Flixster
Movies on Demand
Sign Up
|
Login
No recent messages.
Loading...
Sending...
Sent!
Home
Movies
In Theaters
On Demand
On DVD
Trailers
Actors
Photos
News
Movies I Might Like
Rate Movies
Profile
My Profile
My Ratings
My Movies
My Actors
My Photos
My Videos
My Lists
Skins Gallery
Friends
My Friends
My Friends' Reviews
Find a User
Add Friends
My Conversations
Compatibility Test
People I May Know
Plan Movie Night
Community
People Like Me
People Online Now
Top User Charts
Forums
Flixster Wiki
Fun & Games
User Quizzes
Never-Ending Quiz
Personality Tests
Lists
Polls
Watch Now
Movies
TV
Videos
More Lists
|
Create a List
Top Lists
Related Lists
My DVDs
by
Pif
The List
by
Jess
D-AU-BENELUX-SWISS
by
Sancar
Movies I Saw In 2008
by
Hannah
seen
by
magda
View More Lists
Share this List
Share this link by email, IM, or post it anywhere
My Favorite Movies
Next list
Private
fb206511's Rating
My Rating
1
Der Himmel über Berlin (Wings of Desire) (The Sky Above Berlin)
(1988, PG-13)
2
A Clockwork Orange
(1971, R)
3
American History X
(1998, R)
4
Blade Runner
(1982, R)
5
Blazing Saddles
(1974, R)
6
Caddyshack
(1980, R)
7
Clerks
(1994, R)
8
Cruel Intentions
(1999, R)
9
Fight Club
(1999, R)
10
Full Metal Jacket
(1987, R)
11
Kill Bill: Volume 1
(2003, R)
12
Moulin Rouge!
(2001, PG-13)
13
Platoon
(1986, R)
14
Pretty in Pink
(1986, PG-13)
15
Pulp Fiction
(1994, R)
16
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark)
(, PG)
17
Rocky
(1976, PG)
18
Rocky III
(1982, PG)
19
Rocky IV
(1985, PG)
20
Sixteen Candles
(1984, PG)
21
Spaceballs
(1987, PG)
22
Star Wars: Episode IV - A New Hope
(1977, PG)
23
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back
(1980, PG)
24
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi
(1983, PG)
25
The Big Lebowski
(1998, R)
26
The Breakfast Club
(1985, R)
27
The Godfather
(1972, R)
28
The Godfather, Part II
(1974, R)
29
The Matrix
(1999, R)
30
The Matrix Reloaded
(2003, R)
31
Trainspotting
(1996, R)
32
Romeo + Juliet
(1996, PG-13)
33
Young Frankenstein
(1974, PG)
34
Dogville
(2003, R)
35
Alphaville
(1965, Unrated)
36
Je Vous Salue, Marie (Hail Mary)
(1985, Unrated)
37
La Haine (Hate)
(1995, R)
38
Breaking the Waves
(1996, R)
39
Leningrad Cowboys Go America
(1989, Unrated)
40
Festen (The Celebration)
(1998, R)
41
2001: A Space Odyssey
(1968, G)
42
Manderlay
(2006, Unrated)
43
The Idiots
(2000, R)
44
Dancer in the Dark
(2000, R)
45
Last Tango in Paris
(1987, NC-17)
46
9 1/2 Weeks
(1986, R)
47
Secretary
(2002, R)
48
The Trip
(1967, R)
A trip, this trip. Take the trip.
49
Murderball
(2005, R)
50
Rollerball
(1975, R)
51
Dude, Where's My Car?
(2000, PG-13)
52
Stealing Beauty
(1996, R)
53
What's Eating Gilbert Grape
(1993, PG-13)
54
Psych-Out
(1968, Unrated)
55
Last Summer in the Hamptons
(1995, R)
56
Titicut Follies
(2002, Unrated)
57
Hands on a Hard Body
(1998, PG)