My Favorite Movies


  fb213100796's Rating My Rating
1
Chungking Express (1996,  PG-13)
2
Fallen Angels (1995,  Unrated)
3
Fa Yeung Nin Wa (In the Mood for Love) (2001,  PG)
4
Happy Together (1997,  Unrated)
5
Days of Being Wild (A Fei zheng chuan) (1990,  Unrated)
6
Ashes of Time (1994,  Unrated)
7
Ashes of Time Redux (2008,  R)
8
As Tears Go By (1989,  Unrated)
9
2046 (2005,  R)
10
My Blueberry Nights (2007,  PG-13)
11
Eros (2004,  R)
12
Letter from an Unknown Woman (2004,  Unrated)
13
My Father & I (2004,  Unrated)
14
Expect the Unexpected (Fai seung dat yin) (1998,  Unrated)
15
Cheung fo (The Mission) (1999,  Unrated)
16
Baau lit ying ging (Bullets Over Summer) (1999,  Unrated)
17
Yan man ying hung (People's Hero) (1987,  Unrated)
18
Xin buliao qing (C'est la vie, mon chéri) (1994,  Unrated)
19
Mong bat liu (Lost in Time) (2003,  PG)
20
Cheut ai kup gei (Exodus) (2007,  Unrated)
21
Gung ju fuk sau gei (Beyond our Ken) (2004,  Unrated)
22
Xianggang zhizao (Made in Hong Kong) (1997,  Unrated)
23
Xilu xiang (Little Cheung) (1999,  Unrated)
24
Liulian piao piao (Durian Durian) (2000,  Unrated)
25
Daai cheung foo (Men Suddenly in Black) (2003,  Unrated)
26
Maai hung paak yan (You Shoot, I Shoot) (2002,  Unrated)
27
Dumplings (Gaau ji) (2004,  Unrated)
28
Hwajangshil eodieyo? (Public Toilet) (2002,  Unrated)
29
Isabella (2006,  Unrated)
30
Por see yee (Trivial Matters) (2007,  Unrated)
31
The Big Heat (1988,  Unrated)
32
Wu wei shen tan (Loving You) (Tasteless Inspector) (1995,  Unrated)
33
Dai lao bai shou (Only Fools Fall in Love) (1995,  Unrated)
34
Shi wan huo ji (Fireline) (Lifeline) (1997,  Unrated)
35
Odd One Dies (1998,  Unrated)
36
Longest Nite (1998,  Unrated)
37
Yi ge zi tou de dan sheng, (Too Many Ways to Be No. 1) (1997,  Unrated)
38
Final Justice (1996,  Unrated)
39
Where a Good Man Goes (Joi gin a long) (1999,  Unrated)
40
Am zin (Running Out of Time) (Hidden War) (1999,  Unrated)
41
Fulltime Killer (2003,  R)
42
Ngo joh aan gin diy gwai (My Left Eye Sees Ghosts) (2002,  Unrated)
43
PTU (PTU - Police Tactical Unit) (2003,  R)
44
Daai chek liu (Running on Karma) (An Intelligent Muscle Man) (2003,  Unrated)
45
Election (Hak se wui) (2005,  Unrated)
46
Triad Election (Hak se wui yi wo wai kwai) (2007,  Unrated)
47
Fong juk (Exiled) (2006,  R)
48
Triangle (Tie saam gok) (2007,  R)
49
Mui dong bin wan si (Hooked on You) (2007,  Unrated)
50
Gun chung (Eye in the Sky) (Surveillance) (2007,  Unrated)
51
Sun Taam (Mad Detective) (2008,  Unrated)
52
Man Jeuk (The Sparrow) (Cultured Bird) (2008,  Unrated)
53
Tactical Unit: Comrades in Arms (2009,  PG)
54
Kei tung bou deui: Ging lai (Tactical Unit: The Code) (2008,  Unrated)
55
Kei tung bou deui: Juet lou (Tactical Unit: No Way Out) (2008,  Unrated)
56
Chinese Ghost Story (1987,  Unrated)
57
A Chinese Ghost Story II (Sien nui yau wan II yan gaan do) (1990,  Unrated)
58
A Chinese Ghost Story III (1991,  Unrated)
59
A Chinese Ghost Story (1997,  Unrated)
60
Yin ji kau (Rouge) (1987,  Unrated)
61
A Better Tomorrow (1986,  R)
62
A Better Tomorrow II (1988,  Unrated)
63
The Killer (Dip huet seung hung) (1989,  Unrated)
64
Red Cliff (Chi Bi) (2009,  R)
65
Chi Bi: Xia - Jue zhan tian xia (Red Cliff II) (2009,  Unrated)
66
Baat sin faan dim ji yan yuk cha siu baau (The Untold Story) (Human Pork Chop) (1993,  Unrated)
67
Sing kung chok tse sup yut tam (Whispers and Moans) (2007,  Unrated)
68
Sing kung chok tse yee: Ngor but mai sun, ngor mai chi gung (True Women for Sale) (2008,  Unrated)
69
Qi hao cha guan (Nightmares in Precinct 7) (2001,  Unrated)
70
Hak bak do (On the Edge) (2006,  Unrated)
71
Gong Tau: An Oriental Black Magic (2007,  Unrated)
72
Christmas in August (Palwolui Christmas) (1998,  Unrated)
73
Bomnareun Ganda (One Fine Spring Day) (2001,  Unrated)
74
Oechul (April Snow) (2005,  Unrated)
75
Hengbok (Happiness) (2007,  Unrated)
76
Chugyeogja (The Chaser) (2008,  Unrated)
77
Crazy N' the City (Sun gaing hup nui) (2005,  Unrated)
78
Fu Zi (After This Our Exile) (2006,  Unrated)
79
Sha shou hu die meng (My Heart Is That Eternal Rose) (1989,  Unrated)
80
Mou gaan dou (Infernal Affairs) (2002,  R)
81
Infernal Affairs II (2003,  PG-13)
82
Infernal Affairs III (Mou gaan dou III: Jung gik mou gaan) (2003,  PG-13)
83
Rashômon (Rashomon) (In the Woods) (1951,  Unrated)
84
The Seven Samurai (Shichinin no Samurai) (1954,  Unrated)
85
The Hidden Fortress (1960,  Unrated)
86
Breathless (À bout de souffle) (By a Tether) (1961,  Unrated)
87
Le Mépris (Contempt) (2008,  Unrated)
88
Bande à part (Band of Outsiders) (,  Unrated)
89
Pierrot le Fou (Pierrot Goes Wild) (Crazy Pete) (1969,  Unrated)
90
Les Quatre Cents Coups (The 400 Blows) (1959,  Unrated)
91
Tirez sur le pianiste (Shoot the Piano Player) (1960,  Unrated)
92
Touch of Evil (1958,  PG-13)
93
M (1931,  Unrated)
94
Ballad of a Soldier (1959,  Unrated)
95
Spring, Summer, Fall, Winter... and Spring (2003,  R)
96
Seom (The Isle) (2000,  Unrated)
97
Shilje sanghwang (Real Fiction) (2000,  Unrated)
98
Road Kill (1999,  R)
99
This Space Between Us (2006,  Unrated)
100
Dead and Breakfast (2005,  R)
101
The Loveless (Breakdown) (1983,  R)
102
Blue Steel (1990,  R)
103
Strange Days (1995,  R)
104
Near Dark (1987,  R)
105
The Weight of Water (2001,  R)
106
K-19: The Widowmaker (2002,  PG-13)
107
Liu mang yi sheng (Doctor Mack) (1998,  NC-17)
108
Lust, Caution (Se jie) (2007,  R)
109
Chung fung dui liu feng gaai tau (Big Bullet) (Emergency Unit: Angry Fire Street Corner) (1996,  Unrated)
110
Go do gaai bei (Full Alert) (High Level Readiness) (2000,  Unrated)
111
Victim (1999,  Unrated)
112
8 1/2 (1963,  Unrated)
113
My Name Is Fame (Ngor yiu sing ming) (2006,  Unrated)
114
Sun jaat si mui (Love Undercover) (2002,  Unrated)
115
Jue lai yip yue leung saan ang (Juliet in Love) (2000,  Unrated)
116
Tian ya hai jiao (Lost and Found) (1996,  Unrated)
117
Ai Zuozhan (Love Battlefield) (2004,  Unrated)
118
Yau doh lung fu bong (Throw Down) (2004,  Unrated)
119
Twelve Nights (2000,  Unrated)
120
Jiang Hu: The Triad Zone (2000,  Unrated)
121
Rear Window (1954,  PG)
122
The Usual Suspects (1995,  R)
123
Flandersui Gae (Barking Dogs Never Bite) (Flanders' Dog) (2000,  Unrated)
124
The Host (Gwoemul) (2007,  R)
125
Memories of Murder (Salinui chueok) (2003,  Unrated)
126
Yeopgijeogin geunyeo (My Sassy Girl) (2001,  Unrated)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments