188
Candy (2006,  R)
189
Two Hands (1999,  R)
190
Shrek 2 (2004,  PG)
191
Shrek the Third (Shrek 3) (2007,  PG)
192
The Legend of Zorro (2005,  PG)
193
My Mom's New Boyfriend (2008,  PG-13)
194
Once Upon a Time in Mexico (2003,  R)
195
Thick as Thieves (The Code) (2009,  Unrated)
196
Interview with the Vampire (1994,  R)
197
The Mask of Zorro (1998,  PG-13)
198
Spy Kids (2001,  PG)
199
Take the Lead (2006,  PG-13)
200
Desperado (1995,  R)
201
Philadelphia (1993,  PG-13)
202
The 13th Warrior (1999,  R)
203
Spy Kids 2: The Island of Lost Dreams (2002,  PG)
204
Spy Kids 3-D - Game Over (2003,  PG)
205
Assassins (1995,  R)
206
Evita (1997,  PG)
207
Shrek the Halls (2007,  G)
208
Champion (2005,  Unrated)
209
Thick As Thieves (1998,  R)
210
The Many Faces of Zorro (1999,  Unrated)
211
Summer Rain (El camino de los ingleses) (2006,  Unrated)
212
Meet the Cast of Shrek 2 (2004,  Unrated)
213
Never Talk to Strangers (1995,  R)
214
Bordertown (2008,  R)
215
Ballistic - Ecks vs. Sever (2002,  R)
216
Silverado (1985,  PG-13)
217
Play It to the Bone (1999,  R)
218
Crazy in Alabama (1999,  PG-13)
219
Iron Man (2008,  PG-13)
220
Iron Man 2 (2010,  Unrated)
221
The Soloist (2009,  PG-13)
222
The Incredible Hulk (2008,  PG-13)
223
Tropic Thunder (2008,  R)
224
Zodiac (2007,  R)
225
Rain of Madness (2008,  Unrated)
226
Natural Born Killers (1994,  NC-17)
227
The Shaggy Dog (2006,  PG)
228
Lucky You (2007,  PG-13)
229
Charlie Bartlett (2007,  R)
230
Game 6 (2005,  R)
231
The Italian Job (2003,  PG-13)
232
Pride and Glory (2008,  R)
233
Red Dragon (2002,  R)
234
The Illusionist (2006,  PG-13)
235
Kingdom of Heaven (2005,  R)
236
American History X (1998,  R)
237
Bustin' Down the Door (2008,  Unrated)
238
Strange Days on Planet Earth 2 (2008,  Unrated)
239
Rounders (1998,  R)
240
Death to Smoochy (2002,  R)
241
Primal Fear (1996,  R)
242
Down in the Valley (2005,  R)
243
Generation Gap (2008,  Unrated)
244
Strange Days on Planet Earth (2005,  Unrated)
245
Cheung Gong 7 hou (CJ7) (Long River 7) (2008,  PG)
246
Shaolin Soccer (2002,  PG-13)
247
Kung Fu Hustle (2005,  R)
248
Wasabi (2001,  R)
249
Taxi (2004,  PG-13)
250
Taxi (1998,  Unrated)
251
Taxi 2 (2000,  Unrated)
252
Taxi 3 (2003,  Unrated)
253
Taxi 4 (2007,  Unrated)
254
G.I. Joe: Rise of Cobra (2009,  PG-13)
255
The Transformers - The Movie (1986,  PG)
256
Transformers: Beginnings (2007,  Unrated)
257
Crank 2: High Voltage (2009,  R)
258
The Bank Job (2008,  R)
259
Death Race (2008,  R)
260
Snatch (2001,  R)
261
Crank (2006,  R)
262
Lock, Stock and Two Smoking Barrels (1999,  R)
263
Cellular (2004,  PG-13)
264
In the Name of the King: A Dungeon Siege Tale (2006,  PG-13)
265
Ghosts of Mars (2001,  R)
266
The Brazilian Job (2011,  Unrated)
267
London (2006,  R)
268
13 (2009,  Unrated)
269
Revolver (2005,  R)
270
Chaos (2005,  R)
271
Turn It Up (2000,  R)
272
Harry Potter and the Goblet of Fire (2005,  PG-13)
273
The Matrix Revolutions (2003,  R)
274
The Matrix Reloaded (2003,  R)
275
The Matrix Revisited (2001,  R)
276
Avatar (Cyber Wars) (Matrix Hunter) (2006,  PG-13)
277
Sexual Matrix (1999,  R)
278
Live Free or Die Hard (2007,  PG-13)
279
Over the Hedge (2006,  PG)
280
The Sixth Sense (1999,  PG-13)
281
Pulp Fiction (1994,  R)
282
The Fifth Element (1997,  PG-13)
283
Die Hard (1988,  R)
284
What Just Happened? (2008,  R)
285
Die Hard With a Vengeance (Die Hard 3) (1995,  R)
286
Die Hard 2 (Die Hard 2: Die Harder) (1990,  R)
287
Lucky Number Slevin (2006,  R)
288
Twelve Monkeys (12 Monkeys) (1995,  R)
289
Unbreakable (2000,  PG-13)
290
Look Who's Talking (1989,  PG-13)
291
Alpha Dog (2007,  R)
292
Tears of the Sun (2003,  R)
293
The Whole Nine Yards (2000,  R)
294
16 Blocks (2006,  PG-13)
295
Perfect Stranger (2007,  R)
296
Look Who's Talking, Too (1990,  PG-13)
297
Hudson Hawk (1991,  R)
298
The Jackal (1997,  R)
299
Rugrats Go Wild (2003,  PG)
300
The Astronaut Farmer (2006,  PG)
301
The Whole Ten Yards (2003,  PG-13)
302
Planet Terror (Grindhouse Presents: Robert Rodriguez's Planet Terror) (2007,  R)
303
Hostage (2005,  R)
304
Death Becomes Her (1992,  PG-13)
305
Grindhouse (Grind House) (2007,  R)
306
He's Just Not That Into You (2009,  PG-13)
307
Drag Me to Hell (2009,  PG-13)
308
Dodgeball - A True Underdog Story (2004,  PG-13)
309
Alvin and the Chipmunks (2007,  PG)
310
Strange Wilderness (2008,  R)
311
The Break-Up (2006,  PG-13)
312
Terra (Battle For Terra) (2009,  PG)
313
Vince Vaughn's Wild West Comedy Show: 30 Days & 30 Nights - Hollywood to the Heartland (2008,  R)
314
Accepted (2006,  PG-13)
315
Jeepers Creepers (2001,  R)
316
Waiting (2005,  R)
317
Walk Hard: The Dewey Cox Story (2007,  R)
318
Happy Campers (2001,  Unrated)
319
Raising Genius (2004,  R)
320
Planet 51 (2009,  PG)
321
Youth in Revolt (2010,  Unrated)
322
One Part Sugar (,  Unrated)
323
After.Life (2010,  Unrated)
324
Susie Q (1996,  Unrated)
325
Going the Distance (2010,  Unrated)
326
Alvin and the Chipmunks: The Squeakuel (2009,  PG)
327
Alpha and Omega (2010,  Unrated)
328
The Spirit (2008,  PG-13)
329
The Incredibles (2004,  PG)
330
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith (2005,  PG-13)
331
Jumper (2008,  PG-13)
332
XXX (2002,  PG-13)
333
Jurassic Park (1993,  PG-13)
334
Lakeview Terrace (2008,  PG-13)
335
S.W.A.T. (2003,  PG-13)
336
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones (2002,  PG)
337
1408 (2007,  PG-13)
338
Star Wars: The Clone Wars (2008,  PG)
339
Coach Carter (2005,  PG-13)
340
Soul Men (2008,  R)
341
Snakes on a Plane (2006,  R)
342
GoodFellas (1990,  R)
343
Deep Blue Sea (1999,  R)
344
Coming to America (1988,  R)
345
Jackie Brown (1997,  R)
346
Black Snake Moan (2007,  R)
347
Kiss of Death (1995,  R)
348
Jungle Fever (1991,  R)
349
Cleaner (2008,  R)
350
Twisted (2004,  R)
351
Out of Sight (1998,  R)
352
A Time to Kill (1996,  R)
353
The Negotiator (1998,  R)
354
Changing Lanes (2002,  R)
355
X-Men Origins - Wolverine (2009,  PG-13)
356
Australia (2008,  PG-13)
357
X-Men: The Last Stand (2006,  PG-13)
358
X2 (2003,  PG-13)
359
Happy Feet (2006,  PG)
360
Van Helsing (2004,  PG-13)
361
X-Men (2000,  PG-13)
362
Deception (2008,  R)
363
Flushed Away (2006,  PG)
364
Swordfish (2001,  R)
365
The Fountain (2006,  PG-13)
366
Kate & Leopold (2001,  PG-13)
367
Scoop (2006,  PG-13)
368
Van Helsing: The London Assignment (2004,  PG-13)
369
Someone Like You (2001,  PG-13)
370
Rodgers and Hammerstein's Oklahoma! (1999,  Unrated)
371
Stories of Lost Souls (2006,  PG-13)
372
Gran Torino (2009,  R)
373
Million Dollar Baby (2004,  PG-13)
374
Mystic River (2003,  R)
375
The Sergio Leone Anthology (,  Unrated)
376
Fog City Mavericks (2008,  Unrated)
377
You Must Remember This: The Warner Bros. Story (2008,  Unrated)
378
Flags of Our Fathers (2006,  R)
379
The Good, the Bad and the Ugly (Il Buono, il Brutto, il Cattivo.) (1966,  R)
380
Letters from Iwo Jima (2006,  R)
381
Unforgiven (1992,  R)
382
True Crime (1999,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments