My Favorite Movies
| fb1820094698's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
It Happened One Night (1934, Unrated) |
|
| 2 |
Harvey (1951, Unrated) |
|
| 3 |
Roman Holiday (1953, Unrated)
"If you don't mind my saying so... You're a ringer!" |
|
| 4 |
A Night at the Opera (1935, Unrated) |
|
| 5 |
2001: A Space Odyssey (1968, G) |
|
| 6 |
Touch of Evil (1958, PG-13) |
|
| 7 |
Pootie Tang (2001, PG-13) |
|
| 8 |
The Gods Must Be Crazy (1980, PG) |
|
| 9 |
Singin' in the Rain (1952, G) |
|
| 10 |
It's a Wonderful Life (1946, Unrated) |
|
| 11 |
Snow White and the Seven Dwarfs (1937, G) |
|
| 12 |
Vertigo (1958, PG) |
|
| 13 |
Young Frankenstein (1974, PG) |
|
| 14 |
The Third Man (1949, Unrated) |
|
| 15 |
In the Heat of the Night (1967, Unrated) |
|
| 16 |
Goldfinger (1964, PG) |
|
| 17 |
The Good, the Bad and the Ugly (Il Buono, il Brutto, il Cattivo.) (1966, R) |
|
| 18 |
Chungking Express (1996, PG-13) |
|
| 19 |
The Birds (1963, PG-13) |
|
| 20 |
Last Holiday (2006, PG-13) |
|
| 21 |
Shane (1953, Unrated) |
|
| 22 |
The Picture of Dorian Gray (1945, Unrated) |
|
| 23 |
The Bad Seed (1956, Unrated) |
|
| 24 |
Un Chien Andalou (An Andalusian Dog) (1929, Unrated) |
|
| 25 |
Star Wars: Episode IV - A New Hope (1977, PG) |
|
| 26 |
Moonlight Whispers (1999, R) |
|
| 27 |
Dirty Dancing (1987, PG-13) |
|
| 28 |
Drácula (1931, Unrated) |
|
| 29 |
Dracula (1931, Unrated) |
|
| 30 |
Ghost (1990, R) |
|
| 31 |
Wait Until Dark (1967, Unrated) |
|
| 32 |
The Maltese Falcon (1941, Unrated) |
|
| 33 |
Road House (1989, R) |
|
| 34 |
Citizen Kane (1941, PG) |
|
| 35 |
The Return of the Pink Panther (1975, G) |
|
| 36 |
Frankenstein (1931, Unrated) |
|
| 37 |
Taxi Driver (1976, R) |
|
| 38 |
The Jerk (1979, R) |
|
| 39 |
See No Evil, Hear No Evil (1989, R) |
|
| 40 |
The Treasure of the Sierra Madre (1948, Unrated) |
|
| 41 |
Hush...Hush, Sweet Charlotte (1964, Unrated) |
|
| 42 |
Das Cabinet des Dr. Caligari. (The Cabinet of Dr. Caligari) (1920, Unrated) |
|
| 43 |
A Movie (1958, Unrated) |
|
| 44 |
Le Voyage dans la lune (A Trip to the Moon) (1902, Unrated) |











































