My Favorite Movies


  fb2022085's Rating My Rating
1
Amelie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) (2001,  R)
2
A Beautiful Mind (2001,  PG-13)
3
Braveheart (1995,  R)
4
The Sound of Music (1965,  G)
5
Moulin Rouge (1952,  Unrated)
6
Finding Neverland (2004,  PG)
7
Singin' in the Rain (1952,  G)
8
Life Is Beautiful (La Vita è bella) (1998,  PG-13)
9
Born Into Brothels: Calcutta's Red Light Kids (2004,  R)
10
Hotel Rwanda (2004,  PG-13)
11
Bridge to Terabithia (2007,  PG)
12
Gladiator (2000,  R)
13
Little Miss Sunshine (2006,  R)
14
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind (2004,  R)
15
Lars and the Real Girl (2007,  PG-13)
16
Once (2007,  R)
Once
The best things about the film: hearing the music and watching natural chemistry between the two leading characters unfold. Apart from purely entertaining, most films (good or bad) succeed in exhibiting a heightened reality with only sparse moments of human truth to make that emotional connection. This film however felt very true to life, and I almost felt like I was watching a homemade documentary that somehow captured all the impromptu jam sessions or recording projects or even simple moments with friends or family that this pair experienced. Raw and precious and poignant all at the same time. Loved it.

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments