My Favorite Movies


  fb218600384's Rating My Rating
1
Schindler's List (1993,  R)
2
V for Vendetta (2006,  R)
3
Back to the Future (1985,  PG)
4
The Terminal (2004,  PG-13)
5
Shaun of the Dead (2004,  R)
6
Jaws (1975,  PG)
7
Malcolm X (1992,  PG-13)
8
Notting Hill (1999,  PG-13)
9
Bend It Like Beckham (2003,  PG-13)
10
Heavenly Creatures (1994,  R)
11
Shrek (2001,  PG)
12
Ice Age (2002,  PG)
13
28 Days Later (2003,  R)
14
A Knight's Tale (2001,  PG-13)
15
10 Things I Hate About You (1999,  PG-13)
16
Anchorman - The Legend Of Ron Burgundy (2004,  PG-13)
17
Back to the Future Part II (1989,  PG)
18
Back to the Future Part III (1990,  PG)
19
Blades of Glory (2007,  PG-13)
20
Cast Away (2000,  PG-13)
21
Catch Me If You Can (2002,  PG-13)
22
City of Angels (1998,  PG-13)
23
Fight Club (1999,  R)
24
Forrest Gump (1994,  PG-13)
25
Grease (1978,  PG)
26
Hotel Rwanda (2004,  PG-13)
27
Moulin Rouge! (2001,  PG-13)
28
Music and Lyrics (2007,  PG-13)
29
Napoleon Dynamite (2004,  PG)
30
Never Been Kissed (1999,  PG-13)
31
Ray (2004,  PG-13)
32
Saving Private Ryan (1998,  R)
33
School of Rock (2003,  PG-13)
34
Shrek 2 (2004,  PG)
35
Talladega Nights: The Ballad of Ricky Bobby (2006,  PG-13)
36
The Benchwarmers (2006,  PG-13)
37
The Breakfast Club (1985,  R)
38
The Green Mile (1999,  R)
39
The Incredibles (2004,  PG)
40
The Lion King (1994,  G)
41
The Lord of the Rings - The Fellowship of the Ring (2001,  PG-13)
42
The Lord of the Rings - The Return of the King (2003,  PG-13)
43
The Lord of the Rings - The Two Towers (2002,  PG-13)
44
The Matrix (1999,  R)
45
The Patriot (2000,  R)
46
The Pianist (2002,  R)
47
The Shawshank Redemption (1994,  R)
48
The Simpsons Movie (2007,  PG-13)
49
The Wizard of Oz (1939,  G)
50
There's Something About Mary (1998,  R)
51
When Harry Met Sally (1989,  R)
52
What's Eating Gilbert Grape (1993,  PG-13)
53
You've Got Mail (1998,  PG)
54
Transformers (2007,  PG-13)
55
Finding Nemo (2003,  G)
56
Death at a Funeral (2007,  R)
57
Kinky Boots (2006,  PG-13)
58
No. 2 (,  Unrated)
59
Definitely, Maybe (2008,  PG-13)
60
The Dark Knight (2008,  PG-13)
61
Finding Neverland (2004,  PG)
62
In My Father's Den (2005,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments