My Favorite Movies


  fb1802293956's Rating My Rating
1
Alaipayuthe (2000,  Unrated)
2
Kannathil Muthamittal (A Peck on the Cheek) (2002,  Unrated)
3
A Walk to Remember (2002,  PG)
4
Guru (2007,  Unrated)
5
Hey Ram (2000,  Unrated)
6
Chak De! India (2007,  Unrated)
7
Cinema Paradiso (Nuovo Cinema Paradiso) (1988,  R)
Cinema Paradiso (Nuovo Cinema Paradiso)
One of the remarkable, evergreen and mind blowing movie of World Class movie director Guiseppe Tornatore...! A must watch...
8
Malena (2000,  R)
9
Fanaa (2006,  Unrated)
10
Dil Se (1998,  Unrated)
11
Salaam Bombay! (1988,  Unrated)
12
Bombay (1995,  Unrated)
13
Roja (1992,  Unrated)
14
Mouna Ragam, (A Silent Symphony) (1986,  PG)
15
Nayagan (1987,  Unrated)
16
Thalapathi (1991,  Unrated)
17
Katrathu Tamil (2007,  Unrated)
18
E.T. - The Extra-Terrestrial (1982,  PG)
19
Apocalypto (2006,  R)
20
Run Lola Run (Lola rennt) (1999,  R)
21
Le Scaphandre et le Papillon (The Diving Bell and the Butterfly) (2007,  PG-13)
Le Scaphandre et le Papillon (The Diving Bell and the Butterfly)
One of the greatest movies ever in the history of word cinema....! The movie which has come out with extra ordinary screenplay, camera, editing & acting...! Directed by Julian Schnabel... Excellent performance by Matheiu Amalric as Jean-Dominique Bauby which was a real life character!!! This movie greatly brings you the life of him on the screen!!! And this is the movie which has come out bravely by breaking all the grammar of cinema... !! Its really a must watch movie...
22
Rashômon (Rashomon) (In the Woods) (1951,  Unrated)
23
Dreams (Akira Kurosawa's Dreams) (Yume) (1990,  PG)
24
7/G Rainbow Colony (2004,  Unrated)
25
Good Bye, Lenin (2004,  R)
26
Anbe Sivam (2003,  Unrated)
27
King Kong (2005,  PG-13)
28
The Pursuit of Happyness (2006,  PG-13)
29
The Last Lear (2007,  Unrated)
30
Sarkar Raj (2008,  Unrated)
31
Sarkar (2005,  Unrated)
32
The Passion of the Christ (2004,  R)
33
Unnaipol Oruvan (Someone Like You) (2009,  Unrated)
34
Little Manhattan (2005,  PG)
35
Evano Oruvan (2007,  Unrated)
36
Cidade de Deus, (City of God) (2003,  R)
37
Kanchivaram (2008,  Unrated)
38
Rang De Basanti (Paint it Yellow) (2006,  Unrated)
39
Taare Zameen Par (2007,  Unrated)
40
Gitanjali (Geethanjali) (1989,  Unrated)
41
Dil Chahta Hai (2001,  Unrated)
42
The Children of Heaven (Bacheha-Ye aseman) (1999,  PG)
43
Dancer in the Dark (2000,  R)
44
Life Is Beautiful (La Vita è bella) (1998,  PG-13)
45
A Beautiful Mind (2001,  PG-13)
46
One Flew over the Cuckoo's Nest (1975,  R)
47
Guna (1992,  Unrated)
48
Ek Duuje Ke Liye (1981,  Unrated)
49
Vaaranam Aayiram (2008,  Unrated)
50
Pithamagan (2003,  Unrated)
51
Sethu (1999,  Unrated)
52
Nandha (2001,  Unrated)
53
Virumaandi (2004,  Unrated)
54
Blood Diamond (2006,  R)
55
Naan Kadavul (2009,  Unrated)
56
Pattiyal (2006,  Unrated)
57
Pather Panchali (Song of the Little Road) (1955,  Unrated)
58
Swades (2004,  Unrated)
59
Paruthi Veeran (2007,  Unrated)
60
Thiruttu Payale (2006,  Unrated)
61
The Pianist (2002,  R)
62
Gran Torino (2009,  R)
63
Valkyrie (2008,  PG-13)
64
Titanic (1997,  PG-13)
65
Revolutionary Road (2008,  R)
66
Modern Times (1936,  Unrated)
67
City Lights (1931,  Unrated)
68
The Great Dictator (1940,  G)
69
Water (2005,  PG-13)
70
Hiroshima Mon Amour (Hiroshima, My Love) (1959,  Unrated)
71
Wo de fu qin mu qin (The Road Home) (2001,  G)
72
Forrest Gump (1994,  PG-13)
73
The Godfather (1972,  R)
74
Gladiator (2000,  R)
75
300 (2007,  R)
76
Uthiri Pookal (1980,  Unrated)
77
Fashion (2008,  Unrated)
78
Chop Shop (2008,  Unrated)
79
The Namesake (2006,  PG-13)
80
Spring, Summer, Fall, Winter... and Spring (2003,  R)
81
Dasvidaniya (2008,  Unrated)
82
Jibeuro (The Way Home) (2002,  PG)
83
Love (Kaadhal) (2004,  Unrated)
84
Kaakha Kaakha (2003,  Unrated)
85
Ladri di Biciclette (The Bicycle Thief) (Bicycle Thieves) (1949,  Unrated)
86
Lord of War (2005,  R)
87
Mera Naam Joker (My Name is Joker) (1970,  Unrated)
88
Mozhi (2007,  Unrated)
89
Sagara Sangamam (The Confluence) (1983,  Unrated)
90
Vasoolraja M.B.B.S (2004,  Unrated)
91
Letters from Iwo Jima (2006,  R)
92
Mystic River (2003,  R)
93
Taken (2009,  PG-13)
94
Cast Away (2000,  PG-13)
95
Drunken Angel (1948,  Unrated)
96
Scandal (1946,  Unrated)
97
The Bucket List (2007,  PG-13)
98
The Sixth Sense (1999,  PG-13)
99
Till Glädje (To Joy) (1973,  Unrated)
100
Avaze gonjeshk-ha (The Song of Sparrows) (2009,  PG)
101
Baran (2002,  PG)
102
The Green Mile (1999,  R)
103
A Wednesday (2008,  Unrated)
104
Agni Nakshatram (Gharshana) (1988,  Unrated)
105
Anjali (2006,  Unrated)
106
Autograph (2004,  Unrated)
107
Avatar (2009,  PG-13)
108
Eeram (2009,  Unrated)
109
No Country for Old Men (2007,  R)
110
The Legend of Bhagat Singh (2002,  Unrated)
111
The Shawshank Redemption (1994,  R)
112
Invictus (2009,  PG-13)
Invictus
Wow wow wow wow wow!!!! I've just seen this movie!! I simply love it!! Even though the story seems predictable the screenplay, dialogues, & the whole spirit of the movie is just great!! Lovely movie... As usual Masji Clint Eastwood rocks...! Morgan Freeman as well..! Matt Damon is yet another perfect choice.. One of my very Favorite movie of 2009!! Love you Clinty... You are great!!!

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments