My Favorite Movies


  fb23215737's Rating My Rating
1
The Descent (2006,  R)
The Descent
Quite possibly the best horror movie ever made. Executed perfectly! And creepy as hell!
2
The Hours (2002,  PG-13)
The Hours
Perfect cast, writing, music, and direction makes this one of the best movies ever made!
3
Secretary (2002,  R)
4
Efter brylluppet (After the Wedding) (2006,  R)
Efter brylluppet (After the Wedding)
This is one of the best movies that most people will just never see. Sucks for them. Outstanding performances and story!
5
Revolutionary Road (2008,  R)
Revolutionary Road
Leo and Kate are back together. And, of course, they are both amazing. But Micheal Shannon is probably the real treasure here. Amazing cast, director, and writer!
6
The Magdalene Sisters (2003,  R)
The Magdalene Sisters
Wow. This movie left me truly amazed. A heartbreaking true story of the lives behind the church walls. Nora-Jane Noone leaves you in awe.
7
Titanic (1997,  PG-13)
Titanic
This movie fell victim to being overexposed... but it's not overrated. It's a cinematic achievement that James Cameron should be undoubtedly proud of. Plus the world finally got to see the innate talent of Kate Winslet (watch Heavely Creatures).
8
As Good As It Gets (1997,  PG-13)
As Good As It Gets
A funny, sad, and beautiful lesson in sensitivity.
9
Chinatown (1974,  R)
10
The Piano (1993,  R)
11
sex, lies, and videotape (1989,  R)
sex, lies, and videotape
smart movie. brillaint writing, direction, and cast. steven soderbergh knows how to make a movie. the cast was surprisingly amazing. i've never expected much from macdowell and gallagher, but this movie just changes that. truly an overlooked gem.
12
Out of Sight (1998,  R)
13
Ocean's Eleven (2001,  PG-13)
14
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith (2005,  PG-13)
15
Star Wars: Episode IV - A New Hope (1977,  PG)
16
The Lord of the Rings - The Return of the King (2003,  PG-13)
17
Harry Potter and the Sorcerer's Stone (Harry Potter and the Philosopher's Stone) (2001,  PG)
18
Harry Potter and the Goblet of Fire (2005,  PG-13)
19
The Constant Gardener (2005,  R)
20
Cidade de Deus, (City of God) (2003,  R)
21
Slumdog Millionaire (2008,  R)
22
Trainspotting (1996,  R)
23
Moulin Rouge! (2001,  PG-13)
Moulin Rouge!
Baz Luhrmann's masterpiece. Nicole Kidman's breakthrough.
24
Shakespeare in Love (1998,  R)
25
The Legend of Zorro (2005,  PG)
26
The Princess Bride (1987,  PG)
27
Willow (1988,  PG)
28
Labyrinth (1986,  PG)
29
The Goonies (1985,  PG)
30
The Lost Boys (1987,  R)
31
Gremlins (1984,  PG)
32
Gladiator (2000,  R)
33
Spartacus (1960,  PG-13)
34
Paths of Glory (1957,  Unrated)
35
The Bad and the Beautiful (1953,  Unrated)
36
On a Clear Day You Can See Forever (1970,  G)
37
Meet The Fockers (2004,  PG-13)
38
The Mirror Has Two Faces (1997,  PG-13)
39
Nuts (1987,  R)
40
The Prince of Tides (1991,  R)
41
Yentl (1983,  PG)
42
All Night Long (1981,  Unrated)
43
The Main Event (1979,  PG)
44
A Star is Born (1976,  R)
45
Funny Lady (1975,  PG)
46
The Way We Were (1973,  PG)
47
What's Up, Doc? (1972,  G)
48
Up the Sandbox (1972,  R)
49
The Owl And The Pussycat (1970,  Unrated)
50
Hello, Dolly! (1969,  G)
51
Funny Girl (1968,  G)
52
Independence Day (1996,  PG-13)
53
Signs (2002,  PG-13)
54
The Village (2004,  PG-13)
55
War of the Worlds (2005,  PG-13)
56
Mystic River (2003,  R)
Mystic River
makes me feel so much. this failm ask a lot and gives everything and nothing in return.
57
The Departed (2006,  R)
58
The Dark Knight (2008,  PG-13)
59
The Pursuit of Happyness (2006,  PG-13)
60
The Lost World - Jurassic Park (1997,  PG-13)
61
Jurassic Park (1993,  PG-13)
Jurassic Park
great cinematic fun!
62
King Kong (2005,  PG-13)
King Kong
this isnt a movie about a giant monkey. this is art. naomi watts went unrecognized. let go of pretension, earnestness, and cynicism, and then you can truly see this movie.
63
The Last of the Mohicans (1992,  R)
The Last of the Mohicans
amazing music and story. deeply romantic (in all ways). plus, jodhi may... wow.
64
Flashbacks of a Fool (2008,  R)
65
Casino Royale (2006,  PG-13)
Casino Royale
wow.
66
The Bourne Ultimatum (2007,  PG-13)
67
Mr. & Mrs. Smith (2005,  PG-13)
68
Gangs of New York (2002,  R)
69
V for Vendetta (2006,  R)
70
Wanted (2008,  R)
71
The Matrix (1999,  R)
72
The Count of Monte Cristo (2002,  PG-13)
73
Robin Hood: Prince of Thieves (1991,  PG-13)
74
The Three Musketeers (1993,  PG)
75
The Man in the Iron Mask (1998,  PG-13)
76
Kung Fu Panda (2008,  PG)
77
Beauty and the Beast (1991,  G)
78
Finding Nemo (2003,  G)
79
The Little Mermaid (1989,  G)
80
The Lion King (1994,  G)
81
The Jungle Book (1967,  PG)
82
Tarzan (1999,  G)
83
The Butterfly Effect (2004,  R)
84
Run Lola Run (Lola rennt) (1999,  R)
85
Amelie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) (2001,  R)
86
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind (2004,  R)
87
What Dreams May Come (1998,  PG-13)
88
Love Actually (2003,  R)
89
Pride and Prejudice (2005,  PG)
90
Atonement (2007,  R)
Atonement
possibly perfect.
91
The English Patient (1996,  R)
92
Australia (2008,  PG-13)
Australia
not perfect. but if you love luhrmann or kidman, then you will enjoy this.
93
Gone With the Wind (1939,  G)
Gone With the Wind
the first half of the movie is sooooo perfect. its the post-war stuff that lessens it for me (just a bit)... but atleast its topped off with the immortalized ending.
94
Grease (1978,  PG)
95
Chicago (2002,  PG-13)
96
Dreamgirls (2006,  PG-13)
97
Selena (1997,  PG)
98
Walk the Line (2005,  PG-13)
99
The Notebook (2004,  PG-13)
The Notebook
the best and biggest sleeper i can think of.
100
The Lake House (2006,  PG)
The Lake House
a sentimental remake that intrigued me enough to enjoy it.
101
The Illusionist (2006,  PG-13)
102
Click (2006,  PG-13)
Click
nothing amazing, but it had some sentimental moments that i enjoyed.
103
Hancock (2008,  PG-13)
Hancock
i was very surprised by this. the trailer led me in a totally different direction to what this movie was about. it looked like a superhero comedy. turned out to be a romance. this had a lot of potential... but it was pretty much wasted.
104
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl (2003,  PG-13)
105
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban (2004,  PG)
106
The Breakfast Club (1985,  R)
The Breakfast Club
i can watch this movie over and over. i accredit a lot of that to the incredible chemistry between the cast.
107
Saw II (2005,  R)
108
Scream (1996,  R)
Scream
one of the best horror movies of the 90s.
109
The Silence of the Lambs (1991,  R)
The Silence of the Lambs
had me screaming as a kid and in awe as an adult. this movie is amazing on too many levels.
110
Manhunter (1986,  R)
Manhunter
behold the overlooked member of the hannibal films. very creepy and very good.
111
The Mummy Returns (2001,  PG-13)
The Mummy Returns
i cant remember this one very well... so im taking that as a bad thing.
112
Toy Story (1995,  G)
Toy Story
for me, i've overwatched this and it bores me. but i know its a good movie.
113
The Life of David Gale (2003,  R)
The Life of David Gale
i don't see what critics have against this movie. yeah its over-dramatic and over-cinematic... but thats why i love it! very clever movie with an amazing cast.
114
American Beauty (1999,  R)
American Beauty
good movie. very good movie.
115
8 Mile (2002,  R)
116
The Others (2001,  PG-13)
The Others
kidman has truly grown as an actress. this movie is creepy and soooo well done.
117
Das Leben der Anderen (The Lives of Others) (2006,  R)
Das Leben der Anderen (The Lives of Others)
can movies get better than this? if they can then my heart might explode. oh and ulrich muhe should have won every bast actor award imaginable. pure brilliance.
118
Margot at the Wedding (2007,  R)
Margot at the Wedding
so many didnt like it.... maybe they just didnt understand it.
119
Fur: An Imaginary Portrait of Diane Arbus (2006,  R)
Fur: An Imaginary Portrait of Diane Arbus
not bad. it's very different from real life and most movies. you gotta let yourself go.
120
Birth (2004,  R)
Birth
i was a bit confused, but i cant deny the creativity and genius behind it all.
121
Cold Mountain (2003,  R)
Cold Mountain
along the same lines as The Last of the Mohicans... very cinematic, with great musiic and cast, and very romantic.
122
The Human Stain (2003,  R)
The Human Stain
ignorance caught me from liking this movie the first time i saw it. years later i have seen that this is filled with greatness. no one is miscast and all is plausible.
123
Dogville (2003,  R)
Dogville
its good. but its tiring. it asks a lot from the audience. it makes you truly imagine and wait.
124
Dancer in the Dark (2000,  R)
Dancer in the Dark
one of the most interesting films i have ever seen. very unique, deeply moving, and extremely sad. great performances. bjork is a revelation.
125
Die Hard With a Vengeance (Die Hard 3) (1995,  R)
Die Hard With a Vengeance (Die Hard 3)
loved it. funny and actiony. good cast too.
126
In Bruges (2008,  R)
In Bruges
the writng, above everthing, makes this movie. nice cast too.
127
Pulp Fiction (1994,  R)
Pulp Fiction
really, who doesnt love pulp fiction?
128
The Boondock Saints (1999,  R)
The Boondock Saints
not much of a plot. but very theatrical and stylish. loved Dafoe.
129
Fight Club (1999,  R)
Fight Club
i just dont know if i'll ever quite understand the ending.
130
Mulholland Drive (2001,  R)
Mulholland Drive
David Lynch's masterpiece.
131
Boy A (2007,  R)
Boy A
very powerful movie. andrew garfield blows you away. he's absolutely perfect.
132
Life Is Beautiful (La Vita č bella) (1998,  PG-13)
133
Hotel Rwanda (2004,  PG-13)
134
Romeo + Juliet (1996,  PG-13)
Romeo + Juliet
most definitely flawed but luhrmann's style is so good that it makes up for a lot.
135
A Walk to Remember (2002,  PG)
136
Transamerica (2005,  R)
137
Little Miss Sunshine (2006,  R)
138
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan (2006,  R)
139
Once (2007,  R)
Once
sweet lil movie w/ amazing music.
140
Nothing But the Truth (2008,  R)
Nothing But the Truth
good performances. very interesting ending!
141
Snow Angels (2007,  R)
142
Being John Malkovich (1999,  R)
143
Brazil (1985,  R)
144
The Edukators (Die Fetten Jahre sind vorbei) (2005,  R)
The Edukators (Die Fetten Jahre sind vorbei)
maybe i dont see this movie for what it really is... but i dont care. its amazing, beautiful, and honest. i heard a remake is on the way.... screw hollywood.
145
Dog Soldiers (2002,  R)
146
Aliens (1986,  R)
147
The Abyss (1989,  PG-13)
148
Alien (1979,  R)
149
Predator (1987,  R)
150
The Devil Wears Prada (2006,  PG-13)
151
Julie & Julia (2009,  PG-13)
152
The Terminal (2004,  PG-13)
153
Cast Away (2000,  PG-13)
154
Stand by Me (1986,  R)
155
4 Luni, 3 Saptamāni si 2 Zile (4 Months, 3 Weeks and 2 Days) (2007,  R)
156
Two Lovers (2008,  R)
157
The American President (1995,  PG-13)
158
Away We Go (2009,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments