My Favorite Movies


  fb27430875's Rating My Rating
1
American History X (1998,  R)
Click to Rate
2
American Pie (1999,  R)
Click to Rate
3
Anchorman - The Legend Of Ron Burgundy (2004,  PG-13)
Click to Rate
4
Apocalypse Now (1979,  R)
Click to Rate
5
Babel (2006,  R)
Click to Rate
6
Back to the Future (1985,  PG)
Click to Rate
7
Batman Begins (2005,  PG-13)
Click to Rate
8
Beerfest (2006,  R)
Click to Rate
9
Bend It Like Beckham (2002,  PG-13)
Click to Rate
10
Black Hawk Down (2001,  R)
Click to Rate
11
Blazing Saddles (1974,  R)
Click to Rate
12
Blow (2001,  R)
Click to Rate
13
Blood Diamond (2006,  R)
Click to Rate
14
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan (2006,  R)
Click to Rate
15
Braveheart (1995,  R)
Click to Rate
16
Brokeback Mountain (2005,  R)
Click to Rate
17
Caddyshack (1980,  R)
Click to Rate
18
Casablanca (1942,  Unrated)
Click to Rate
19
Casino (1995,  R)
Click to Rate
20
Cast Away (2000,  PG-13)
Click to Rate
21
Clerks (1994,  R)
Click to Rate
22
Closer (2004,  R)
Click to Rate
23
Collateral (2004,  R)
Click to Rate
24
Crash (2004,  R)
Click to Rate
25
Cruel Intentions (1999,  R)
Click to Rate
26
Dazed and Confused (1993,  R)
Click to Rate
27
Die Hard (1988,  R)
Click to Rate
28
Dodgeball - A True Underdog Story (2004,  PG-13)
Click to Rate
29
Dumb and Dumber (1994,  PG-13)
Click to Rate
30
Fargo (1996,  R)
Click to Rate
31
Ferris Bueller's Day Off (1986,  PG)
Click to Rate
32
Forrest Gump (1994,  PG-13)
Click to Rate
33
Full Metal Jacket (1987,  R)
Click to Rate
34
Gone With the Wind (1939,  G)
Click to Rate
35
GoodFellas (1990,  R)
Click to Rate
36
Harold & Kumar Go to White Castle (2004,  R)
Click to Rate
37
Hotel Rwanda (2005,  PG-13)
Click to Rate
38
Jackass - The Movie (2002,  R)
Click to Rate
39
Jaws (1975,  PG)
Click to Rate
40
Juno (2007,  PG-13)
Click to Rate
41
Kill Bill: Volume 1 (2003,  R)
Click to Rate
42
Kill Bill, Volume 2 (2004,  R)
Click to Rate
43
Little Miss Sunshine (2006,  R)
Click to Rate
44
Lucky Number Slevin (2006,  R)
Click to Rate
45
Mallrats (1995,  R)
Click to Rate
46
Man on Fire (2004,  R)
Click to Rate
47
Meet The Fockers (2004,  PG-13)
Click to Rate
48
Meet the Parents (2000,  PG-13)
Click to Rate
49
Memoirs of a Geisha (2005,  PG-13)
Click to Rate
50
Million Dollar Baby (2004,  PG-13)
Click to Rate
51
Napoleon Dynamite (2004,  PG)
Click to Rate
52
Ocean's 11 (1960,  PG-13)
Click to Rate
53
Office Space (1999,  R)
Click to Rate
54
Old School (2003,  R)
Click to Rate
55
One Flew over the Cuckoo's Nest (1975,  R)
Click to Rate
56
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl (2003,  PG-13)
Click to Rate
57
Platoon (1986,  R)
Click to Rate
58
Predator (1987,  R)
Click to Rate
59
Pride and Prejudice (2005,  PG)
Click to Rate
60