My Favorite Movies


  fb184701441's Rating My Rating
1
Do the Right Thing (1989,  R)
Do the Right Thing 5.0 Stars
It's Spike Lee... What more do you want
Click to Rate
2
Crooklyn (1994,  PG-13)
Click to Rate
3
School Daze (1988,  R)
Click to Rate
4
Mo' Better Blues (1990,  R)
Click to Rate
5
GoodFellas (1990,  R)
GoodFellas 5.0 Stars
Great tale of the ALL American Wise Guys Fagetaboutit
Click to Rate
6
The Mack (1973,  R)
The Mack 5.0 Stars
if you don't get this rating then you just don't get it! Big ups to Max Julian, that's Goldie for those who only know characters
Click to Rate
7
Paid in Full (2002,  R)
Paid in Full
This movie just plane HOOD... and I like!!!
Click to Rate
8
Belly (1998,  R)
Click to Rate
9
Cooley High (1975,  PG)
Click to Rate
10
Beat Street (1984,  PG)
Click to Rate
11
City of God (2003,  R)
City of God 4.5 Stars
Yo it's like a over seas Belly or paid in full... It's Whats Up!!
Click to Rate
12
The Last Dragon (1985,  PG-13)
The Last Dragon 5.0 Stars
" What!! Bruce Leroy was da man"
Click to Rate
13
Juice (1992,  R)
Click to Rate
14
He Got Game (1998,  R)
Click to Rate
15
Blow (2001,  R)
Click to Rate
16
I'm Gonna Git You Sucka! (1988,  R)
Click to Rate
17
Fresh (1994,  R)
Click to Rate
18
Wild Style (1983,  R)
Wild Style 5.0 Stars
Yea Alot of people forgot about this one... CLASSIC
Click to Rate
19
Disorderlies (1987,  PG)
Click to Rate
20
Casino (1995,  R)
Click to Rate
21
ATL (2006,  PG-13)
Click to Rate
22
A Bronx Tale (1993,  R)
Click to Rate
23
Love and Basketball (2000,  PG-13)
Click to Rate
24
Krush Groove (1985,  R)
Click to Rate
25
Enter the Dragon (1973,  R)
Click to Rate
26
Cornbread, Earl and Me (Hit the Open Man) (1975,  PG)
Cornbread, Earl and Me (Hit the Open Man) 5.0 Stars
Tell me you didn't almost cry when they shot Cornbread and I'll say you was Lying... Yall know they had no right to kill Cornbread
Click to Rate
27
Scarface (1983,  R)
Click to Rate
28
The Fish That Saved Pittsburgh (,  PG)
Click to Rate
29
Friday (1995,  R)
Click to Rate
30
Boyz n the Hood (1991,  R)
Click to Rate
31
A Low Down Dirty Shame (1994,  R)
Click to Rate
32
Harlem Nights (1989,  R)
Click to Rate
33
Hell Up In Harlem (1973,  R)
Click to Rate
34
A Rage in Harlem (1991,  R)
Click to Rate
35
Hoodlum (1997,  R)
Click to Rate
36
American Gangster (2007,  R)
Click to Rate
37
Willow (1988,  PG)
Click to Rate
38
Sesame Street Presents - Follow that Bird (1985,  G)
Sesame Street Presents - Follow that Bird 5.0 Stars
Say what you want...I like this movie
Click to Rate
39
House Party (1990,  R)
Click to Rate
40
Stomp the Yard (2007,  PG-13)
Click to Rate
41
The Waterboy (1998,  PG-13)
Click to Rate
42
The Wedding Singer (1997,  PG-13)
Click to Rate
43
Empire (2002,  R)
Click to Rate
44
E.T. - The Extra-Terrestrial (1982,  PG)
Click to Rate
45
Edward Scissorhands (1990,  PG-13)
Edward Scissorhands 5.0 Stars
Yo It's What's Up Tim Burton did his thing on this one
Click to Rate
46
Drumline (2002,  PG-13)
Click to Rate
47
Four Brothers (2005,  R)
Click to Rate
48
Forrest Gump (1994,  PG-13)
Click to Rate
49
Hotel Rwanda (2005,  PG-13)
Click to Rate
50
Inside Man (2006,  R)
Click to Rate
51
Ocean's 11 (1960,  PG-13)
Click to Rate
52
Ocean's Eleven (2001,  PG-13)
Click to Rate
53
Ocean's Twelve (2004,  PG-13)
Click to Rate
54
Office Space (1999,  R)
Click to Rate
55
Pulp Fiction (1994,  R)
Click to Rate
56
Stand by Me (1986,  R)
Click to Rate
57
The Color Purple (1985,  PG-13)
Click to Rate