My Favorite Movies
| fb1833153589's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Rain (1932, Unrated) |
|
| 2 |
Guess Who's Coming to Dinner (1967, Unrated) |
|
| 3 |
The Philadelphia Story (1940, Unrated) |
|
| 4 |
Bringing Up Baby (1938, Unrated) |
|
| 5 |
Olly Olly Oxen Free (1978, Unrated) |
|
| 6 |
The Little Minister (1934, Unrated) |
|
| 7 |
Grace Quigley (The Ultimate Solution of Grace Quigley) (1984, PG) |
|
| 8 |
The Corn Is Green (1978, Unrated) |
|
| 9 |
A Delicate Balance (1973, PG) |
|
| 10 |
The Sea of Grass (1947, Unrated) |
|
| 11 |
Quality Street (1937, Unrated) |
|
| 12 |
Christopher Strong (1933, Unrated) |
|
| 13 |
A Woman Rebels (1936, PG) |
|
| 14 |
A Bill of Divorcement (1932, Unrated) |
|
| 15 |
The Glass Menagerie (1973, Unrated) |
|
| 16 |
Morning Glory (1933, Unrated) |
|
| 17 |
Without Love (1945) (1945, Unrated) |
|
| 18 |
State of the Union (The World and His Wife) (1948, Unrated) |
|
| 19 |
Sylvia Scarlett (1935, Unrated) |
|
| 20 |
Mary of Scotland (1936, Unrated) |
|
| 21 |
Alice Adams (1935, Unrated) |
|
| 22 |
The Rainmaker (1956, Unrated) |
|
| 23 |
Long Day's Journey Into Night (1962, Unrated) |
|
| 24 |
Summertime (1955, Unrated) |
|
| 25 |
Pat and Mike (1952, Unrated) |
|
| 26 |
Stage Door (1937, Unrated) |
|
| 27 |
Woman of the Year (1942, Unrated) |
|
| 28 |
Suddenly, Last Summer (1959, Unrated) |
|
| 29 |
Desk Set (1957, Unrated) |
|
| 30 |
Holiday (1938, Unrated) |
|
| 31 |
Rooster Cogburn (1999, PG) |
|
| 32 |
Little Women (1933, Unrated) |
|
| 33 |
Adam's Rib (1949, Unrated) |
|
| 34 |
The Lion in Winter (1968, PG) |
|
| 35 |
Dragon Seed (1944, Unrated) |
|
| 36 |
Undercurrent (1946, Unrated) |
|
| 37 |
On Golden Pond (1981, PG) |
|
| 38 |
The African Queen (1951, Unrated) |
|
| 39 |
The Spencer Tracy Legacy: A Tribute by Katharine Hepburn (1987, Unrated) |
|
| 40 |
Joan Crawford: The Ultimate Movie Star (2002, PG) |
|
| 41 |
Women, The (1939, Unrated) |
|
| 42 |
Sadie McKee (1934, Unrated) |
|
| 43 |
Flamingo Road (1949, PG) |
|
| 44 |
Strange Cargo (1940, PG) |
|
| 45 |
Possessed (1947, Unrated) |
|
| 46 |
Sudden Fear (1952, Unrated) |
|
| 47 |
Dancing Lady (1933, Unrated) |
|
| 48 |
The Damned Don't Cry (1950, Unrated) |
|
| 49 |
A Woman's Face (1941, Unrated) |
|
| 50 |
Mildred Pierce (1945, Unrated) |
|
| 51 |
Torch Song (1953, Unrated) |
|
| 52 |
Humoresque (1946, Unrated) |
|
| 53 |
Grand Hotel (1932, Unrated) |
|
| 54 |
The Women (1939, Unrated) |
|
| 55 |
The Women (1939, Unrated) |
|
| 56 |
The Gorgeous Hussy (1936, Unrated) |
|
| 57 |
Susan and God (1940, Unrated) |
|
| 58 |
Love on the Run (1936, PG) |
|
| 59 |
Possessed (1931, Unrated) |
|
| 60 |
Daisy Kenyon (1947, Unrated) |
|
| 61 |
Queen Bee (1955, Unrated) |
|
| 62 |
Casablanca (1943, Unrated) |
|
| 63 |
The Maltese Falcon (1941, Unrated) |
|
| 64 |
The Big Sleep (1946, Unrated) |
|
| 65 |
The Treasure of the Sierra Madre (1948, Unrated) |
|
| 66 |
To Have and Have Not (1944, Unrated) |
|
| 67 |
Key Largo (1948, Unrated) |
|
| 68 |
Angels with Dirty Faces (1938, Unrated) |
|
| 69 |
The Caine Mutiny (1954, Unrated) |
|
| 70 |
Dark Passage (1947, Unrated) |
|
| 71 |
In a Lonely Place (1950, Unrated) |
|
| 72 |
High Sierra (1941, Unrated) |
|
| 73 |
Dark Victory (1939, Unrated) |
|
| 74 |
The Petrified Forest (1936, Unrated) |
|
| 75 |
Beat the Devil (1953, Unrated) |
|
| 76 |
They Drive by Night (1940, Unrated) |
|
| 77 |
Marked Woman (1937, Unrated) |
|
| 78 |
Black Legion (1937, Unrated) |
|
| 79 |
Bullets or Ballots (1936, Unrated) |
|
| 80 |
Passage to Marseille (1944, Unrated) |
|
| 81 |
Brother Orchid (1940, Unrated) |
|
| 82 |
Dead End (1937, Unrated) |
|
| 83 |
The Desperate Hours (1955, Unrated) |
|
| 84 |
Dead Reckoning (1947, Unrated) |
|
| 85 |
Double Indemnity (1944, Unrated) |
|
| 86 |
Little Caesar (1930, G) |
|
| 87 |
Scarlet Street (1945, Unrated) |
|
| 88 |
A Slight Case of Murder (1938, Unrated) |







































































