My Favorite Movies


  fb1831043136's Rating My Rating
1
Forrest Gump (1994,  PG-13)
2
Pulp Fiction (1994,  R)
3
Sin City (2005,  R)
4
The Godfather (1972,  R)
5
The Matrix (1999,  R)
6
Arizona Dream (1993,  R)
7
Crna macka, beli macor (Black Cat, White Cat) (1999,  R)
8
Requiem for a Dream (2000,  R)
9
North by Northwest (1959,  Unrated)
10
The Shawshank Redemption (1994,  R)
11
Edi (2002,  Unrated)
12
The Fifth Element (1997,  PG-13)
13
2001: A Space Odyssey (1968,  G)
14
Sleeper (1973,  PG)
15
Manhattan (1979,  R)
16
Kill Bill, Volume 2 (2004,  R)
17
Hannah and Her Sisters (1986,  PG-13)
18
Kill Bill: Volume 1 (2003,  R)
19
American Beauty (1999,  R)
20
Platoon (1986,  R)
21
Capricorn One (1978,  PG)
22
Good Morning, Vietnam (1987,  R)
23
Nebestí jezdci (Heaven Riders) (Riders in the Sky) (1968,  Unrated)
24
So weit die Füße tragen (As Far As My Feet Will Carry Me) (2003,  Unrated)
25
Pidä huivista kiinni, Tatjana (Take Care of Your Scarf, Tatiana)(Tatjana) (1994,  Unrated)
26
Three Colors: White (Trzy kolory: Bialy) (1994,  R)
27
Three Colors: Blue (Trois couleurs: Bleu) (1993,  R)
28
Three Colors: Red (Trois couleurs: Rouge) (1994,  R)
29
The Sea Inside (Mar Adentro) (The Sea Within) (2004,  PG-13)
30
Vesnicko Má Stredisková (My Sweet Little Village) (1986,  Unrated)
31
Na samote u lesa (Seclusion Near a Forest) (1977,  Unrated)
32
Kulový blesk (Ball Lightning) (1978,  Unrated)
33
Intimate Lighting (Intimni osvetleni) (1969,  Unrated)
34
Shark in the Head (Zralok v hlave) (2004,  Unrated)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments