My Favorite Movies


  fb2303719's Rating My Rating
1
Death by Engagement (2005,  Unrated)
Death by Engagement
Not going to lie, a lot of the girls can't act, but what are you gonna do on a virtually nonexistent budget...

Very clever, funny, and twisted plot that differs from a lot of other horror movies. His non-horror stuff is better, though. Watch for Phil Creager and Pennie Orcutt...
2
The Sound of Music (1965,  G)
The Sound of Music
My favorite movie. Ever
3
Love Actually (2003,  R)
Love Actually
how can you not love it?
4
Unfaithful (2002,  R)
Unfaithful
so. good. the ending is a little weak
5
Once (2007,  R)
Once
the music alone...indescribable
6
Garden State (2004,  R)
Garden State
makes me smile.
7
Double Indemnity (1944,  Unrated)
Double Indemnity
noir at its best...dark and mysterious.
8
The Birds (1963,  PG-13)
The Birds
it's just so good.
9
Mean Girls (2004,  PG-13)
10
A Hard Day's Night (1964,  G)
A Hard Day's Night
it makes me laugh.
11
Hairspray (2007,  PG)
Hairspray
i absolutely love the music in this movie
12
Crash (2004,  R)
Crash
really really good.
13
Sister Act (1992,  PG)
Sister Act
CLASSIC! love the music!
14
Juno (2007,  PG-13)
Juno
i walked out of the theater smiling. twice.

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments