Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  fb1788857827's Rating My Rating
1
Pulp Fiction (1994,  R)
2
2001: A Space Odyssey (1968,  G)
3
A Clockwork Orange (1971,  R)
4
Butch Cassidy and the Sundance Kid (1969,  PG)
5
The Abyss (1989,  PG-13)
6
Blade Runner (1982,  R)
7
Empire of the Sun (1987,  PG)
8
Noviembre (2003,  Unrated)
9
Oldboy (2005,  R)
10
Flatliners (1990,  R)
11
One (2000,  Unrated)
12
Momo (1986,  Unrated)
13
The Little Prince (1974,  G)
14
Sweet November (2001,  PG-13)
15
Su excelencia (1966,  Unrated)
16
A Hard Day's Night (1964,  G)
17
The Cube (1969,  Unrated)
18
A Beautiful Mind (2001,  PG-13)
19
El Topo (1970,  Unrated)
20
Una Pelicula de Huevos (2006,  Unrated)
21
The Last Mimzy (2007,  PG)
22
El Callejon De Los Milagros (1995,  Unrated)
23
Shakespeare in Love (1998,  R)
24
Benny & Joon (1993,  PG)
25
The Rose (1979,  R)
26
Curly Sue (1991,  PG)
27
Little Miss Sunshine (2006,  R)
28
Hair (1979,  PG)
29
Reality Bites (1993,  PG-13)
30
The Hitchhiker's Guide to the Galaxy (2005,  PG)
31
The Rainbow Thief (1990,  R)
32
Donnie Darko (2001,  R)
33
The Matrix (1999,  R)
34
V for Vendetta (2006,  R)
35
Analyze This (1999,  R)
36
Analyze That (2002,  R)
37
Left Luggage (2001,  Unrated)
38
Amen (2003,  Unrated)
39
The Pagemaster (1994,  PG)
40
Schindler's List (1993,  R)
41
Jakob the Liar (1999,  PG-13)
42
The Fisher King (1991,  R)
43
Patch Adams (1998,  PG-13)
44
Bicentennial Man (1999,  PG)
45
Awakenings (1990,  PG-13)
46
What Dreams May Come (1998,  PG-13)
47
Shrek (2001,  PG)
48
I Am Sam (2002,  PG-13)
49
I Am David (2004,  PG)
50
Forrest Gump (1994,  PG-13)
51
The Book of Stars (2001,  Unrated)
52
Madame Butterfly (1996,  Unrated)
53
Fried Green Tomatoes (1991,  PG-13)
54
Dead Man Walking (1995,  R)
55
Dancer in the Dark (2000,  R)
56
Pocahontas (1995,  G)
57
Brother Bear (2003,  G)
58
Bambi (1942,  G)
59
The Jungle Book (1967,  PG)
60
The Rescuers (1977,  G)
61
All the Invisible Children (2005,  Unrated)
62
Anger Management (2003,  PG-13)
63
Big Daddy (1999,  PG-13)
64
The Hot Chick (2002,  PG-13)
65
The Wedding Singer (1997,  PG-13)
66
Little Nicky (2000,  PG-13)
67
City of Angels (1998,  PG-13)
68
50 First Dates (2004,  PG-13)
69
Requiem for a Dream (2000,  R)
70
Memento (2000,  R)
71
Click (2006,  PG-13)
72
School of Rock (2003,  PG-13)
73
Closer (2004,  R)
74
Legally Blonde (2001,  PG-13)
75
Flashdance (1983,  R)
76
Grease (1978,  PG)
77
Jurassic Park (1993,  PG-13)
78
The Goonies (1985,  PG)
79
Hook (1991,  PG)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments