My Favorite Movies
| fb1817661381's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
The Departed (2006, R) |
|
| 2 |
Tristan & Isolde (2006, PG-13) |
|
| 3 |
Dead Man Walking (1995, R) |
|
| 4 |
What's Eating Gilbert Grape (1993, PG-13) |
|
| 5 |
At Close Range (1986, R) |
|
| 6 |
An American Crime (2007, R) |
|
| 7 |
Marvin's Room (1996, PG-13) |
|
| 8 |
Milk (2008, R) |
|
| 9 |
Romeo + Juliet (1996, PG-13) |
|
| 10 |
Colors (1988, R) |
|
| 11 |
Titanic (1997, PG-13) |
|
| 12 |
State of Grace (1990, R) |
|
| 13 |
Fast Times At Ridgemont High (1982, R) |
|
| 14 |
Flyboys (2006, PG-13) |
|
| 15 |
Annapolis (2006, PG-13) |
|
| 16 |
Spider-Man (2002, PG-13) |
|
| 17 |
Spider-Man 3 (2007, PG-13) |
|
| 18 |
Spider-Man 2 (2004, PG-13) |
|
| 19 |
Deuces Wild (2002, R) |
|
| 20 |
Revolutionary Road (2008, R) |
|
| 21 |
This Boy's Life (1993, R) |
|
| 22 |
Bad Boys (1982, R) |
|
| 23 |
The Basketball Diaries (1995, R) |
|
| 24 |
Total Eclipse (1995, R) |
|
| 25 |
Critters 3 - You Are What They Eat (1991, PG-13) |
|
| 26 |
Body of Lies (2008, R) |
|
| 27 |
Shanghai Surprise (1986, PG-13) |
|
| 28 |
The Beach (2000, R) |
|
| 29 |
Gangs of New York (2002, R) |
|
| 30 |
Catch Me If You Can (2002, PG-13) |
|
| 31 |
The Quick and the Dead (1995, R) |
|
| 32 |
The Man in the Iron Mask (1998, PG-13) |
|
| 33 |
Celebrity (1998, R) |
|
| 34 |
Blood Diamond (2006, R) |
|
| 35 |
The Aviator (2004, PG-13) |
|
| 36 |
Don's Plum (2001, Unrated) |
|
| 37 |
All The King's Men (2006, PG-13) |
|
| 38 |
The Interpreter (2005, PG-13) |
|
| 39 |
The Assassination of Richard Nixon (2004, R) |
|
| 40 |
21 Grams (2003, R) |
|
| 41 |
Mystic River (2003, R) |
|
| 42 |
It's All About Love (2003, Unrated) |
|
| 43 |
I Am Sam (2002, PG-13) |
|
| 44 |
The Weight of Water (2001, R) |
|
| 45 |
Up at the Villa (2000, PG-13) |
|
| 46 |
The Thin Red Line (1999, R) |
|
| 47 |
The Game (1997, R) |
|
| 48 |
U Turn (1997, R) |
|
| 49 |
She's So Lovely (1997, R) |
|
| 50 |
Carlito's Way (1993, R) |
|
| 51 |
We're No Angels (1989, PG-13) |
|
| 52 |
Casualties of War (1989, R) |
|
| 53 |
The Falcon and the Snowman (1985, R) |
|
| 54 |
Racing With the Moon (1984, PG) |
|
| 55 |
Crackers (1984, PG) |
|
| 56 |
Taps (1981, PG) |
|
| 57 |
Nights in Rodanthe (2008, PG-13) |
|
| 58 |
Pineapple Express (2008, R) |
|
| 59 |
Good Time Max (2007, Unrated) |
|
| 60 |
In the Valley of Elah (2007, R) |
|
| 61 |
Camille (2007, PG-13) |
|
| 62 |
Finishing the Game (2007, Unrated) |
|
| 63 |
The Dead Girl (2006, R) |
|
| 64 |
Grasshopper (2006, Unrated) |
|
| 65 |
Hurlyburly (1998, R) |
|
| 66 |
Judgment in Berlin (1988, PG) |
|
| 67 |
James Dean (2001, PG) |
|
| 68 |
City by the Sea (2002, R) |
|
| 69 |
The Great Raid (2005, R) |
|
| 70 |
Whatever It Takes (2000, PG-13) |
|
| 71 |
Fool's Gold (2005, Unrated) |
|
| 72 |
The Ape (2005, Unrated) |
|
| 73 |
The Company (2003, PG-13) |
|
| 74 |
Sonny (2002, R) |
|
| 75 |
Howl (2009, Unrated) |
|
| 76 |
Sympathy for Delicious (2009, Unrated) |
|
| 77 |
Date Night (2010, PG) |
|
| 78 |
Your Highness (2010, Unrated) |
|
| 79 |
The 11th Hour (2007, PG) |
|
| 80 |
Shutter Island (2010, Unrated) |
|
| 81 |
Inception (2010, PG) |
|
| 82 |
Fried Green Tomatoes (1991, PG-13) |
|
| 83 |
Troy (2004, R) |
|
| 84 |
Legends of the Fall (1994, R) |
|
| 85 |
Thelma & Louise (1991, R) |
|
| 86 |
True Romance (1993, R) |
|
| 87 |
Sleepers (1996, R) |
|
| 88 |
The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford (2007, R) |
|
| 89 |
A River Runs Through It (1992, PG) |
|
| 90 |
Cool World (1992, PG-13) |
|
| 91 |
Too Young to Die (1990, R) |
|
| 92 |
Cutting Class (1989, R) |
|
| 93 |
Terminator 2: Judgment Day (1991, R) |
|
| 94 |
American History X (1998, R) |
|
| 95 |
Before and After (1996, PG-13) |
|
| 96 |
Pet Sematary Two (1992, R) |
|
| 97 |
Brainscan (1994, R) |
|
| 98 |
Animal Factory (2000, R) |
|
| 99 |
A Home of Our Own (1993, PG) |
|
| 100 |
American Heart (1993, R) |
|
| 101 |
Jerry Maguire (1996, R) |
|
| 102 |
Rain Man (1988, R) |
|
| 103 |
Cocktail (1988, R) |
|
| 104 |
Eddie and the Cruisers (1983, PG) |
|
| 105 |
Primal Fear (1996, R) |
|
| 106 |
A Walk to Remember (2002, PG) |
|
| 107 |
Dirty Dancing (1987, PG-13) |
|
| 108 |
Forrest Gump (1994, PG-13) |
|
| 109 |
Grease (1978, PG) |
|
| 110 |
Old School (2003, R) |
|
| 111 |
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl (2003, PG-13) |
|
| 112 |
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest (2006, PG-13) |
|
| 113 |
Pirates of the Caribbean: At Worlds End (2007, PG-13) |
|
| 114 |
Pretty Woman (1990, R) |
|
| 115 |
Shrek (2001, PG) |
|
| 116 |
Shrek 2 (2004, PG) |
|
| 117 |
Shrek the Third (Shrek 3) (2007, PG) |
|
| 118 |
The Godfather (1972, R) |
|
| 119 |
Wayne's World (1992, PG-13) |
|
| 120 |
Wayne's World 2 (1993, PG-13) |
|
| 121 |
Fracture (2007, R) |
|
| 122 |
One Flew over the Cuckoo's Nest (1975, R) |
|
| 123 |
Fighting (2009, PG-13) |
|
| 124 |
Juno (2007, PG-13) |
|
| 125 |
Brokeback Mountain (2005, R) |
|
| 126 |
The Dark Knight (2008, PG-13) |
|
| 127 |
Hook (1991, PG) |
|
| 128 |
Stepmom (1998, PG-13) |
|
| 129 |
Steel Magnolias (1989, PG) |
|
| 130 |
Sleeping with the Enemy (1991, R) |
|
| 131 |
Mystic Pizza (1988, R) |
|
| 132 |
Edward Scissorhands (1990, PG-13) |
|
| 133 |
Girl, Interrupted (1999, R) |
|
| 134 |
Little Women (1994, PG) |
|
| 135 |
Heathers (1988, R) |
|
| 136 |
Mermaids (1990, PG-13) |
|
| 137 |
Walk the Line (2005, PG-13) |
|
| 138 |
We Own the Night (2007, R) |
|
| 139 |
Boogie Nights (1997, R) |
|
| 140 |
The Big Hit (1998, R) |
|
| 141 |
La Bamba (1987, PG-13) |
|
| 142 |
The Man in the Moon (1991, PG-13) |
|
| 143 |
Legally Blonde (2001, PG-13) |
|
| 144 |
Legally Blonde 2 - Red, White & Blonde (2003, PG-13) |
|
| 145 |
Over the Hedge (2006, PG) |
|
| 146 |
Sleeping Beauty (1959, G) |
|
| 147 |
Snow White and the Seven Dwarfs (1937, G) |
|
| 148 |
The Little Mermaid (1989, G) |
|
| 149 |
Pinocchio - Walt Disney (1940, G) |
|
| 150 |
Cinderella (1950, G) |
|
| 151 |
Peter Pan (1953, G) |
|
| 152 |
Dumbo (1941, G) |
|
| 153 |
Alice in Wonderland (1951, G) |
|
| 154 |
Disney's Aladdin (1992, G) |
|
| 155 |
Beauty and the Beast (1991, G) |
|
| 156 |
The Lion King (1994, G) |
|
| 157 |
Pretty in Pink (1986, PG-13) |


























































































































































