My Favorite Movies


  fb19512730's Rating My Rating
1
A Fu (A Fighter's Blues) (2000,  Unrated)
2
God of Gamblers (1989,  Unrated)
God of Gamblers
The best Chow Yun Fat movie! I was so sad when Knife tried to ditch Ju Ko Lek (Chocolate), and couldn't find him when he went back to look.
3
Du shen 2 (God of Gamblers' Return) (1994,  Unrated)
4
A Better Tomorrow (1986,  R)
5
A Better Tomorrow II (1988,  Unrated)
6
Gaam yuk fung wan (Prison on Fire) (1987,  R)
7
Tao fan (Prison on Fire II) (1991,  Unrated)
8
Pirates of the Caribbean: At Worlds End (2007,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: At Worlds End
Chow Yun Fat is the man!
9
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest (2006,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest
The Kraken pwns!
10
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl (2003,  PG-13)
11
The Killer (Dip huet seung hung) (1989,  Unrated)
12
City War (1989,  Unrated)
13
Lat sau san taam (Hard-Boiled) (1992,  R)
14
Xia dao Gao Fei (Full Contact) (1992,  Unrated)
15
City on Fire (1987,  R)
16
Gong woo ching (Rich and Famous) (1987,  R)
17
Lo foo chut gang (Tiger on the Beat) (1988,  Unrated)
18
300 (2007,  R)
300
I've never seen so many man boobs ever in my life. It was the BEST movie!
19
Gladiator (2000,  R)
20
Troy (2004,  R)
21
Jui kuen II (The Legend of Drunken Master) (Drunken Fist II) (1994,  R)
22
Sing si lip yan (City Hunter) (1993,  PG-13)
23
Cheng chong chui lui chai (The Romancing Star) (1987,  Unrated)
24
Chou tin dik tong wah (An Autumn's Tale) (1987,  Unrated)
25
Ban wo chuang tian ya (Wild Search) (1989,  Unrated)
26
A Lang de gu shi (All About Ah-Long) (1989,  Unrated)
27
Ying hung ho hon (Tragic Hero) (1987,  Unrated)
28
Daai Jeung Foo Yat Gei (The Diary of a Big Man) (1988,  Unrated)
29
A Better Tomorrow III (1989,  R)
30
Gong zi duo qing (The Greatest Lover) (1988,  Unrated)
31
Jiang hu long hu men (Flaming Brothers) (Dragon and Tiger Fight) (1987,  Unrated)
32
Dang doi lai ming (Hong Kong 1941) (Waiting For Dawn) (1984,  R)
33
Crouching Tiger, Hidden Dragon (Wo hu cang long) (2000,  PG-13)
34
Man cheng jin dai huang jin jia (Curse of the Golden Flower) (2006,  R)
35
The Replacement Killers (1998,  R)
36
The Corruptor (1998,  R)
37
Bulletproof Monk (2003,  PG-13)
38
Woh ping faan dim (The Peace Hotel) (1995,  Unrated)
39
The Seventh Curse (Yuan Zhen-Xia yu Wei Si-Li) (1986,  Unrated)
40
Qi yuan (The Nepal Affair) (Witch from Nepal) (1985,  Unrated)
41
Xun cheng ma (The Postman Strikes Back) (Patrol Horse) (1981,  R)
42
The Transporter (2002,  PG-13)
43
The Forbidden Kingdom (2008,  PG-13)
The Forbidden Kingdom
The fighting sequence between Jackie Chan and Jet Li was classic. They busted out all their signature styles from their previous Kung-Fu movies. And I love how the movie incorporated old Chinese fables.
44
Operation Condor (Fei ying gai wak) (Armour of God II) (1991,  PG-13)
45
Operation Condor 2 (Long xiong hu di) (Armour of God) (1999,  R)
46
Long de xin (Heart of the Dragon) (The First Mission) (1985,  R)
47
Who Am I? (,  PG-13)
48
Project A (1983,  PG-13)
49
'A' gai waak juk jaap (Project A, Part II) (Jackie Chan's Project A2) (1991,  PG-13)
50
Mr. Nice Guy (1997,  PG-13)
51
Jackie Chan Is the Prisoner (Huo shao dao) (Island on Fire) (1990,  R)
52
Twin Dragons (1999,  PG-13)
53
Ging chaat goo si (Police Story) (Jackie Chan's Police Force) (1985,  R)
54
Police Story II (1988,  PG-13)
55
Supercop (Police Story 3) (Ging chaat goo si 3: Chiu kap ging chaat) (1992,  R)
56
Bo bui gai wak (Rob-B-Hood) (Robin-B-Hood) (2006,  Unrated)
57
The Accidental Spy (2002,  PG-13)
58
Rush Hour (1998,  PG-13)
59
Rush Hour 2 (2001,  PG-13)
60
Rush Hour 3 (2007,  PG-13)
61
Anna and the King (2000,  PG-13)
62
The Postmodern Life of My Aunt (Yi ma de hou xian dai sheng huo) (2006,  Unrated)
63
Love in A Fallen City (Qing cheng zhi lian) (1984,  Unrated)
64
Kung Fu Hustle (2005,  R)
65
House of Flying Daggers (Shi mian mai fu) (2004,  PG-13)
66
Mou gaan dou (Infernal Affairs) (2002,  R)
67
Jing zhuong zhui nu zi zhi er (The Romancing Star II) (1998,  Unrated)
68
My Lucky Stars (Fuk sing go jiu) (1985,  PG-13)
69
Xia ri fu xing (My Lucky Stars 2: Twinkle Twinkle Lucky Stars) (1985,  R)
70
Wheels on Meals (1984,  Unrated)
71
Winners and Sinners (1981,  PG-13)
72
Dragons Forever (1988,  Unrated)
73
Yu-Gi-Oh! - The Movie (Yûgiô: Gekijô-ban) (2004,  PG)
74
The Lord of the Rings - The Fellowship of the Ring (2001,  PG-13)
75
The Lord of the Rings - The Two Towers (2002,  PG-13)
76
The Lord of the Rings - The Return of the King (2003,  PG-13)
77
Iron Man (2008,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments