You are not logged in.
Sign In or Register
Home
Movies
In Theaters
On Demand
On DVD
Rate Movies
Recommended Movies
Actors
Actor Home
Actor Photos
Actress Photos
Random Actor
News
Top Stories
Most Recent
My Saved Stories
My Submitted Stories
Profile
"
My Profile
My Ratings
My Lists
My Favorite Actors
My Favorite Photos
My Favorite Videos
Skins Gallery
My Friends
My Friends
My Conversations
My Friends' Reviews
Movie Night Planner
Invite
Meet People
People You May Know
People Like Me
People Online Now
Top User Charts
Find a User
Movie Compatibility Test
Fun Stuff
Watch Now
Never-Ending Quiz
|
Quizzes
|
Polls
|
Lists
|
Videos
|
Photos
|
Forums
|
Wiki
More Lists
|
Create a List
Top Lists
Related Lists
2008 Movies
by
Karolis
My Favorite Movies!!!
by
Jrhae
My alltime favorites!
by
Mrs. Sweeney...
mohammed96245's new List
by
mohammed
Autobiography of a Film Fan (1978-present)
by
Curt
View More Lists
Share this List
Share this link by email, IM, or post it anywhere
My Favorite Movies
Next list
Aaron
fb194301937's Rating
My Rating
1
The Dark Knight
(2008, PG-13)
2
Donnie Darko
(2001, R)
3
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind
(2004, R)
4
The Blues Brothers
(1980, R)
5
Monty Python and the Holy Grail
(1975, PG)
6
I Am Trying to Break Your Heart - A Film About Wilco
(2002, Unrated)
7
The Rutles: All You Need Is Cash
(1978, Unrated)
8
Forrest Gump
(1994, PG-13)
9
On the Waterfront
(1954, Unrated)
10
Monty Python's Life of Brian
(1979, R)
11
Mr. Holland's Opus
(1996, PG)
12
The Simpsons Movie
(2007, PG-13)
13
Family Guy Presents Stewie Griffin: The Untold Story
(, Unrated)
14
School of Rock
(2003, PG-13)
15
A Beautiful Mind
(2001, PG-13)
16
Monty Python's The Meaning of Life
(1983, R)
17
Beavis and Butt-Head Do America
(1996, PG-13)
18
Neil Young: Heart of Gold
(2006, PG)
19
The Rolling Stones Rock and Roll Circus
(1968, Unrated)
20
Jeff Tweedy - Sunken Treasure - Live in the Pacific Northwest
(, Unrated)
21
Yellow Submarine
(1968, G)
22
Help!
(1965, G)
23
The U.S. vs. John Lennon
(2006, PG-13)
24
National Lampoon's Van Wilder (Party Liaison)
(2002, R)
25
Young Frankenstein
(1974, PG)
26
Cry Baby
(1990, PG-13)
27
Secretary
(2002, R)
28
Batman Begins
(2005, PG-13)
29
Punch-Drunk Love
(2002, R)
30
Van Helsing
(2004, PG-13)
31
V for Vendetta
(2006, R)
32
Walk the Line
(2005, PG-13)
33
Tom Petty and the Heartbreakers: Runnin' Down a Dream
(2007, Unrated)
34
Across the Universe
(2007, PG-13)
35
This Old Cub
(2004, Unrated)
36
The Incredible Hulk
(2008, PG-13)
37
Futurama: Bender's Big Score
(2007, Unrated)
38
Ray
(2004, PG-13)
39
Fallen Angel: Gram Parsons
(2006, Unrated)
40
The Last Waltz
(1978, R)
41
U2 - Rattle and Hum
(, PG-13)
42
U2: Elevation 2001 Live from Boston
(2001, Unrated)
43
U2 Go Home: Live from Slane Castle (U2's Beautiful Day)
(2002, Unrated)
44
Concert for Bangladesh
(1972, G)
45
Concert for George
(, PG-13)
46
Johnny Cash i København (Johnny Cash in Copenhagen)
(1971, Unrated)
47
Traveling Wilburys
(, G)
48
Don't Look Back
(, Unrated)
49
No Direction Home: Bob Dylan
(2005, G)
50
The Other Side of the Mirror - Bob Dylan Newport 1963-1965
(1963, Unrated)
51
Magical Mystery Tour
(1967, Unrated)
52
Imagine
(1988, R)
53
Radiohead: Meeting People Is Easy
(1999, Unrated)
54
Gimme Shelter
(1970, R)
55
Field of Dreams
(1989, PG)
56
Beatles: First U.S. Visit
(1991, Unrated)
57
A Hard Day's Night
(1964, G)
58
Let It Be
(1970, Unrated)
59
How I Won the War
(1967, R)
60
The X-Files - Fight the Future
(1998, PG-13)
61
Austin Powers - International Man of Mystery
(1997, PG-13)
62
Austin Powers - The Spy Who Shagged Me
(1999, PG-13)