My Favorite Movies


  fb1817236517's Rating My Rating
1
Braveheart (1995,  R)
2
300 (2007,  R)
3
Transformers (2007,  PG-13)
4
Forrest Gump (1994,  PG-13)
5
War of the Worlds (2005,  PG-13)
6
Mr. & Mrs. Smith (2005,  PG-13)
7
The Matrix (1999,  R)
8
The Matrix Reloaded (2003,  R)
9
The Matrix Revolutions (2003,  R)
10
The Lord of the Rings - The Fellowship of the Ring (2001,  PG-13)
11
The Lord of the Rings - The Two Towers (2002,  PG-13)
12
The Lord of the Rings - The Return of the King (2003,  PG-13)
13
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl (2003,  PG-13)
14
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest (2006,  PG-13)
15
Pirates of the Caribbean: At Worlds End (2007,  PG-13)
16
Star Wars: Episode IV - A New Hope (1977,  PG)
17
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back (1980,  PG)
18
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi (1983,  PG)
19
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace (1999,  PG)
20
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones (2002,  PG)
21
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith (2005,  PG-13)
22
Alien (1979,  R)
23
Aliens (1986,  R)
24
Alien 3 (1992,  R)
25
Alien Resurrection (1997,  R)
26
Jurassic Park (1993,  PG-13)
27
The Lost World - Jurassic Park (1997,  PG-13)
28
Jurassic Park III (2001,  PG-13)
29
Apocalypse Now (1979,  R)
30
Conan the Barbarian (1982,  R)
31
Conan the Destroyer (1984,  PG)
32
The Shawshank Redemption (1994,  R)
33
Masada (1981,  Unrated)
34
Enemy at the Gates (2001,  R)
35
Full Metal Jacket (1987,  R)
36
The Siege of Firebase Gloria (1989,  Unrated)
37
Star Trek: The Motion Picture (1979,  G)
38
Star Trek II - The Wrath of Khan (1982,  PG)
39
Star Trek III - The Search for Spock (1984,  PG)
40
Star Trek IV - The Voyage Home (1986,  PG)
41
Star Trek V - The Final Frontier (1989,  PG)
42
Star Trek VI - The Undiscovered Country (1991,  PG)
43
Star Trek Generations (1994,  PG)
44
Star Trek - First Contact (1996,  PG-13)
45
Star Trek - Insurrection (1998,  PG)
46
Star Trek - Nemesis (2002,  PG-13)
47
Battlestar Galactica (1978,  PG)
48
Battlestar Galactica: The Second Coming (1999,  Unrated)
49
Harry Potter and the Sorcerer's Stone (Harry Potter and the Philosopher's Stone) (2001,  PG)
50
Harry Potter and the Chamber of Secrets (2002,  PG)
51
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban (2004,  PG)
52
Harry Potter and the Goblet of Fire (2005,  PG-13)
53
Harry Potter and the Order of the Phoenix (2007,  PG-13)
54
Harry Potter and the Half-Blood Prince (2009,  PG)
Harry Potter and the Half-Blood Prince
It was good like the rest, although this one seemed like the dating game Harry Potter style. Who to go out with at Hogwarts?
55
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part I (2010,  Unrated)
56
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part II (2011,  Unrated)
57
Tears of the Sun (2003,  R)
58
Black Hawk Down (2001,  R)
59
Windtalkers (2002,  R)
60
We Were Soldiers (2002,  R)
61
The Green Berets (1968,  G)
62
Hellboy (2004,  PG-13)
63
Hellboy II: The Golden Army (Hellboy 2) (2008,  PG-13)
64
The Wild Geese (1978,  R)
65
The Flight of the Intruder (1991,  PG-13)
66
Bat*21 (Bat 21) (1988,  R)
67
Die Hard (1988,  R)
68
Die Hard 2 (Die Hard 2: Die Harder) (1990,  R)
69
Die Hard With a Vengeance (Die Hard 3) (1995,  R)
70
Live Free or Die Hard (2007,  PG-13)
71
Lethal Weapon (1987,  R)
72
Lethal Weapon 2 (1989,  R)
73
Lethal Weapon 3 (1992,  R)
74
Lethal Weapon 4 (1998,  R)
75
Clash of the Titans (1981,  PG)
76
The Terminator (1984,  R)
77
Terminator 2: Judgment Day (1991,  R)
78
Terminator 3 - Rise of the Machines (2003,  R)
79
Terminator Salvation (2009,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments