My Favorite Movies
| fb21104070's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
V for Vendetta (2006, R) |
|
| 2 |
The Exorcist (1973, R) |
|
| 3 |
Oldboy (2005, R) |
|
| 4 |
My Fair Lady (1964, G) |
|
| 5 |
Transamerica (2005, R) |
|
| 6 |
Memento (2000, R) |
|
| 7 |
Casablanca (1943, PG) |
|
| 8 |
About a Boy (2002, PG-13) |
|
| 9 |
Stigmata (1999, R) |
|
| 10 |
Dave (1993, PG-13) |
|
| 11 |
Latter Days (2004, Unrated) |
|
| 12 |
From Hell (2001, R) |
|
| 13 |
Meet Joe Black (1998, PG-13) |
|
| 14 |
Y Tu Mama Tambien (2001, R) |
|
| 15 |
Enemy at the Gates (2001, R) |
|
| 16 |
Tommy Boy (1995, PG-13) |
|
| 17 |
Interview with the Vampire (1994, R) |
|
| 18 |
The Sword in the Stone (1963, G) |
|
| 19 |
Camp (2003, PG-13) |
|
| 20 |
National Treasure (2004, PG) |
|
| 21 |
Beautiful Thing (1996, R) |
|
| 22 |
The Dreamers (2004, NC-17) |
|
| 23 |
Schindler's List (1993, R) |
|
| 24 |
The Fifth Element (1997, PG-13) |
|
| 25 |
The Skeleton Key (2005, PG-13) |
|
| 26 |
In America (2003, PG-13) |
|
| 27 |
Saving Private Ryan (1998, R) |
|
| 28 |
Pulp Fiction (1994, R) |
|
| 29 |
The Maltese Falcon (1941, Unrated) |
|
| 30 |
The Usual Suspects (1995, R) |
|
| 31 |
Little Miss Sunshine (2006, R) |
|
| 32 |
Pay It Forward (2000, PG-13) |
|
| 33 |
Red Meat (1996, Unrated) |
|
| 34 |
The Saint (1997, PG-13) |
|
| 35 |
Welcome to the Dollhouse (1996, R) |
|
| 36 |
Secretary (2002, R) |
|
| 37 |
The Notebook (2004, PG-13) |
|
| 38 |
Braveheart (1995, R) |
|
| 39 |
The Lord of the Rings - The Return of the King (2003, PG-13) |
|
| 40 |
The Matrix (1999, R) |
|
| 41 |
Forrest Gump (1994, PG-13) |









































