My Favorite Movies
| fb178500726's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
White Christmas (1954, Unrated) |
|
| 2 |
Casablanca (1943, PG) |
|
| 3 |
Citizen Kane (1941, PG) |
|
| 4 |
Tsotsi (2006, R) |
|
| 5 |
His Girl Friday (1940, Unrated) |
|
| 6 |
Steel Magnolias (1989, PG) |
|
| 7 |
The Shawshank Redemption (1994, R) |
|
| 8 |
Forrest Gump (1994, PG-13) |
|
| 9 |
Butch Cassidy and the Sundance Kid (1969, PG) |
|
| 10 |
The Sting (1973, PG) |
|
| 11 |
Diary of a Mad Black Woman (2005, PG-13) |
|
| 12 |
Her Alibi (1989, PG) |
|
| 13 |
Amelie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) (2001, R) |
|
| 14 |
Beauty and the Beast (1991, G) |
|
| 15 |
Brick (2006, R) |
|
| 16 |
Ever After - A Cinderella Story (1998, PG-13) |
|
| 17 |
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) (1981, PG) |
|
| 18 |
Little Miss Sunshine (2006, R) |
|
| 19 |
Miss Congeniality (2000, PG-13) |
|
| 20 |
Ocean's 11 (Ocean's Eleven) (1960, PG-13) |
|
| 21 |
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl (2003, PG-13) |
|
| 22 |
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe (2005, PG) |
|
| 23 |
The Princess Bride (1987, PG) |
|
| 24 |
The Truman Show (1998, PG) |
























