My Favorite Movies


  fb1783552577's Rating My Rating
1
Silent Hill (2006,  R)
2
Final Destination 3 (2006,  R)
3
Resident Evil (2002,  R)
4
Doom (2005,  R)
5
Resident Evil - Apocalypse (2004,  R)
6
Biohazard: Degeneration (Resident Evil: Degeneration) (2008,  Unrated)
7
Resident Evil: Afterlife (2011,  Unrated)
8
Resident Evil: Extinction (2007,  R)
9
The Final Destination (2009,  R)
10
Final Destination 2 (2003,  R)
11
Final Destination (2000,  R)
12
The City of Your Final Destination (2007,  PG-13)
13
Transformers: Revenge of the Fallen (2009,  PG-13)
14
Transformers (2007,  PG-13)
15
The Transformers - The Movie (1986,  PG)
16
Transformers Energon - The Return of Megatron (2004,  Unrated)
17
Transformers Energon: Omega Supreme (2004,  Unrated)
18
Transformers Cybertron - Robots in Disguise, A New Beginning (2001,  Unrated)
19
Transformers: Five Faces of Darkness (1986,  Unrated)
20
Transformers Energon: Shockblast Unleashed (2004,  Unrated)
21
Transformers (2006,  Unrated)
22
Transformers: Beginnings (2007,  Unrated)
23
Go-Bots (Transformers: Go-Bots) (2003,  Unrated)
24
Transformers: Zone (1990,  Unrated)
25
Still Life (Art Killer Framed) (Still Life: The Fine Art of Murder) (1988,  Unrated)
26
Stilleben (Still Life) (1997,  Unrated)
27
Sanxia Haoren (Still Life) (2006,  Unrated)
28
Tabiate Bijan (Still Life) (1974,  Unrated)
29
The Still Life (2007,  R)
30
Scream (1996,  R)
31
Stomp! Shout! Scream! (2009,  Unrated)
32
Ice Scream: The ReMix (2008,  Unrated)
33
Yamagata Scream (Yamagata sukurîmu) (2009,  Unrated)
34
Scream 2 (1997,  R)
35
Scream 3 (2000,  R)
36
Kicking & Screaming (2005,  PG)
37
Scream and Scream Again (Screamer) (1970,  PG)
38
Scream, Blacula, Scream! (1973,  PG)
39
Huutajat - Screaming Men, (Screaming Men) (2004,  Unrated)
40
Scream, Baby, Scream (Nightmare House) (1969,  R)
41
Scream Queen Hot Tub Party (Hollywood Scream Queen Hot Tub Party) (1991,  Unrated)
42
Screamers (1996,  R)
43
Kicking and Screaming (1995,  R)
44
Man With the Screaming Brain (2005,  Unrated)
45
Carry On Screaming! (1966,  Unrated)
46
Possession (The Night the Screaming Stops) (1981,  R)
47
Dondurmam gaymak (Ice Cream, I Scream) (2006,  Unrated)
48
Final Stab (Final Scream) (2001,  Unrated)
49
Adam & Evil (Halloween Camp 2: Scream If You Wanna Die Faster) (2004,  R)
50
A Scream in the Streets (1973,  Unrated)
51
Cosa avete fatto a Solange? (What Have They Done to Solange?)(The School That Couldn't Scream) (1972,  R)
52
Africa Screams! (1949,  Unrated)
53
Screaming Masterpiece (Gargandi snilld) (2005,  Unrated)
54
Ancient Evil: Scream of the Mummy (Bram Stoker's Legend of the Mummy 2) (1999,  Unrated)
55
The Screaming Skull (1958,  Unrated)
56
Screamers (2006,  R)
57
From a Whisper to a Scream (1987,  R)
58
964 Pinocchio (Screams of Blasphemy) (1992,  Unrated)
59
Screaming Dead (2003,  R)
60
And Now the Screaming Starts (1973,  PG)
61
Dead People (Messiah of Evil)(Revenge of the Screaming Dead)(The Second Coming) (1973,  R)
62
I Wake Up Screaming (1941,  Unrated)
63
The Retreat (Silent Scream) (2005,  Unrated)
64
Scream of the Ants (2006,  Unrated)
65
The Scream Team (2002,  Unrated)
66
Die Screaming, Marianne (1971,  Unrated)
67
Taste of Fear (Scream of Fear) (1961,  Unrated)
68
Trail of the Screaming Forehead (2007,  Unrated)
69
Cerro Torre: Schrei aus Stein (Scream of Stone) (1991,  Unrated)
70
La Residencia (The House That Screamed) (The Boarding School) (The Finishing School) (1969,  Unrated)
71
Scream of the Wolf (1974,  Unrated)
72
Sigaw (The Echo) (The Scream) (2004,  Unrated)
73
Scream Bloody Murder (2003,  Unrated)
74
Screaming Queens (2005,  Unrated)
75
Scream for Help (1984,  R)
76
Scream... and Die! (1974,  R)
77
Shriek of the Mutilated (Scream of the Snowbeast) (1974,  R)
78
Scream Bloody Murder (Claw of Terror) (Matthew) (The Captive Female) (1973,  Unrated)
79
L' Isola degli Uomini Pesce (The Island of the Fishmen) (Screamers) (Something Waits in the Dark) (1979,  R)
80
Working Class Rock Star (2007,  Unrated)
81
Kill the Scream Queen (2004,  Unrated)
82
The Comeback (Encore) (The Day the Screaming Stopped) (1979,  R)
83
The Silent Scream (1980,  R)
84
Las garras de Lorelei (When the Screaming Stops) (Grasp of the Lorelei) (1974,  R)
85
Ghost Ship (2002,  R)
86
The Ghost Ship (1943,  Unrated)
87
Ghost Ship (1953,  Unrated)
88
Ghost Ship (1997,  Unrated)
89
Far Cry (2008,  R)
90
I, Robot (2004,  PG-13)
91
The Invisible Boy (1957,  G)
92
Robot Chicken: Star Wars Episode II (2008,  Unrated)
93
I Am Legend (2007,  PG-13)
94
Bruce Almighty (2003,  PG-13)
95
Son of the Mask (2005,  PG)
96
DOA: Dead or Alive (2007,  PG-13)
97
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl (2003,  PG-13)
98
Pirates of the Caribbean: At Worlds End (2007,  PG-13)
99
Pirates of the Caribbean 4 (2012,  Unrated)
100
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest (2006,  PG-13)
101
Nostradamus: 2012 (2009,  Unrated)
102
2012 (2009,  PG-13)
103
2012: The Odyssey (2008,  Unrated)
104
2012-ish: The Day the Earth Bent Over (Armageddagain: The Day Before Tomorrow) (2009,  Unrated)
105
2012 Doomsday (2007,  Unrated)
106
Flood (2007,  Unrated)
107
Mumia Abu-Jamal: A Case For Reasonable Doubt? (2008,  Unrated)
108
300 (2007,  R)
109
Shrek (2001,  PG)
110
Finding Nemo (2003,  G)
111
The Matrix (1999,  R)
112
The Lord of the Rings - The Return of the King (2003,  PG-13)
113
Braveheart (1995,  R)
114
Ben 10: Race Against Time (2007,  Unrated)
115
Ben 10: Secret of the Omnitrix (2007,  Unrated)
116
Iron Man (2008,  PG-13)
117
Ghost Rider (2007,  PG-13)
118
Ghost Riders (Ghostriders) (1987,  R)
119
The Polar Express (2004,  G)
120
Final Fantasy - The Spirits Within (2001,  PG-13)
121
Final Fantasy VII - Advent Children (2006,  PG-13)
122
Last Order: Final Fantasy VII (2005,  Unrated)
123
Final Fantasy - Unlimited (2001,  Unrated)
124
Final Fantasy X-2 (2003,  Unrated)
125
Legend of the Crystals based on Final Fantasy (Volume 1) (1994,  Unrated)
126
Legend of the Crystals based on Final Fantasy (Volume 2) (1994,  Unrated)
127
Monsters, Inc. (2001,  G)
128
Cars (2006,  G)
129
Madagascar: Escape 2 Africa (2008,  PG)
130
Madagascar (2005,  PG)
131
The Madagascar Penguins in: A Christmas Caper (2005,  Unrated)
132
Madagascar Skin (1996,  Unrated)
133
Madagascar (1994,  Unrated)
134
The Matrix Revolutions (2003,  R)
135
The Matrix Reloaded (2003,  R)
136
The Matrix Revisited (2001,  R)
137
Andromina: The Pleasure Planet (1999,  R)
138
Armitage - Dual Matrix (2002,  R)
139
David Icke:Secrets of the Matrix (2004,  Unrated)
140
Avatar (Cyber Wars) (Matrix Hunter) (2006,  PG-13)
141
That 70's Matrix, (Morpheus) (2001,  PG)
142
Harry Potter and the Goblet of Fire (2005,  PG-13)
143
Harry Potter and the Sorcerer's Stone (Harry Potter and the Philosopher's Stone) (2001,  PG)
144
Harry Potter and the Order of the Phoenix (2007,  PG-13)
145
Harry Potter and the Chamber of Secrets (2002,  PG)
146
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban (2004,  PG)
147
Harry Potter and the Half-Blood Prince (2009,  PG)
148
Discovering the Real World of Harry Potter (2001,  Unrated)
149
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part I (2010,  Unrated)
150
J.K. Rowling and the Birth of Harry Potter (2004,  Unrated)
151
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part II (2011,  Unrated)
152
Harry Potter in the Hood (2007,  Unrated)
153
G.I. Joe: Rise of Cobra (2009,  PG-13)
154
G.I. Joe: The Movie (1987,  G)
155
G.I. Joe - Valor Vs. Venom (2004,  PG)
156
G.I. Jesus (2007,  R)
157
The Story of G.I. Joe (1945,  Unrated)
158
The Godfather, Part III (1990,  R)
159
Larry the Cable Guy: Health Inspector (2006,  PG-13)
160
G.I.Joe: Spy Troops the Movie (2003,  Unrated)
161
I Got The Hook-Up (1998,  R)
162
Elmer Gantry (1960,  Unrated)
163
The Great Guy (Pluck of the Irish) (1942,  Unrated)
164
Zuijia paidang daxian shentong, (Aces Go Places II ) (1984,  PG)
165
How I Got Lost (2009,  Unrated)
166
It's Good to Be Alive (1974,  Unrated)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments