My Favorite Movies


  fb1813337100's Rating My Rating
1
North by Northwest (1959,  Unrated)
2
I Mostri (15 from Rome) (Opiate '67) (1963,  Unrated)
3
I Nuovi Mostri (Viva Italia!) (The New Monsters) (1977,  Unrated)
4
Il Sorpasso (The Easy Life) (1962,  PG)
5
La Dolce Vita (1960,  Unrated)
6
Rio Bravo (1998,  Unrated)
7
Play Misty for Me (1971,  R)
8
Sunset Boulevard (Sunset Blvd.) (1950,  Unrated)
9
On Her Majesty's Secret Service (1969,  PG)
10
Grand Prix (1966,  Unrated)
11
The Godfather (1972,  R)
12
The Godfather, Part II (1974,  R)
13
Apocalypse Now (1979,  R)
14
11:14 (2003,  R)
15
Crash (2004,  R)
16
Charade (1963,  G)
17
The Thomas Crown Affair (1968,  R)
18
Ocean's Eleven (2001,  PG-13)
19
The Bourne Identity (2002,  PG-13)
20
The Bourne Supremacy (2004,  PG-13)
21
Un Homme et une Femme (A Man and a Woman) (1966,  Unrated)
22
La Prima notte di quiete (Indian Summer) (The Professor) (1972,  Unrated)
23
Estate violenta (Violent Summer) (1959,  Unrated)
24
Indagine su un Cittadino al di Sopra di Ogni Sospetto (Investigation of a Citizen Above Suspicion) (1970,  R)
25
Butch Cassidy and the Sundance Kid (1969,  PG)
26
Nobody's Fool (1994,  R)
27
The Chase (1966,  Unrated)
28
Little Big Man (1970,  PG)
29
The Graduate (1967,  PG)
30
The Good, the Bad and the Ugly (Il Buono, il Brutto, il Cattivo.) (1966,  R)
31
Dirty Harry (1971,  R)
32
Where Eagles Dare (1969,  PG)
33
Maverick (1994,  PG)
34
Kiss Kiss, Bang Bang (2005,  R)
35
The Right Stuff (1983,  PG)
36
The Horseman on the Roof (1996,  R)
37
The Italian Job (1969,  G)
38
Love Actually (2003,  R)
39
To Catch a Thief (1955,  Unrated)
40
The Bounty (1984,  PG)
41
Mutiny on the Bounty (1962,  Unrated)
42
The Silence of the Lambs (1991,  R)
43
Hannibal (2001,  R)
44
Singin' in the Rain (1952,  G)
45
Two for the Road (1967,  Unrated)
46
Arabesque (1966,  PG)
47
Kiss Me, Stupid (1964,  PG-13)
48
The Pink Panther (1963,  Unrated)
49
The Party (1968,  PG)
50
A Shot in the Dark (1964,  PG)
51
Le Mans (1971,  G)
52
Le Cercle Rouge (1990,  Unrated)
53
Rocco e i suoi fratelli (Rocco and His Brothers) (1960,  Unrated)
54
Le Clan des Siciliens (The Sicilian Clan) (1969,  Unrated)
55
Adieu l'ami (Farewell, Friend) (Honor Among Thieves) (1968,  PG)
56
Pierrot le Fou (Pierrot Goes Wild) (Crazy Pete) (1969,  Unrated)
57
Le Magnifique (1973,  Unrated)
58
Un singe en hiver (A Monkey in Winter) (It's Hot in Hell) (1962,  Unrated)
59
L' Homme de Rio (That Man from Rio) (1964,  Unrated)
60
Orfeu Negro (Black Orpheus) (1959,  PG)
61
Ne nous fâchons pas (Let's Not Get Angry) (1966,  Unrated)
62
Les Tontons Flingeurs (Crooks in Clover) (Monsieur Gangster) (1963,  Unrated)
63
To Kill A Mockingbird (1962,  Unrated)
64
Breakfast at Tiffany's (1961,  Unrated)
65
L'Aventure C'est L'Aventure (1972,  R)
66
L'Armée des ombres (Army in the Shadows) (1969,  Unrated)
67
Un taxi pour Tobrouk (Taxi for Tobruk) (1960,  Unrated)
68
Three Days of the Condor (1975,  R)
69
Citizen Kane (1941,  PG)
70
The Lady from Shanghai (1948,  Unrated)
71
F for Fake (1974,  Unrated)
72
Gilda (1946,  PG)
73
1941 (1979,  PG)
74
Saving Private Ryan (1998,  R)
75
Schindler's List (1993,  R)
76
Amarcord (1974,  R)
77
Roma (Fellini's Roma) (1972,  Unrated)
78
C'eravamo tanto amati (We All Loved Each Other So Much) (1974,  Unrated)
79
L'Adversaire (The Adversary) (2002,  Unrated)
80
La grande vadrouille (Don't Look Now - We're Being Shot at) (1966,  G)
81
Le corniaud (The Sucker) (1965,  Unrated)
82
Intolerable Cruelty (2003,  PG-13)
83
Le Grand Blond avec Une Chaussure Noire (The Tall Blond Man with One Black Shoe) (1973,  PG)
84
Un éléphant ça trompe énormément (Pardon Mon Affaire) (An Elephant Can Be Extremely Deceptive) (1976,  PG)
85
Amici miei (My Friends) (1975,  Unrated)
86
Ascenseur pour l'échafaud (Elevator to the Gallows) (Lift to the Scaffold) (Frantic) (2005,  Unrated)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments