My Favorite Movies


  fb25812751's Rating My Rating
1
The Shawshank Redemption (1994,  R)
2
Bruce Almighty (2003,  PG-13)
Bruce Almighty
and thats the way the cookie crumbles...
3
Rush Hour (1998,  PG-13)
4
Cinderella Man (2005,  PG-13)
5
Dirty Dancing (1987,  PG-13)
6
Dead Poets Society (1989,  PG)
7
The Ringer (2005,  PG-13)
8
The Notebook (2004,  PG-13)
The Notebook
...if youre a bird, im a bird...
9
Office Space (1999,  R)
10
Remember the Titans (2000,  PG)
11
10 Things I Hate About You (1999,  PG-13)
10 Things I Hate About You
most of all i hate the way i dont hate you, not even a lot, not even a little, not even at all...
12
13 Going on 30 (Suddenly 30) (2004,  PG-13)
13
A Walk to Remember (2002,  PG)
A Walk to Remember
i told you not to fall in love with me
14
Ace Ventura - When Nature Calls (1995,  PG-13)
15
American Beauty (1999,  R)
16
Batman Begins (2005,  PG-13)
17
Beauty and the Beast (1991,  G)
18
Because I Said So (2007,  PG-13)
19
Bend It Like Beckham (2003,  PG-13)
20
Billy Madison (1995,  PG-13)
21
Blazing Saddles (1974,  R)
22
Braveheart (1995,  R)
Braveheart
FREEDOM
23
Breakfast at Tiffany's (1961,  Unrated)
24
Bring It On (2000,  PG-13)
25
Cars (2006,  G)
26
Casablanca (1943,  PG)
27
Catch Me If You Can (2002,  PG-13)
28
Charlie and the Chocolate Factory (2005,  PG)
Charlie and the Chocolate Factory
dont touch that squirrel's nuts!
29
Chocolat (2000,  PG-13)
30
Cool Runnings (1993,  PG)
31
Cruel Intentions (1999,  R)
32
Cry Baby (1990,  PG-13)
33
Diary of a Mad Black Woman (2005,  PG-13)
34
Disney's Aladdin (1992,  G)
35
Dodgeball - A True Underdog Story (2004,  PG-13)
36
Dumb and Dumber (1994,  PG-13)
37
Ever After - A Cinderella Story (1998,  PG-13)
38
Ferris Bueller's Day Off (1986,  PG)
39
Finding Nemo (2003,  G)
Finding Nemo
he touched the butt!
40
Forrest Gump (1994,  PG-13)
41
Freaky Friday (2003,  PG)
42
Freedom Writers (2007,  PG-13)
43
Ghost Rider (2007,  PG-13)
44
Gladiator (2000,  R)
Gladiator
awesome movie
45
Gone With the Wind (1939,  G)
46
Grease (1978,  PG)
47
Happy Feet (2006,  PG)
48
Happy Gilmore (1996,  PG-13)
49
Home Alone (1990,  PG)
50
Hook (1991,  PG)
51
Hotel Rwanda (2004,  PG-13)
52
I, Robot (2004,  PG-13)
53
Ice Age (2002,  PG)
54
Ice Age 2: The Meltdown (2006,  PG)
55
Indiana Jones and the Last Crusade (1989,  PG-13)
56
Indiana Jones and the Temple of Doom (1984,  PG)
57
It's a Wonderful Life (1946,  Unrated)
58
Jurassic Park (1993,  PG-13)
59
Just Like Heaven (2005,  PG-13)
60
King Arthur (2004,  PG-13)
61
King Kong (2005,  PG-13)
62
Legally Blonde (2001,  PG-13)
63
Madagascar (2005,  PG)
64
Mean Girls (2004,  PG-13)
Mean Girls
fetch!
fugly slut!
65
Meet Joe Black (1998,  PG-13)
66
Meet the Parents (2000,  PG-13)
67
Men in Black (1997,  PG-13)
68
Men in Black II (2002,  PG-13)
69
Miss Congeniality (2000,  PG-13)
70
Monty Python and the Holy Grail (1975,  PG)
71
Moulin Rouge! (2001,  PG-13)
72
Mulan (1998,  G)
73
Music and Lyrics (2007,  PG-13)
74
My Best Friend's Wedding (1997,  PG-13)
75
My Big Fat Greek Wedding (2002,  PG)
76
Never Been Kissed (1999,  PG-13)
77
Night at the Museum (2006,  PG)
78
Ocean's Eleven (2001,  PG-13)
Ocean's Eleven
you think were gonna need one more? do we need one more?...alright, well get one more...
79
Ocean's Twelve (2004,  PG-13)
80
Over the Hedge (2006,  PG)
81
Pearl Harbor (2001,  PG-13)
82
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl (2003,  PG-13)
83
Pirates of the Caribbean: At Worlds End (2007,  PG-13)
84
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest (2006,  PG-13)
85
Predator (1987,  R)
86
Pretty Woman (1990,  R)
Pretty Woman
i love this movie
"his bathroom is bigger than the blue banana"
87
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) (1981,  PG)
88
Red Eye (2005,  PG-13)
89
Robin Hood - Men in Tights (1993,  PG-13)
90
Rocky (1976,  PG)
Rocky
adrian!
91
Rocky Balboa (2006,  PG)
92
Rocky II (1979,  PG)
93
Rocky III (1982,  PG)
94
Rush Hour 2 (2001,  PG-13)
95
Save the Last Dance (2001,  PG-13)
Save the Last Dance
you can do it put your back into it...
96
Saw (2004,  R)
97
Schindler's List (1993,  R)
98
School of Rock (2003,  PG-13)
School of Rock
chello! we have a bass
99
She's All That (1999,  PG-13)
100
She's the Man (2006,  PG-13)
101
Shrek (2001,  PG)
102
Signs (2002,  PG-13)
103
Sixteen Candles (1984,  PG)
104
Sleeping Beauty (1959,  G)
105
Spaceballs (1987,  PG)
106
Speed (1994,  R)
107
Spider-Man (2002,  PG-13)
Spider-Man
yep...big change
108
Spider-Man 2 (2004,  PG-13)
109
Spider-Man 3 (2007,  PG-13)
110
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace (1999,  PG)
111
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones (2002,  PG)
112
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith (2005,  PG-13)
113
Star Wars: Episode IV - A New Hope (1977,  PG)
114
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back (1980,  PG)
115
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi (1983,  PG)
116
Stranger Than Fiction (2006,  PG-13)
117
Superman Returns (2006,  PG-13)
118
Sweet Home Alabama (2002,  PG-13)
119
Take the Lead (2006,  PG-13)
120
The Bourne Identity (2002,  PG-13)
121
The Bourne Supremacy (2004,  PG-13)
122
The Bourne Ultimatum (2007,  PG-13)
123
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe (2005,  PG)
124
The Devil Wears Prada (2006,  PG-13)
125
The Fast and the Furious (2001,  PG-13)
126
The Godfather (1972,  R)
127
The Incredibles (2004,  PG)
128
The Lake House (2006,  PG)
129
The Lion King (1994,  G)
130
The Little Mermaid (1989,  G)
131
The Mask (1994,  PG-13)
132
The Matrix (1999,  R)
The Matrix
i know kung-fu
133
The Matrix Reloaded (2003,  R)
134
The Mummy (1999,  PG-13)
135
The Mummy Returns (2001,  PG-13)
136
The Pacifier (2005,  PG)
137
The Passion of the Christ (2004,  R)
138
The Patriot (2000,  R)
139
The Prestige (2006,  PG-13)
140
The Princess Bride (1987,  PG)
141
The Princess Diaries (2001,  G)
142
The Pursuit of Happyness (2006,  PG-13)
143
The Sandlot (1993,  PG)
144
The Silence of the Lambs (1991,  R)
145
The Sixth Sense (1999,  PG-13)
146
The Sound of Music (1965,  G)
147
The Waterboy (1998,  PG-13)
148
The Wizard of Oz (1939,  G)
149
Tim Burton's Corpse Bride (2005,  PG)
150
Titanic (1997,  PG-13)
Titanic
i'll never let go jack...
151
Tombstone (1993,  R)
152
Toy Story (1995,  G)
153
Walk the Line (2005,  PG-13)
154
We Were Soldiers (2002,  R)
155
What Dreams May Come (1998,  PG-13)
156
What a Girl Wants (2003,  PG)
157
When Harry Met Sally (1989,  R)
158
Romeo + Juliet (1996,  PG-13)
159
Willy Wonka and the Chocolate Factory (1971,  G)
160
X-Men: The Last Stand (2006,  PG-13)
161
You've Got Mail (1998,  PG)
162
Runaway Bride (1999,  PG)
163
Romancing the Stone (1984,  PG)
164
The ButterCream Gang (1992,  Unrated)
165
While You Were Sleeping (1995,  PG)
166
Dante's Peak (1997,  PG-13)
167
The Ghost and the Darkness (1996,  R)
168
What Lies Beneath (2000,  PG-13)
169
Some Like It Hot (1959,  Unrated)
170
The Apple Dumpling Gang (1975,  G)
171
Ernest Goes to School (1994,  PG)
172
Ernest Goes to Camp (1987,  PG)
173
Ernest Goes to Jail (1990,  PG)
174
Ernest Goes to Africa (1997,  PG)
175
Ernest in the Army (1998,  PG)
176
Slam Dunk Ernest (1995,  PG)
177
Clue (1985,  PG)
178
The Ghost And Mr. Chicken (1966,  Unrated)
179
The Shakiest Gun In The West (1968,  Unrated)
180
Pawnee (Pale Arrow) (1957,  Unrated)
181
Geronimo (1990,  Unrated)
182
The Quick and the Dead (1995,  R)
183
Sabrina (1995,  PG)
184
Shall We Dance (2004,  PG-13)
185
Gidget (1959,  Unrated)
186
Gidget Goes Hawaiian (1961,  Unrated)
187
Gidget Goes to Rome (1963,  Unrated)
188
Gentlemen Prefer Blondes (1953,  Unrated)
189
On the Town (1949,  Unrated)
190
Destry Rides Again (1939,  Unrated)
191
Swiss Family Robinson (1960,  G)
192
The Mask of Zorro (1998,  PG-13)
193
Pay It Forward (2000,  PG-13)
194
Flyboys (2006,  PG-13)
195
Batman Forever (1995,  PG-13)
196
Batman: The Movie (1966,  PG)
197
Just My Luck (2006,  PG-13)
198
The Man in the Moon (1991,  PG-13)
199
Fear (1996,  R)
200
The Others (2001,  PG-13)
201
The Nutty Professor (1963,  Unrated)
202
The Count of Monte Cristo (2002,  PG-13)
203
What About Bob? (1991,  PG)
204
The Fugitive (1993,  PG-13)
205
Urban Legends: Final Cut (2000,  R)
206
Blast from the Past (1999,  PG-13)
207
The Man Who Knew Too Little (1997,  PG)
208
Indecent Proposal (1993,  R)
209
Where the Heart Is (2000,  PG-13)
210
The First Wives Club (1996,  PG)
211
Sister Act (1992,  PG)
212
Sister Act 2: Back in the Habit (1993,  PG)
213
Perfect Harmony (1991,  Unrated)
214
Tarzan (1999,  G)
215
West Side Story (1961,  Unrated)
216
Selena (1997,  PG)
217
Sun Valley Serenade (1941,  Unrated)
218
Red Dust (1932,  Unrated)
219
Psycho (1960,  R)
220
Rodgers & Hammerstein's Cinderella (1957,  Unrated)
221
The Parent Trap (1961,  G)
222
Twister (1996,  PG-13)
223
House Arrest (1996,  PG)
224
The Prince of Egypt (1998,  PG)
225
Little Women (1994,  PG)
226
Winchester '73 (1950,  Unrated)
227
Broken Arrow (1950,  Unrated)
228
Charlie's Angels (2000,  PG-13)
229
Charlie's Angels - Full Throttle (2003,  PG-13)
230
The Marine (2006,  PG-13)
231
Honey (2003,  PG-13)
232
I Know What You Did Last Summer (1997,  R)
233
Freddy vs. Jason (2003,  R)
234
The Ten Commandments (1956,  G)
235
The Robe (1953,  Unrated)
236
Ben-Hur (1959,  G)
237
The Parent Trap (1998,  PG)
238
Places in the Heart (1984,  PG)
239
The Wicker Man (1973,  R)
240
Freaky Friday (1976,  G)
241
To Catch a Thief (1955,  Unrated)
242
Tuck Everlasting (2002,  PG)
243
The Legend of Bagger Vance (2000,  PG-13)
244
Tom and Huck (1995,  PG)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments