My Favorite Movies


  fb1796528561's Rating My Rating
1
The Lord of the Rings - The Return of the King (2003,  PG-13)
2
The Lord of the Rings - The Fellowship of the Ring (2001,  PG-13)
3
The Lord of the Rings - The Two Towers (2002,  PG-13)
4
Tremors (1990,  R)
5
A Walk to Remember (2002,  PG)
6
Ever After - A Cinderella Story (1998,  PG-13)
7
Robin Hood: Prince of Thieves (1991,  PG-13)
8
The Green Mile (1999,  R)
9
Sleepless in Seattle (1993,  PG)
10
You've Got Mail (1998,  PG)
11
Mr. Deeds (2002,  PG-13)
12
The Women (1939,  Unrated)
13
So Proudly We Hail! (1943,  Unrated)
14
Enchantment (1948,  Unrated)
15
The Nightmare Before Christmas (2008,  PG)
16
The Lion King (1994,  G)
17
The Fox and the Hound (1981,  G)
18
Tuck Everlasting (2002,  PG)
19
Tom and Huck (1995,  PG)
20
Pirates of the Caribbean: At Worlds End (2007,  PG-13)
21
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest (2006,  PG-13)
22
Home Alone 2: Lost in New York (1992,  PG)
23
Romeo and Juliet (1968,  PG)
24
The Sandlot (1993,  PG)
25
Shadow of a Doubt (1943,  PG)
26
Angels & Demons (2009,  PG-13)
27
Bill & Ted's Excellent Adventure (1989,  PG)
28
Bill & Ted's Bogus Journey (1991,  PG)
29
Toy Story (1995,  G)
30
Toy Story 2 (1999,  G)
31
The Three Musketeers (1993,  PG)
32
Problem Child 2 (1991,  PG-13)
33
Home Alone (1990,  PG)
34
Drive Me Crazy (1999,  PG-13)
35
Runaway Bride (1999,  PG)
36
The Wedding Planner (2001,  PG-13)
37
Enough (2002,  PG-13)
38
Child's Play (1988,  R)
39
Child's Play 2 (1990,  R)
40
Child's Play 3 (1991,  R)
41
Halloween (1978,  R)
42
Halloween H2O (1998,  R)
43
Halloween - The Curse of Michael Myers (Halloween 6) (1998,  R)
44
Halloween II (1981,  R)
45
Halloween 4: The Return of Michael Myers (1988,  R)
46
Halloween 5: The Revenge of Michael Myers (1989,  R)
47
Halloween - Resurrection (2002,  R)
48
Dead Silence (2007,  R)
49
Wrong Turn (2003,  R)
50
The Diary of Anne Frank (1959,  Unrated)
51
The Legend of Zorro (2005,  PG)
52
Rush Hour (1998,  PG-13)
53
Rush Hour 2 (2001,  PG-13)
54
Speed (1994,  R)
55
Sleepy Hollow (1999,  R)
56
Black Dog (1998,  PG-13)
57
Fire Down Below (1997,  R)
58
October Sky (1999,  PG)
59
50 First Dates (2004,  PG-13)
60
National Treasure: Book of Secrets (2007,  PG)
61
National Treasure (2004,  PG)
62
Night at the Museum (2006,  PG)
63
Harry Potter and the Goblet of Fire (2005,  PG-13)
64
Harry Potter and the Sorcerer's Stone (Harry Potter and the Philosopher's Stone) (2001,  PG)
65
Harry Potter and the Order of the Phoenix (2007,  PG-13)
66
Harry Potter and the Chamber of Secrets (2002,  PG)
67
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban (2004,  PG)
68
Harry Potter and the Half-Blood Prince (2009,  PG)
69
Radio Flyer (1992,  PG-13)
70
The Swan Princess (1995,  G)
71
The Swan Princess II (The Swan Princess and the Secret of the Castle) (1998,  G)
72
The Land Before Time (1988,  G)
73
The Care Bears Movie (1985,  G)
74
Care Bears: The Nutcracker (1988,  Unrated)
75
The Care Bears Movie II: A New Generation (1986,  G)
76
The 'Burbs (1989,  PG)
77
Big (1988,  PG)
78
Forever Young (1992,  PG)
79
The Patriot (2000,  R)
80
Windtalkers (2002,  R)
81
Saving Private Ryan (1998,  R)
82
Titanic (1997,  PG-13)
83
The Lake House (2006,  PG)
84
Stephen King's It (1990,  Unrated)
85
Jaws (1975,  PG)
86
Jaws 2 (1978,  PG)
87
Taste of Fear (Scream of Fear) (1961,  Unrated)
88
Mr. Holland's Opus (1995,  PG)
89
The Princess Bride (1987,  PG)
90
The Karate Kid (1984,  PG)
91
The Karate Kid Part II (1986,  PG)
92
The Karate Kid Part III (1989,  PG)
93
K-PAX (2001,  PG-13)
94
The Negotiator (1998,  R)
95
Kindergarten Cop (1990,  PG-13)
96
The Glass House (2001,  PG-13)
97
The Sixth Sense (1999,  PG-13)
98
The Village (2004,  PG-13)
99
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe (2005,  PG)
100
The Chronicles of Narnia: Prince Caspian (2008,  PG)
101
Spirited Away (Sen to Chihiro no kamikakushi) (2001,  PG)
102
Hauru no ugoku shiro (Howl's Moving Castle) (2005,  PG)
103
The Princess Diaries (2001,  G)
104
The Princess Diaries 2 - Royal Engagement (2004,  G)
105
Ella Enchanted (2004,  PG)
106
Men At Work (1990,  PG-13)
107
Valentine (2001,  R)
108
Scream (1996,  R)
109
Scream 2 (1997,  R)
110
Scream 3 (2000,  R)
111
Dumb and Dumber (1994,  PG-13)
112
Teenage Mutant Ninja Turtles: The Movie (1990,  PG)
113
Teenage Mutant Ninja Turtles II - The Secret of the Ooze (1991,  PG)
114
Teenage Mutant Ninja Turtles III (1993,  PG)
115
The Net (1995,  PG-13)
116
My Cousin Vinny (1992,  R)
117
I Know What You Did Last Summer (1997,  R)
118
I Still Know What You Did Last Summer (1998,  R)
119
Sister Act 2: Back in the Habit (1993,  PG)
120
Free Willy (1993,  PG)
121
Free Willy 2 - The Adventure Home (1995,  PG)
122
Free Willy 3: The Rescue (1997,  PG)
123
Kazaam (1996,  PG)
124
D2: The Mighty Ducks (1994,  PG)
125
D3: The Mighty Ducks (1996,  PG)
126
Apollo 13 (1995,  PG)
127
Best of the Best (1989,  R)
128
Rocky IV (1985,  PG)
129
The Outsiders (1983,  PG)
130
Finding Nemo (2003,  G)
131
Forrest Gump (1994,  PG-13)
132
Grease (1978,  PG)
133
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl (2003,  PG-13)
134
Kate & Leopold (2001,  PG-13)
135
Anastasia (1997,  G)
136
The Little Mermaid (1989,  G)
137
101 Dalmatians (One Hundred and One Dalmatians) (1961,  G)
138
Mulan (1998,  G)
139
Disney's Aladdin (1992,  G)
140
Twister (1996,  PG-13)
141
Field of Dreams (1989,  PG)
142
Frequency (2000,  PG-13)
143
Cast Away (2000,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments