Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  fb1789611860's Rating My Rating
1
Fight Club (1999,  R)
2
The Kingdom (2007,  R)
3
Very Bad Things (1998,  R)
4
Juno (2007,  PG-13)
5
True Romance (1993,  R)
6
Mr. Wonderful (1993,  PG-13)
7
Basic Instinct (1992,  R)
8
From Dusk Till Dawn (1996,  R)
9
Superbad (2007,  R)
10
About Last Night... (1986,  R)
11
Indecent Proposal (1993,  R)
12
Grosse Pointe Blank (1997,  R)
13
Shaun of the Dead (2004,  R)
14
The Ref (1994,  R)
15
Freeway (1996,  R)
16
Overnight Delivery (1998,  PG-13)
17
Secondhand Lions (2003,  PG)
18
The Silence of the Lambs (1991,  R)
19
The Lord of the Rings - The Fellowship of the Ring (2001,  PG-13)
20
Dream for an Insomniac (1996,  R)
21
Sweet Home Alabama (2002,  PG-13)
22
Saved! (2004,  PG-13)
23
Life as a House (2001,  R)
24
White Oleander (2002,  PG-13)
25
Office Space (1999,  R)
26
Hollywood Homicide (2003,  PG-13)
27
Lake Placid (1999,  R)
28
Galaxy Quest (1999,  PG)
29
Almost Famous (2000,  R)
30
Love Actually (2003,  R)
31
The Departed (2006,  R)
32
Playing Mona Lisa (2000,  R)
33
13 Going on 30 (Suddenly 30) (2004,  PG-13)
34
Catch and Release (2007,  PG-13)
35
Bed of Roses (1995,  PG)
36
Mean Girls (2004,  PG-13)
37
Dead Again (1991,  R)
38
A.I. Artificial Intelligence (2001,  PG-13)
39
Reservoir Dogs (1992,  R)
40
When Harry Met Sally (1989,  R)
41
Top Gun (1986,  PG)
42
Sleepless in Seattle (1993,  PG)
43
Moonlight and Valentino (1995,  R)
44
Moonstruck (1987,  PG)
45
Finding Nemo (2003,  G)
46
Braveheart (1995,  R)
47
Old School (2003,  R)
48
The Shawshank Redemption (1994,  R)
49
Wedding Crashers (2005,  R)
50
Bring It On (2000,  PG-13)
51
Reality Bites (1993,  PG-13)
52
White Nights (1957,  PG-13)
53
Four Weddings and a Funeral (1994,  R)
54
Boys on the Side (1995,  R)
55
The Goodbye Girl (1977,  PG)
56
Blast from the Past (1999,  PG-13)
57
French Kiss (1995,  PG-13)
58
Addicted to Love (1997,  R)
59
Point Break (1991,  R)
60
Fried Green Tomatoes (1991,  PG-13)
61
The Thomas Crown Affair (1999,  R)
62
Arthur (1981,  PG)
63
Seven (Se7en) (1995,  R)
64
The Specialist (1994,  R)
65
Bad Boys (1995,  R)
66
The Last Boy Scout (1991,  R)
67
My Best Friend's Wedding (1997,  PG-13)
68
The Wedding Date (2005,  PG-13)
69
Pretty Woman (1990,  R)
70
The Notebook (2004,  PG-13)
71
Picture Perfect (1997,  PG-13)
72
She's the One (1996,  R)
73
Single White Female (1992,  R)
74
Point of No Return (The Assassin) (1993,  R)
75
Intersection (1994,  R)
76
With Honors (1994,  PG-13)
77
Nuts (1987,  R)
78
White Palace (1990,  R)
79
Romeo Is Bleeding (1994,  R)
80
Less Than Zero (1987,  R)
81
Secretary (2002,  R)
82
Slums of Beverly Hills (1998,  R)
83
Indian Summer (1993,  PG-13)
84
Dream Lover (1994,  R)
85
Hitch (2005,  PG-13)
86
Only When I Laugh (1981,  Unrated)
87
Forget Paris (1995,  PG-13)
88
Demolition Man (1993,  R)
89
Singles (1992,  PG-13)
90
Waiting to Exhale (1995,  R)
91
Leaving Las Vegas (1995,  R)
92
The Longest Yard (2005,  PG-13)
93
The Family Stone (2005,  PG-13)
94
The Fisher King (1991,  R)
95
Spanglish (2004,  PG-13)
96
The Lake House (2006,  PG)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments