Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  fb26004154's Rating My Rating
1
Braveheart (1995,  R)
2
The Boondock Saints (1999,  R)
3
Face/Off (1997,  R)
4
Timeline (2003,  PG-13)
5
The Mummy Returns (2001,  PG-13)
6
50 First Dates (2004,  PG-13)
7
A Beautiful Mind (2001,  PG-13)
8
A Knight's Tale (2001,  PG-13)
9
Big Daddy (1999,  PG-13)
10
Billy Madison (1995,  PG-13)
11
Blades of Glory (2007,  PG-13)
12
Bruce Almighty (2003,  PG-13)
13
Catch Me If You Can (2002,  PG-13)
14
Cast Away (2000,  PG-13)
15
Cheaper by the Dozen (2003,  PG)
16
City of Angels (1998,  PG-13)
17
Click (2006,  PG-13)
18
Clueless (1995,  PG-13)
19
Con Air (1997,  R)
20
Constantine (2005,  R)
21
Cool Runnings (1993,  PG)
22
Disney's Aladdin (1992,  G)
23
Die Hard With a Vengeance (Die Hard 3) (1995,  R)
24
Die Hard (1988,  R)
25
Dodgeball - A True Underdog Story (2004,  PG-13)
26
Elf (2003,  PG)
27
Edward Scissorhands (1990,  PG-13)
28
Failure to Launch (2006,  PG-13)
29
Fantastic Four (2005,  PG-13)
30
Ferris Bueller's Day Off (1986,  PG)
31
Fight Club (1999,  R)
32
Forrest Gump (1994,  PG-13)
33
Finding Nemo (2003,  G)
34
Freedom Writers (2007,  PG-13)
35
Garden State (2004,  R)
36
Ghost Rider (2007,  PG-13)
37
Gone in 60 Seconds (Gone in Sixty Seconds) (2000,  PG-13)
38
GoodFellas (1990,  R)
39
Happy Gilmore (1996,  PG-13)
40
Harold & Kumar Go to White Castle (2004,  R)
41
Harry Potter and the Sorcerer's Stone (Harry Potter and the Philosopher's Stone) (2001,  PG)
42
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban (2004,  PG)
43
Harry Potter and the Order of the Phoenix (2007,  PG-13)
44
Harry Potter and the Goblet of Fire (2005,  PG-13)
45
Harry Potter and the Chamber of Secrets (2002,  PG)
46
Hitch (2005,  PG-13)
47
I, Robot (2004,  PG-13)
48
Independence Day (1996,  PG-13)
49
Indiana Jones and the Last Crusade (1989,  PG-13)
50
Indiana Jones and the Temple of Doom (1984,  PG)
51
Jaws (1975,  PG)
52
Kill Bill: Volume 1 (2003,  R)
53
Kill Bill, Volume 2 (2004,  R)
54
King Arthur (2004,  PG-13)
55
Knocked Up (2007,  R)
Knocked Up
FUNNY as S^#$
56
Kingdom of Heaven (2005,  R)
57
Legally Blonde (2001,  PG-13)
58
Legally Blonde 2 - Red, White & Blonde (2003,  PG-13)
59
Little Nicky (2000,  PG-13)
60
Live Free or Die Hard (2007,  PG-13)
Live Free or Die Hard
Yippee-ki-yay, motherfucker.
61
Lord of War (2005,  R)
62
Love Actually (2003,  R)
63
Memoirs of a Geisha (2005,  PG-13)
64
Miss Congeniality (2000,  PG-13)
65
Mr. & Mrs. Smith (2005,  PG-13)
66
Mr. Deeds (2002,  PG-13)
67
Mrs. Doubtfire (1993,  PG-13)
68
Mulan (1998,  G)
69
Music and Lyrics (2007,  PG-13)
70
National Treasure (2004,  PG)
71
Notting Hill (1999,  PG-13)
72
Ocean's 11 (Ocean's Eleven) (1960,  PG-13)
73
Ocean's Eleven (2001,  PG-13)
74
Ocean's Twelve (2004,  PG-13)
75
Office Space (1999,  R)
76
Old School (2003,  R)
77
One Flew over the Cuckoo's Nest (1975,  R)
78
Over the Hedge (2006,  PG)
79
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl (2003,  PG-13)
80
Pirates of the Caribbean: At Worlds End (2007,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: At Worlds End
Fantastic
81
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest (2006,  PG-13)
82
Pitch Black (2000,  R)
83
Platoon (1986,  R)
84
Pretty Woman (1990,  R)
85
Pride and Prejudice (2005,  PG)
86
Pulp Fiction (1994,  R)
87
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) (1981,  PG)
88
Ray (2004,  PG-13)
89
Remember the Titans (2000,  PG)
90
Rent (2005,  PG-13)
91
Robin Hood - Men in Tights (1993,  PG-13)
92
Rush Hour (1998,  PG-13)
93
Rush Hour 2 (2001,  PG-13)
94
Save the Last Dance (2001,  PG-13)
95
Scarface (1983,  R)
96
School of Rock (2003,  PG-13)
97
Serendipity (2001,  PG-13)
98
She's the Man (2006,  PG-13)
99
Shrek (2001,  PG)
100
Shrek 2 (2004,  PG)
101
Shrek the Third (Shrek 3) (2007,  PG)
102
Sin City (2005,  R)
103
Snakes on a Plane (2006,  R)
104
South Park: Bigger, Longer and Uncut (1999,  R)
105
Speed (1994,  R)
106
Spider-Man (2002,  PG-13)
107
Spider-Man 2 (2004,  PG-13)
108
Spider-Man 3 (2007,  PG-13)
109
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace (1999,  PG)
110
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones (2002,  PG)
111
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith (2005,  PG-13)
112
Star Wars: Episode IV - A New Hope (1977,  PG)
113
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back (1980,  PG)
114
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi (1983,  PG)
115
Step Up (2006,  PG-13)
116
Stick It (2006,  PG-13)
117
Goal! The Dream Begins (Goal!: The Impossible Dream) (2005,  PG-13)
118
Goal II: Living the Dream (2007,  PG-13)
119
Superbad (2007,  R)
120
Stranger Than Fiction (2006,  PG-13)
121
Talladega Nights: The Ballad of Ricky Bobby (2006,  PG-13)
122
Take the Lead (2006,  PG-13)
123
The 40 Year Old Virgin (2005,  R)
124
Team America - World Police (2004,  R)
125
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe (2005,  PG)
126
The Breakfast Club (1985,  R)
127
The Fast and the Furious (2001,  PG-13)
128
The Fast and the Furious: Tokyo Drift (2006,  PG-13)
129
The Fifth Element (1997,  PG-13)
130
The Godfather (1972,  R)
131
The Godfather, Part II (1974,  R)
132
The Departed (2006,  R)
133
The Godfather, Part III (1990,  R)
134
The Goonies (1985,  PG)
135
The Holiday (2006,  PG-13)
136
The Hot Chick (2002,  PG-13)
137
The Illusionist (2006,  PG-13)
138
The Incredibles (2004,  PG)
139
The Italian Job (2003,  PG-13)
140
The Lake House (2006,  PG)
141
The Last Samurai (2003,  R)
142
The Lion King (1994,  G)
143
The Little Mermaid (1989,  G)
144
The Lord of the Rings - The Fellowship of the Ring (2001,  PG-13)
145
The Lord of the Rings - The Return of the King (2003,  PG-13)
146
The Lord of the Rings - The Two Towers (2002,  PG-13)
147
The Mask (1994,  PG-13)
148
The Matrix (1999,  R)
149
The Matrix Reloaded (2003,  R)
150
The Matrix Revolutions (2003,  R)
151
The Mummy (1999,  PG-13)
152
The Notebook (2004,  PG-13)
153
The Pacifier (2005,  PG)
154
The Patriot (2000,  R)
155
The Prestige (2006,  PG-13)
156
The Princess Bride (1987,  PG)
157
The Princess Diaries (2001,  G)
158
The Princess Diaries 2 - Royal Engagement (2004,  G)
159
The Pursuit of Happyness (2006,  PG-13)
160
The Ring (2002,  PG-13)
161
The Ringer (2005,  PG-13)
162
The Rock (1996,  R)
163
The Sandlot (1993,  PG)
164
The Simpsons Movie (2007,  PG-13)
165
The Shining (1980,  R)
166
The Sixth Sense (1999,  PG-13)
167
The Sound of Music (1965,  G)
168
The Truman Show (1998,  PG)
169
The Waterboy (1998,  PG-13)
170
The Wedding Planner (2001,  PG-13)
171
The Wedding Singer (1997,  PG-13)
172
The Wizard of Oz (1939,  G)
173
There's Something About Mary (1998,  R)
174
Titanic (1997,  PG-13)
175
Tommy Boy (1995,  PG-13)
176
Top Gun (1986,  PG)
177
Toy Story (1995,  G)
178
Training Day (2001,  R)
179
Transformers (2007,  PG-13)
180
Troy (2004,  R)
181
Underworld (2003,  R)
182
Underworld: Evolution (2006,  R)
183
Uptown Girls (2003,  PG-13)
184
V for Vendetta (2006,  R)
185
Van Helsing (2004,  PG-13)
186
Varsity Blues (1999,  R)
187
Waiting (2005,  R)
188
Walk the Line (2005,  PG-13)
189
War of the Worlds (2005,  PG-13)
190
We Were Soldiers (2002,  R)
191
What's Eating Gilbert Grape (1993,  PG-13)
192
What a Girl Wants (2003,  PG)
193
Romeo + Juliet (1996,  PG-13)
194
Without A Paddle (2004,  PG-13)
195
Willy Wonka and the Chocolate Factory (1971,  G)
196
X-Men (2000,  PG-13)
197
X-Men: The Last Stand (2006,  PG-13)
198
X2 (2003,  PG-13)
199
XXX (2002,  PG-13)
200
You've Got Mail (1998,  PG)
201
You, Me and Dupree (2006,  PG-13)
202
Zoolander (2001,  PG-13)
203
Blazing Saddles (1974,  R)
204
Breakfast at Tiffany's (1961,  Unrated)
205
Bring It On (2000,  PG-13)
206
Caddyshack (1980,  R)
207
Batman Begins (2005,  PG-13)
208
Almost Famous (2000,  R)
209
A League of Their Own (1992,  PG)
210
The Young Girl and the Monsoon (2001,  Unrated)
211
Reign of Fire (2002,  PG-13)
212
Reign Over Me (2007,  R)
213
I Am Legend (2007,  PG-13)
214
Shaolin Soccer (2002,  PG-13)
215
Across the Universe (2007,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments