Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  fb1834539971's Rating My Rating
1
Elizabethtown (2005,  PG-13)
2
Dot the I (2005,  R)
3
Match Point (2005,  R)
4
Step Up (2006,  PG-13)
5
Collateral (2004,  R)
6
Snatch (2001,  R)
7
Kal Ho Naa Ho (2003,  Unrated)
8
Pyaar Tune Kya Kiya (2001,  Unrated)
9
The Ultimate Gift (2006,  PG)
10
The Notebook (2004,  PG-13)
11
The Lake House (2006,  PG)
12
50 First Dates (2004,  PG-13)
13
Titanic (1997,  PG-13)
14
Crash (2004,  R)
15
Lock, Stock and Two Smoking Barrels (1999,  R)
16
Dilwale Dulhania Le Jayenge (1995,  G)
17
The Motorcycle Diaries (Diarios de Motocicleta) (2004,  R)
18
The Transporter (2002,  PG-13)
19
Transporter 2 (2005,  PG-13)
20
Kalifornia (1993,  R)
21
Ocean's Eleven (2001,  PG-13)
22
Delirious (2006,  Unrated)
23
Kuch Tum Kaho Kuch Hum Kahein (2002,  Unrated)
24
Khushi (2003,  Unrated)
25
Fida (2004,  Unrated)
26
Hum Ho Gaye Aap Ke (2001,  Unrated)
27
Rab Ne Bana Di Jodi (A Couple Made by God) (A Match Made in Heaven) (2008,  Unrated)
28
Pardes (1997,  Unrated)
29
Sholay (Embers) (Flames) (Flames of the Sun) (1975,  Unrated)
30
Coolie (1983,  Unrated)
31
Muqaddar Ka Sikandar (1978,  Unrated)
32
Namak Halaal (1982,  Unrated)
33
Aankhen (2002,  Unrated)
34
Kaante (2002,  R)
35
Family (2006,  Unrated)
36
Baghban (2003,  Unrated)
37
Waqt: The Race Against Time (2005,  Unrated)
38
Veer Zaara (Veer-Zaara) (2004,  Unrated)
39
21 (2008,  PG-13)
40
Vacancy 2: The First Cut (2009,  R)
41
Vacancy (2007,  R)
42
Wrong Turn (2003,  R)
43
Saw (2004,  R)
44
The Departed (2006,  R)
45
Blood Diamond (2006,  R)
46
The Beach (2000,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments