My Favorite Movies


  fb27430270's Rating My Rating
1
Ballad of a Soldier (1959,  Unrated)
2
Bande à part (Band of Outsiders) (,  Unrated)
3
I Pugni in tasca (Fists in the Pocket) (1965,  Unrated)
4
Bull Durham (1988,  R)
5
M (1931,  Unrated)
6
Letyat zhuravli (The Cranes are Flying) (1960,  Unrated)
7
8 1/2 (1963,  Unrated)
8
Crimes and Misdemeanors (1989,  PG-13)
9
Les Quatre Cents Coups (The 400 Blows) (1959,  Unrated)
10
Hamlet (1948,  Unrated)
11
Ladri di Biciclette (The Bicycle Thief) (Bicycle Thieves) (1949,  Unrated)
12
Jules and Jim (1962,  Unrated)
13
Breathless (À bout de souffle) (By a Tether) (1961,  Unrated)
14
La Dolce Vita (1960,  Unrated)
15
The Royal Tenenbaums (2001,  R)
16
The Life Aquatic with Steve Zissou (2004,  R)
17
The Darjeeling Limited (2007,  R)
18
Lost In Translation (2003,  R)
19
La Battaglia di Algeri (The Battle of Algiers) (1967,  Unrated)
20
Match Point (2005,  R)
21
Midnight Cowboy (1969,  R)
22
The Motorcycle Diaries (Diarios de Motocicleta) (2004,  R)
23
Rashômon (Rashomon) (In the Woods) (1951,  Unrated)
24
Masculin Feminin (1966,  Unrated)
25
Divorzio all'Italiana (Divorce Italian Style) (1962,  Unrated)
26
La Strada (The Road) (1954,  PG)
27
Do the Right Thing (1989,  R)
28
Underground (1995,  Unrated)
29
Otac na Sluzbenom Putu (When Father Was Away on Business) (1985,  R)
30
How Harry Became a Tree (Bitter Harvest) (2001,  R)
31
Léon (The Professional) (1994,  R)
32
Harold and Maude (1971,  PG)
33
L' Âge d'Or (Age of Gold) (The Golden Age) (1930,  Unrated)
34
Viridiana (1961,  R)
35
Nikita (La Femme Nikita) (1990,  R)
36
La Guerre Est Finie (The War is Over) (1966,  Unrated)
37
Ultimo Tango a Parigi (Last Tango in Paris) (1972,  NC-17)
38
Obscene (2008,  Unrated)
39
Dr. Strangelove Or How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb (1964,  PG)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments