My Favorite Movies
| fb20904216's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
The 40 Year Old Virgin (2005, R) |
|
| 2 |
Anchorman - The Legend Of Ron Burgundy (2004, PG-13) |
|
| 3 |
Napoleon Dynamite (2004, PG) |
|
| 4 |
The Color Purple (1985, PG-13) |
|
| 5 |
Cry Baby (1990, PG-13) |
|
| 6 |
The Goonies (1985, PG) |
|
| 7 |
Labyrinth (1986, PG) |
|
| 8 |
The NeverEnding Story (1984, PG) |
|
| 9 |
The NeverEnding Story II - The Next Chapter (1991, PG) |
|
| 10 |
Maria Full of Grace (2004, R) |
|
| 11 |
Selena (1997, PG) |
|
| 12 |
Death Becomes Her (1992, PG-13) |
|
| 13 |
Bean (1997, PG-13) |
|
| 14 |
The Pianist (2002, R) |
|
| 15 |
The Air Up There (1994, PG) |
|
| 16 |
Ernest Scared Stupid (1991, PG) |
|
| 17 |
Forrest Gump (1994, PG-13) |
|
| 18 |
Benny & Joon (1993, PG) |
|
| 19 |
Edward Scissorhands (1990, PG-13) |
|
| 20 |
The Nightmare Before Christmas (2008, PG) |
|
| 21 |
Beetle Juice (Beetlejuice) (1988, PG) |
|
| 22 |
The Addams Family (1991, PG-13) |
|
| 23 |
Addams Family Values (1993, PG-13) |
|
| 24 |
Don Juan (1998, Unrated) |
|
| 25 |
Memoirs of a Geisha (2005, PG-13) |
|
| 26 |
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest (2006, PG-13) |
|
| 27 |
Harry Potter and the Sorcerer's Stone (Harry Potter and the Philosopher's Stone) (2001, PG) |
|
| 28 |
Harry Potter and the Chamber of Secrets (2002, PG) |
|
| 29 |
Harry Potter and the Goblet of Fire (2005, PG-13) |
|
| 30 |
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban (2004, PG) |
|
| 31 |
The Adventures of Priscilla, Queen of the Desert (1994, R) |
|
| 32 |
Starman (1984, PG-13) |
|
| 33 |
Fried Green Tomatoes (1991, PG-13) |
|
| 34 |
Stargate (1994, PG-13) |
|
| 35 |
Money Talks (1997, R) |
|
| 36 |
The Fifth Element (1997, PG-13) |
|
| 37 |
A Family Thing (1996, PG-13) |
|
| 38 |
Bagdad Cafe (1988, PG) |
|
| 39 |
Beloved (1998, R) |
|
| 40 |
Steel Magnolias (1989, PG) |
|
| 41 |
My Best Friend's Wedding (1997, PG-13) |
|
| 42 |
Nine Months (1995, PG-13) |
|
| 43 |
Look Who's Talking (1989, PG-13) |
|
| 44 |
Look Who's Talking Now (1993, PG-13) |
|
| 45 |
Look Who's Talking, Too (1990, PG-13) |
|
| 46 |
Boomerang (1992, R) |
|
| 47 |
Teenage Mutant Ninja Turtles: The Movie (1990, PG) |
|
| 48 |
Teenage Mutant Ninja Turtles II - The Secret of the Ooze (1991, PG) |
|
| 49 |
Ghost Busters (Ghostbusters) (1984, PG) |
|
| 50 |
Men in Black (1997, PG-13) |
|
| 51 |
Men in Black II (2002, PG-13) |
|
| 52 |
Raising Victor Vargas (2003, R) |
|
| 53 |
Interview with the Vampire (1994, R) |
|
| 54 |
Queen of the Damned (2002, R) |
|
| 55 |
Legends of the Fall (1994, R) |
|
| 56 |
Sidekicks (1993, PG) |
|
| 57 |
Children of Men (2006, R) |
|
| 58 |
Derailed (2005, R) |
|
| 59 |
X-Men (2000, PG-13) |
|
| 60 |
X-Men: The Last Stand (2006, PG-13) |
|
| 61 |
X2 (2003, PG-13) |
|
| 62 |
Toy Story (1995, G) |
|
| 63 |
Toy Story 2 (1999, G) |
|
| 64 |
Monsters, Inc. (2001, G) |
|
| 65 |
Happy Feet (2006, PG) |
|
| 66 |
Madagascar (2005, PG) |
|
| 67 |
Ice Age (2002, PG) |
|
| 68 |
Dennis the Menace (1993, PG) |
|
| 69 |
Home Alone (1990, PG) |
|
| 70 |
Home Alone 2: Lost in New York (1992, PG) |
|
| 71 |
The Mummy (1999, PG-13) |
|
| 72 |
The Mummy Returns (2001, PG-13) |
|
| 73 |
The Santa Clause (1994, PG) |
|
| 74 |
The Santa Clause 2 - The Mrs. Clause (2002, G) |
|
| 75 |
Elf (2003, PG) |
|
| 76 |
Don't Tell Mom the Babysitter's Dead (1991, PG-13) |
|
| 77 |
Enemy Mine (1985, PG-13) |
|
| 78 |
The Breakfast Club (1985, R) |
|
| 79 |
Stand by Me (1986, R) |
|
| 80 |
Now and Then (1995, PG-13) |
|
| 81 |
The Cure (1995, PG-13) |
|
| 82 |
Superman (1978, PG) |
|
| 83 |
Superman II (1981, PG) |
|
| 84 |
Maid to Order (1987, PG) |
|
| 85 |
Once Bitten (1985, PG-13) |
|
| 86 |
The Matrix (1999, R) |
|
| 87 |
The Matrix Reloaded (2003, R) |
|
| 88 |
The Matrix Revolutions (2003, R) |
|
| 89 |
Batman (1989, PG-13) |
|
| 90 |
Batman Forever (1995, PG-13) |
|
| 91 |
Waiting to Exhale (1995, R) |
|
| 92 |
Diary of a Mad Black Woman (2005, PG-13) |
|
| 93 |
Madea's Family Reunion (2006, PG-13) |
|
| 94 |
The Incredibles (2004, PG) |
|
| 95 |
Finding Nemo (2003, G) |
|
| 96 |
Unbreakable (2000, PG-13) |
|
| 97 |
The Sixth Sense (1999, PG-13) |
|
| 98 |
Blast from the Past (1999, PG-13) |
|
| 99 |
10 Things I Hate About You (1999, PG-13) |
|
| 100 |
Can't Hardly Wait (1998, PG-13) |
|
| 101 |
Big Fish (2003, PG-13) |
|
| 102 |
Chocolat (2000, PG-13) |
|
| 103 |
The Astronaut's Wife (1999, R) |
|
| 104 |
Blank Check (1994, PG) |
|
| 105 |
Dunston Checks In (1996, PG) |
|
| 106 |
Andre (1994, PG) |
|
| 107 |
Waterworld (1995, PG-13) |
|
| 108 |
Dances With Wolves (1990, PG-13) |
|
| 109 |
Cop and a Half (1993, PG) |
|
| 110 |
North (1994, PG) |
|
| 111 |
Signs (2002, PG-13) |
|
| 112 |
Lady in the Water (2006, PG-13) |
|
| 113 |
The Village (2004, PG-13) |
|
| 114 |
Nacho Libre (2006, PG) |
|
| 115 |
Tommy (1975, PG) |
|
| 116 |
Buddy Boy (2000, R) |
|
| 117 |
Toys (1992, PG-13) |
|
| 118 |
Jack (1996, PG-13) |
|
| 119 |
Hook (1991, PG) |
|
| 120 |
A.I. Artificial Intelligence (2001, PG-13) |
|
| 121 |
Bicentennial Man (1999, PG) |
|
| 122 |
Minority Report (2002, PG-13) |
|
| 123 |
I, Robot (2004, PG-13) |
|
| 124 |
Pirates of the Caribbean: At Worlds End (2007, PG-13) |
|
| 125 |
Who Framed Roger Rabbit (1988, PG) |
|
| 126 |
Space Jam (1996, PG) |
|
| 127 |
Clueless (1995, PG-13) |
|
| 128 |
Legally Blonde (2001, PG-13) |
|
| 129 |
Cruel Intentions (1999, R) |
|
| 130 |
I Know What You Did Last Summer (1997, R) |
|
| 131 |
Urban Legend (1998, R) |
|
| 132 |
Final Destination (2000, R) |
|
| 133 |
The Naked Gun - From the Files of Police Squad! (1988, PG-13) |
|
| 134 |
The Naked Gun 2 1/2: The Smell of Fear (1991, PG-13) |
|
| 135 |
The Naked Gun 33 1/3: the Final Insult (1994, PG-13) |
|
| 136 |
Airplane! (1980, PG) |
|
| 137 |
Robin Hood - Men in Tights (1993, PG-13) |
|
| 138 |
Back to the Future (1985, PG) |
|
| 139 |
Back to the Future Part II (1989, PG) |
|
| 140 |
Back to the Future Part III (1990, PG) |
|
| 141 |
E.T. - The Extra-Terrestrial (1982, PG) |
|
| 142 |
The Butterfly Effect (2004, R) |
|
| 143 |
The Land Before Time (1988, G) |
|
| 144 |
An American Tail (1986, G) |
|
| 145 |
Girl 6 (1996, R) |
|
| 146 |
Crooklyn (1994, PG-13) |
|
| 147 |
Malcolm X (1992, PG-13) |
|
| 148 |
Bamboozled (2000, R) |
|
| 149 |
Do the Right Thing (1989, R) |
|
| 150 |
Jungle Fever (1991, R) |
|
| 151 |
Harriet the Spy (1996, PG) |
|
| 152 |
Matilda (1996, PG) |
|
| 153 |
James and the Giant Peach (1996, PG) |
|
| 154 |
Tim Burton's Corpse Bride (2005, PG) |
|
| 155 |
Contact (1997, PG) |
|
| 156 |
Sister Act (1992, PG) |
|
| 157 |
Sister Act 2: Back in the Habit (1993, PG) |
|
| 158 |
Mighty Morphin Power Rangers - The Movie (1995, PG) |
|
| 159 |
Cold Mountain (2003, R) |
|
| 160 |
Brokeback Mountain (2005, R) |
|
| 161 |
The Emperor's New Groove (2000, G) |
|
| 162 |
The Adventures of Baron Munchausen (1988, PG) |
|
| 163 |
Independence Day (1996, PG-13) |
|
| 164 |
Deep Impact (1998, PG-13) |
|
| 165 |
War of the Worlds (2005, PG-13) |
|
| 166 |
The Day After Tomorrow (2004, PG-13) |
|
| 167 |
Eve's Bayou (1996, R) |
|
| 168 |
Fear (1996, R) |
|
| 169 |
Free Willy (1993, PG) |
|
| 170 |
The Inkwell (1994, R) |
|
| 171 |
Why Do Fools Fall In Love (1998, R) |
|
| 172 |
Losing Isaiah (1995, R) |
|
| 173 |
The Wedding Planner (2001, PG-13) |
|
| 174 |
The Wedding Singer (1997, PG-13) |
|
| 175 |
The Cell (2000, R) |
|
| 176 |
Cool World (1992, PG-13) |
|
| 177 |
Whale Rider (2003, PG-13) |
|
| 178 |
A Time to Kill (1996, R) |
|
| 179 |
Set It Off (1996, R) |
|
| 180 |
Ladybugs (1992, PG-13) |
|
| 181 |
Paulie (1998, PG) |
|
| 182 |
Ratatouille (2007, G) |
|
| 183 |
Dangerous Minds (1995, R) |
|
| 184 |
Remember the Titans (2000, PG) |
|
| 185 |
The Lord of the Rings - The Two Towers (2002, PG-13) |
|
| 186 |
The Lord of the Rings - The Fellowship of the Ring (2001, PG-13) |
|
| 187 |
The Lord of the Rings - The Return of the King (2003, PG-13) |
|
| 188 |
Transformers (2007, PG-13) |
|
| 189 |
Beauty and the Beast (1991, G) |
|
| 190 |
The Little Mermaid (1989, G) |
|
| 191 |
Disney's Aladdin (1992, G) |
|
| 192 |
Cinderella (1950, G) |
|
| 193 |
Pinocchio - Walt Disney (1940, G) |
|
| 194 |
The Lion King (1994, G) |
|
| 195 |
Speed (1994, R) |
|
| 196 |
Hocus Pocus (1993, PG) |
|
| 197 |
The Witches (1990, PG) |
|
| 198 |
A Little Princess (1995, G) |
|
| 199 |
The Secret Garden (1993, G) |
|
| 200 |
Dark Water (2005, PG-13) |
|
| 201 |
The Grudge (2004, PG-13) |
|
| 202 |
Disturbia (2007, PG-13) |
|
| 203 |
Untamed Heart (1993, PG-13) |
|
| 204 |
The Shawshank Redemption (1994, R) |
|
| 205 |
The Green Mile (1999, R) |
|
| 206 |
Premonition (2007, PG-13) |
|
| 207 |
I Love You to Death (1990, R) |
|
| 208 |
Mary Poppins (1964, G) |
|
| 209 |
Chitty Chitty Bang Bang (1968, G) |
|
| 210 |
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan (2006, R) |
|
| 211 |
Coming to America (1988, R) |
|
| 212 |
A Walk in the Clouds (1995, PG-13) |
|
| 213 |
Billy Elliot (2000, R) |
|
| 214 |
Dominick and Eugene (1988, PG-13) |
|
| 215 |
Mr. & Mrs. Smith (2005, PG-13) |
|
| 216 |
Crazy/ Beautiful (2001, PG-13) |
|
| 217 |
The Virgin Suicides (2000, R) |
|
| 218 |
Freedom Writers (2007, PG-13) |
|
| 219 |
The Joy Luck Club (1993, R) |
|
| 220 |
The Baby-Sitters Club (1995, PG) |
|
| 221 |
Knocked Up (2007, R) |
|
| 222 |
Life Is Beautiful (La Vita è bella) (1998, PG-13) |
|
| 223 |
National Lampoon's Christmas Vacation (1989, PG-13) |
|
| 224 |
National Lampoon's European Vacation (1985, PG-13) |
|
| 225 |
Poetic Justice (1993, R) |
|
| 226 |
All Dogs Go To Heaven (1989, G) |
|
| 227 |
A Bronx Tale (1993, R) |
|
| 228 |
Superbad (2007, R) |
|
| 229 |
I Am Legend (2007, PG-13) |
|
| 230 |
Juno (2007, PG-13) |
|
| 231 |
Hot Rod (2007, PG-13) |
|
| 232 |
Hairspray (2007, PG) |
|
| 233 |
Pleasantville (1998, PG-13) |
|
| 234 |
The King and I (1956, G) |
|
| 235 |
27 Dresses (2008, PG-13) |
|
| 236 |
Umrao Jaan (2006, Unrated) |
|
| 237 |
Seven (Se7en) (1995, R) |
|
| 238 |
Palindromes (2004, Unrated) |
|
| 239 |
Fools Rush In (1997, PG-13) |
|
| 240 |
Pillow Talk (1959, Unrated) |
|
| 241 |
The Meteor Man (1993, PG) |
|
| 242 |
Blankman (1994, PG-13) |
|
| 243 |
Cool Runnings (1993, PG) |
|
| 244 |
The Silence of the Lambs (1991, R) |
|
| 245 |
The Nutty Professor (1996, PG-13) |
|
| 246 |
Driving Lessons (2006, PG-13) |
|
| 247 |
Malena (2000, R) |
|
| 248 |
Rush Hour 3 (2007, PG-13) |
|
| 249 |
Rush Hour (1998, PG-13) |
|
| 250 |
Rush Hour 2 (2001, PG-13) |
|
| 251 |
Jumper (2008, PG-13) |
|
| 252 |
The Fighting Temptations (2003, PG-13) |
|
| 253 |
Radio (2003, PG) |
|
| 254 |
Shadowboxer (2005, R) |
|
| 255 |
Bring It On (2000, PG-13) |
|
| 256 |
Drop Dead Gorgeous (1999, PG-13) |
|
| 257 |
Bad Education (La Mala educación) (2004, NC-17) |
|
| 258 |
School Daze (1988, R) |
|
| 259 |
One Hour Photo (2002, R) |
|
| 260 |
The Best Man (1999, R) |
|
| 261 |
The Wood (1999, R) |
|
| 262 |
Undercover Brother (2002, PG-13) |
|
| 263 |
Monster (2003, R) |
|
| 264 |
Austin Powers - The Spy Who Shagged Me (1999, PG-13) |
|
| 265 |
Austin Powers - International Man of Mystery (1997, PG-13) |
|
| 266 |
Austin Powers in Goldmember (2002, PG-13) |
|
| 267 |
Ace Ventura: Pet Detective (1993, PG-13) |
|
| 268 |
Ace Ventura - When Nature Calls (1995, PG-13) |
|
| 269 |
Shallow Hal (2001, PG-13) |
|
| 270 |
There's Something About Mary (1998, R) |
|
| 271 |
Liar Liar (1997, PG-13) |
|
| 272 |
Fun With Dick and Jane (2005, PG-13) |
|
| 273 |
Bruce Almighty (2003, PG-13) |
|
| 274 |
The Pursuit of Happyness (2006, PG-13) |
|
| 275 |
Rain Man (1988, R) |
|
| 276 |
What's Eating Gilbert Grape (1993, PG-13) |
|
| 277 |
Amelie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) (2001, R) |
|
| 278 |
Wayne's World (1992, PG-13) |
|
| 279 |
Tenacious D in: The Pick of Destiny (2006, R) |
|
| 280 |
School of Rock (2003, PG-13) |
|
| 281 |
Blues Brothers 2000 (1997, PG-13) |
|
| 282 |
Rat Race (2001, PG-13) |
|
| 283 |
The Italian Job (2003, PG-13) |
|
| 284 |
Airborne (1993, PG) |
|
| 285 |
Hedwig and the Angry Inch (2001, R) |
|
| 286 |
The Rocky Horror Picture Show (1975, R) |
|
| 287 |
Surf's Up (2007, PG) |
|
| 288 |
Ice Age 2: The Meltdown (2006, PG) |
|
| 289 |
Super Size Me (2004, PG-13) |
|
| 290 |
Bowling for Columbine (2002, R) |
|
| 291 |
Orlando (1992, PG-13) |
|
| 292 |
Titanic (1997, PG-13) |
|
| 293 |
A Beautiful Mind (2001, PG-13) |
|
| 294 |
Mouse Hunt (Mousehunt) (1997, PG) |
|
| 295 |
The Pagemaster (1994, PG) |
|
| 296 |
Trainspotting (1996, R) |
|
| 297 |
Snatch (2001, R) |
|
| 298 |
Smokin' Aces (2007, R) |
|
| 299 |
Encino Man (1992, PG) |
|
| 300 |
In the Army Now (1994, PG) |
|
| 301 |
Jury Duty (1995, PG-13) |
|
| 302 |
Son in Law (1993, PG-13) |
|
| 303 |
Tank Girl (1995, R) |
|
| 304 |
1408 (2007, PG-13) |
|
| 305 |
Good Luck Chuck (2007, R) |
|
| 306 |
The Battle of Shaker Heights (2003, PG-13) |
|
| 307 |
The Last Mimzy (2007, PG) |
|
| 308 |
Pee-wee's Big Adventure (1985, PG) |
|
| 309 |
Ernest Goes to School (1994, PG) |
|
| 310 |
Ernest Goes to Camp (1987, PG) |
|
| 311 |
Ernest Goes to Jail (1990, PG) |
|
| 312 |
Half Nelson (2006, R) |
|
| 313 |
Hackers (1995, PG-13) |
|
| 314 |
Romeo + Juliet (1996, PG-13) |
|
| 315 |
Meet Joe Black (1998, PG-13) |
|
| 316 |
When the Levees Broke (2006, Unrated) |
|
| 317 |
Philadelphia (1993, PG-13) |
|
| 318 |
Short Circuit (1986, PG) |
|
| 319 |
Short Circuit 2 (1988, PG) |
|
| 320 |
American History X (1998, R) |
|
| 321 |
Ghost (1990, R) |
|
| 322 |
The Lake House (2006, PG) |
|
| 323 |
Dirty Dancing (1987, PG-13) |
|
| 324 |
My Big Fat Greek Wedding (2002, PG) |
|
| 325 |
Gattaca (1997, PG-13) |
|
| 326 |
The Cutting Edge (1992, PG) |
|
| 327 |
Lean on Me (1989, PG-13)
I love the Eastside High school song! AHEM (clears throat)..."Fair Eastside, by thy side we'll stand, and always praise thy name |
|
| 328 |
Mermaids (1990, PG-13) |
|
| 329 |
Waiting (2005, R) |
|
| 330 |
The Cider House Rules (1999, PG-13) |
|
| 331 |
Love Jones (1996, R) |
|
| 332 |
Stranger Than Fiction (2006, PG-13) |
|
| 333 |
Swimfan (2002, PG-13) |
|
| 334 |
Fracture (2007, R) |
|
| 335 |
Speedway Junky (2002, R) |
|
| 336 |
Corrina, Corrina (1994, PG) |
|
| 337 |
Horton Hears a Who! (2008, G)
I ONLY give it 3 stars because of the SFX and Steve Carell's performance! OMG I died laughing at the Dentist office scene, it was HILARIOUS. Other than that, I was disappointed by Jim Carrey's performance, a bit over the top. And...what was up with that little yellow bushy thing with the big empty glaring eyes, that made the weird noise???! CREEPY AS HELL! |
|
| 338 |
Mannequin 2: On the Move (1991, PG) |
|
| 339 |
Akeelah and the Bee (2006, PG) |
|
| 340 |
Bye Bye Birdie (1963, G) |
|
| 341 |
Forgetting Sarah Marshall (2008, R) |
|
| 342 |
The Brave Little Toaster (1987, G) |
|
| 343 |
Iron Man (2008, PG-13) |
|
| 344 |
Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull (2008, PG-13) |
|
| 345 |
The Chronicles of Narnia: Prince Caspian (2008, PG) |
|
| 346 |
Kung Fu Panda (2008, PG) |
|
| 347 |
WALL-E (2008, G) |
|
| 348 |
August Rush (2007, PG) |
|
| 349 |
La Vie en Rose (La Mome) (2007, PG-13) |
|
| 350 |
Get on the Bus (1996, R)
I watched it again last night, and it's yet another Spike Lee classic. 99.5% of the cast has been featured in other Spike Lee joints which makes it an all star cast of some the best Black male actors. If you get the opportunity please see this film. For those Black men who did get the chance to go and experience the history that was the Million Man March in Washington, this film will surely take you back there. And for those that didn't get the chance, it will let you know what you know what you missed out on and give you the privilege to somehow still feel connected to it. As a Black women, I managed to relate and understand all the lessons and knowledge saturated in this film. Oh yes, Ossie Davis, hands down stole the spotlight in this film purposely but well-deservingly as well. :o) R.I.P Mr. Davis. |
|
| 351 |
Hallam Foe (Mister Foe) (2007, R)
Jamie Bell is definitely a gifted actor because he surely came off creepy, sweet, depressed and lonely in this film. He convinced me of the character's grieving for his deceased mother. But he may have done it too well. I was totally creeped out by his obessesion with his mother and the woman who resembled her. I must admit I enjoyed seeing Jamie a lot less clothed... ;o) Jamie is destined to become an Oscar winning actor in no time. |
|
| 352 |
Peggy Sue Got Married (1986, PG-13) |
|
| 353 |
Keeping the Faith (2000, PG-13) |
|
| 354 |
Enchanted (2007, PG)
At first I thought I was going to be annoyed by the oh so very cheery singing but that annoyance wore off quickly. Everyone cast was true to their characters, especially Amy Adams. And I'm such a sucker for the cute little fury animal sidekicks which are always a staple in these family fairy tale movies. |
|
| 355 |
Excess Baggage (1997, PG-13) |
|
| 356 |
The Invasion (2007, PG-13) |
|
| 357 |
The Curious Case of Benjamin Button (2008, PG-13) |
|
| 358 |
Bolt (2008, PG) |
|
| 359 |
Cloudy With a Chance of Meatballs (2009, PG) |
|
| 360 |
The Birdcage (1996, R) |
|
| 361 |
Neo Ned (2005, Unrated) |



































































































































































































































































































































































