My Favorite Movies


  fb26208644's Rating My Rating
1
Much Ado About Nothing 1993,  PG-13)
2
Rear Window 1954,  PG)
3
The Man from Snowy River 1982,  PG)
4
The Pianist 2002,  R)
5
Pope John Paul II 2005,  Unrated)
6
The Pursuit of Happyness 2006,  PG-13)
7
Julius Caesar 1970,  G)
8
Bleak House 2005,  Unrated)
9
Love's Enduring Promise 2004,  Unrated)
10
Sense and Sensibility 1995,  PG)
11
West Side Story 1961,  Unrated)
12
The Sound of Music 1965,  G)
13
My Fair Lady 2002,  G)
14
Into the Woods 2006,  Unrated)
15
Seven Brides for Seven Brothers 1954,  G)
16
An Affair to Remember 1957,  Unrated)
17
Vertigo 1958,  PG)
18
North by Northwest 1999,  Unrated)
19
Death on the Nile 1978,  PG)
20
Murder on the Orient Express 1974,  PG)
21
The Village 2004,  PG-13)
22
Holiday Inn 1942,  Unrated)
23
Gone With the Wind 1939,  G)
24
Casablanca 1942,  PG)
25
The Matrix 1999,  R)
26
Wait Until Dark 1967,  Unrated)
27
Roman Holiday 1953,  Unrated)
28
United 93 2006,  R)
29
The Scarlet and the Black 1983,  Unrated)
30
Dreamgirls 2006,  PG-13)
31
Walk the Line 2005,  PG-13)
32
Hotel Rwanda 2004,  PG-13)
33
Groundhog Day 1993,  PG)
34
Funny Girl 1968,  G)
35
Frequency 2000,  PG-13)
36
It's a Wonderful Life 1946,  Unrated)
37
The Bells of St. Mary's 1945,  Unrated)
38
Howards End 1992,  PG)
39
The Queen 2006,  PG-13)
40
The Inn of the Sixth Happiness 1958,  Unrated)
41
Becoming Jane 2007,  PG)
42
We Were Soldiers 2002,  R)
43
Rehearsal for Murder 1982,  Unrated)
44
A Walk to Remember 2002,  PG)
45
September Dawn 2007,  R)
46
The Hunt for Red October 1990,  PG)
47
The Dark Knight 2008,  PG-13)
48
Penelope 2006,  PG)
49
Thumbelina 1994,  G)
50
Pocahontas 1995,  G)
51
The Swan Princess 1995,  G)
52
The Princess and the Pea 1976,  Unrated)
53
The Ultimate Gift 2006,  PG)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments