My Favorite Movies
| fb1804651863's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Predator (1987, R) |
|
| 2 |
Black Hawk Down (2001, R) |
|
| 3 |
Oldboy (2005, R) |
|
| 4 |
Django (1966, Unrated) |
|
| 5 |
Casshern (2004, Unrated) |
|
| 6 |
El Topo (1970, Unrated) |
|
| 7 |
Point Break (1991, R) |
|
| 8 |
Sukiyaki Western Django (2008, R) |
|
| 9 |
Munich (2005, R) |
|
| 10 |
American History X (1998, R) |
|
| 11 |
Chopper (2001, R) |
|
| 12 |
Fulltime Killer (2003, R) |
|
| 13 |
Navy Seals (1990, R) |
|
| 14 |
Rescue Dawn (2007, PG-13) |
|
| 15 |
The Machinist (2004, R) |
|
| 16 |
Rio Bravo (1998, Unrated)
This is as good as they come. Aside from the Searchers the western film would never be as good until Sergio Leone's Good, The Bad, & the Ugly. I may prefer Hawks' El Dorado over this one due to how much I love Robert Mitchum, but Dean Martin is just as good a sidekick with ample charm and wit. Really a movie that has to be seen, especially on Blu-Ray. |
|
| 17 |
The Searchers (1956, Unrated) |
|
| 18 |
Baraka (1993, Unrated) |
|
| 19 |
Akira (1988, R) |
|
| 20 |
The Proposition (2005, R) |
|
| 21 |
The Good, the Bad and the Ugly (Il Buono, il Brutto, il Cattivo.) (1966, R) |
|
| 22 |
A Fistful of Dynamite (Duck, You Sucker) (Giù la testa) (1972, R) |
|
| 23 |
Save The Green Planet (2005, Unrated) |
|
| 24 |
Creepshow (1982, R) |
|
| 25 |
Body Bags (1993, R) |
|
| 26 |
Body Parts (1991, R) |
|
| 27 |
Hardware (1990, R) |
|
| 28 |
Fire and Ice (1983, PG) |
|
| 29 |
Kôkaku kidôtai (Ghost in the Shell) (Shell Mobile Force) (1996, R) |
|
| 30 |
Magnum Force (1973, R) |
|
| 31 |
Observe and Report (2009, R) |
|
| 32 |
Pauly Shore is Dead (2003, R) |
|
| 33 |
The Good, the Bad, and the Weird (Joheunnom nabbeunnom isanghannom) (2008, Unrated) |
|
| 34 |
Chinjeolhan geumjassi (Lady Vengeance) (Sympathy for Lady Vengeance) (2005, R) |
|
| 35 |
Sympathy for Mr. Vengeance (Boksuneun naui geot) (2002, R) |
|
| 36 |
Tokyo Fist (1995, Unrated) |
|
| 37 |
Shamo (2007, Unrated) |
|
| 38 |
Yeshou xingjing (Beast Cops) (1998, Unrated) |
|
| 39 |
Dirty Harry (1971, R) |
|
| 40 |
Big Trouble in Little China (1986, PG-13) |
|
| 41 |
Gran Torino (2009, R) |
|
| 42 |
Romeo Is Bleeding (1994, R) |
|
| 43 |
Uzumaki (2002, G) |
|
| 44 |
Jitsuroku Andô Noboru kyôdô-den: Rekka (Deadly Outlaw: Rekka) (Violent Fire) (2002, Unrated) |
|
| 45 |
Dead or Alive: Hanzaisha (1999, R) |
|
| 46 |
Léon (The Professional) (1994, R) |
|
| 47 |
Dust Devil (1992, R) |
|
| 48 |
Two-Lane Blacktop (1971, R) |
|
| 49 |
Repo Man (1984, R) |
|
| 50 |
Sorcerer (1977, PG) |
















































