My Favorite Movies


  fb1821422314's Rating My Rating
1
GoodFellas (1990,  R)
2
Walk the Line (2005,  PG-13)
3
Léon (The Professional) (1994,  R)
4
Saw (2004,  R)
5
Bugsy Malone (1976,  G)
6
The Godfather (1972,  R)
7
Jackie Brown (1997,  R)
8
L.A. Confidential (1997,  R)
9
In the Name of the Father (1993,  R)
10
The Green Mile (1999,  R)
11
Pulp Fiction (1994,  R)
12
Young Guns (1988,  R)
13
Gladiator (2000,  R)
14
The Shawshank Redemption (1994,  R)
15
The Godfather, Part II (1974,  R)
16
The Godfather, Part III (1990,  R)
17
Con Air (1997,  R)
18
As Good As It Gets (1997,  PG-13)
19
The Shining (1980,  R)
20
The Mummy (1999,  PG-13)
21
Scent of a Woman (1992,  R)
22
The Boy in the Striped Pajamas (The Boy in the Striped Pyjamas) (2008,  PG-13)
23
Reservoir Dogs (1992,  R)
24
Stand by Me (1986,  R)
25
Saw II (2005,  R)
26
The Goonies (1985,  PG)
27
Saw III (2006,  R)
28
Live Free or Die Hard (2007,  PG-13)
29
The Usual Suspects (1995,  R)
30
Batman (1989,  PG-13)
31
Cars (2006,  G)
32
Kill Bill: Volume 1 (2003,  R)
33
Kill Bill, Volume 2 (2004,  R)
34
Die Hard With a Vengeance (Die Hard 3) (1995,  R)
35
The Mummy Returns (2001,  PG-13)
36
Toy Story (1995,  G)
37
Toy Story 2 (1999,  G)
38
The Lost Boys (1987,  R)
39
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl (2003,  PG-13)
40
Pirates of the Caribbean: At Worlds End (2007,  PG-13)
41
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest (2006,  PG-13)
42
The Lord of the Rings - The Fellowship of the Ring (2001,  PG-13)
43
The Lord of the Rings - The Two Towers (2002,  PG-13)
44
The Lord of the Rings - The Return of the King (2003,  PG-13)
45
One Flew over the Cuckoo's Nest (1975,  R)
46
White Diamond (2007,  Unrated)
47
True Romance (1993,  R)
48
Fight Club (1999,  R)
49
Apocalypse Now (1979,  R)
50
Coyote Ugly (2000,  PG-13)
51
The Bourne Identity (2002,  PG-13)
52
The Transporter (2002,  PG-13)
53
Hot Fuzz (2007,  R)
54
The Greatest Game Ever Played (2005,  PG)
55
Casino Royale (2006,  PG-13)
56
Transporter 2 (2005,  PG-13)
57
Midnight Express (1978,  R)
58
Trainspotting (1996,  R)
59
The Bourne Supremacy (2004,  PG-13)
60
Men in Black (1997,  PG-13)
61
A Bronx Tale (1993,  R)
62
Death Proof (Grindhouse Presents) (2007,  R)
63
The Bourne Ultimatum (2007,  PG-13)
64
Blood Diamond (2006,  R)
65
Fried Green Tomatoes (1991,  PG-13)
66
The Adventures of Priscilla, Queen of the Desert (1994,  R)
67
Red Dragon (2002,  R)
68
The Silence of the Lambs (1991,  R)
69
The Negotiator (1998,  R)
70
Scarface (1983,  R)
71
Shrek (2001,  PG)
72
Shrek 2 (2004,  PG)
73
Evolution (2001,  PG-13)
74
Jackass - The Movie (2002,  R)
75
Men in Black II (2002,  PG-13)
76
Deuce Bigalow: Male Gigolo (1999,  R)
77
Rain Man (1988,  R)
78
American Beauty (1999,  R)
79
The 'Burbs (1989,  PG)
80
My Cousin Vinny (1992,  R)
81
Major League (1989,  R)
82
Enemy at the Gates (2001,  R)
83
Just Cause (1994,  R)
84
Ocean's Eleven (2001,  PG-13)
85
Carlito's Way (1993,  R)
86
Smokin' Aces (2007,  R)
87
Men At Work (1990,  PG-13)
88
Mamma Mia! (2008,  PG-13)
89
Chicago (2002,  PG-13)
90
Moulin Rouge! (2001,  PG-13)
91
Hellraiser (1987,  R)
92
Dreamgirls (2006,  PG-13)
93
Disturbia (2007,  PG-13)
94
Kingpin (1996,  PG-13)
95
The Super (1991,  R)
96
Terminator 3 - Rise of the Machines (2003,  R)
97
Young Guns II (1990,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments