My Favorite Movies


  fb28113586's Rating My Rating
1
The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford (2007,  R)
The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford
Great cinematography. Brad Pitt's performance is something that Milton or Dante could have written about.
2
Gone With the Wind (1939,  G)
Gone With the Wind
A film with words that keep coming back to your consciousness.
3
Dogville (2003,  R)
Dogville
One of a few examples, if not the best, of minimalist movies. It's also a very moral story, about the id and the superego, and how to finally make a moral stand.
4
The Purple Rose of Cairo (1985,  PG)
5
Twelve Monkeys (12 Monkeys) (1995,  R)
Twelve Monkeys (12 Monkeys)
The "Rear Window" of the 90's in a way that it intrigues and excites after multiple viewings. I do agree that Brad Pitt overacted. And speaking of my comparison to Hitchcock I wonder what Jimmy Stewart's ass looks like.
6
Little Children (2006,  R)
Little Children
Best. Kate Winslet Movie. Ever. Bar none. No questions asked. From the first scene when she's devastated for not being a good mother to her rebellious and rational words to her silence that is demanded of her both by her society and the movie's director who shapes that society, Sarah Pierce is probably one of the best performances I've ever seen.
7
Network (1976,  R)
Network
There are so may bat-shit moments in this movie, and most of them don't necessarily include Peter Finch. Not my favourite Lumet, but not one that should be forgotten neither.
8
Mulholland Drive (2001,  R)
9
Il Gattopardo (The Leopard) (1963,  PG)
10
The Searchers (1956,  Unrated)
The Searchers
This movie's...majestic. And for people who didn't like the Jewish guy badly portraying a Native American, John Wayne's character wasn't portrayed so nice either.
11
La Battaglia di Algeri (The Battle of Algiers) (1967,  Unrated)
La Battaglia di Algeri (The Battle of Algiers)
"Give us your bombers, sir, and you can have our baskets." - M'Hidi.
An unbiased view of a landmark revolution.
12
12 Angry Men (Twelve Angry Men) (1957,  Unrated)
12 Angry Men (Twelve Angry Men)
For a movie that only happens in one room, I was jumping out of my seat. So cerebral and so so good!
13
The Misfits (1961,  Unrated)
The Misfits
This might sound blasphemous but I keep on nitpicking Marilyn Monroe's performance. Uggh, why did she have to die and not be in some movie where she plays a cougar and Marlon Brando...ANYWAY! This film is exhilarating, depressing, and will bring a lively discussion on finally, what the fuck do those horses mean. Enjoy!
14
Boiler Room (2000,  R)
Boiler Room
I missed the times when Vin Diesel sill did indie.
15
American History X (1998,  R)
16
Touch of Evil (1958,  PG-13)
Touch of Evil
The most digestible of the Orson Welles' films that I've seen. Beautifully and spookily shot as well. This movie excels because, on the surface, it doesn't talk about the epic subjects Welles used to put in his films (i.e. Americana, Shakespeare), but if you look at it deeper, it tells you about the workings of fiction and narrative.
17
The Life and Death of Colonel Blimp (1943,  Unrated)
18
The Conversation (1974,  PG)
The Conversation
Best Coppola ever, mostly because it's more nuanced and less showy than his other masterpieces.
19
The Age of Innocence (1993,  PG)
The Age of Innocence
If you're an optimist, you'll think this movie focuses on the rigidity of 19th century New York, adding to the pain and "violence" that Archer and Olenska feel with their yearning for freedom. If you're a cynic, you'll think this movie is just like high school. Anyway, cheers to Scorsese for making the audience reach out to the main characters and stimulating their eyes and making Winona Ryder act well in a movie.
20
Happiness (1998,  Unrated)
21
The Hurt Locker (2009,  R)
The Hurt Locker
I appreciated the fact that the John Wayne type of guy was still alive and kicking even if he's in the fringes of Hollywood. Such confidence and old time masculinity barely seen in Hollywood today.
22
Kill Bill, Volume 2 (2004,  R)
23
Brick (2006,  R)
Brick
One of the few beautiful movies of our time.
24
Barry Lyndon (1975,  PG)
Barry Lyndon
My favourite Kubrick, possibly second to "Jacket." Using NASA technology to capture an 18th century story is a wonderful mix. I love the unsuspected ironic humour as well. And helLO, pretty costumes!
25
Dangerous Liaisons (1988,  R)
26
Sweet Bird of Youth (1962,  Unrated)
Sweet Bird of Youth
Ah, Richard Brooks. Watching your Tennessee Williams is like watching Marcel Duchamp defile Leonardo. There were the irritating flashbacks that were very 60's. Now the good stuff: Geraldine Page being perfect as the messed up actress. The confrontations between the actors and characters were like watching duels. They were all cruel but they had a bit of their hearts left.
27
Citizen Kane (1941,  PG)
Citizen Kane
I don't get it. So it puts the biography genre into question. So the visual space is stunning. So it brings up the human condition of filling a self-defined lack. Was that it? Anyway, I still kinda wanna be fucked by Orson Welles. Those high waist pants...
28
In Bruges (2008,  R)
29
A Streetcar Named Desire (1951,  PG)
30
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind (2004,  R)
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind
I love you and swear my allegiance to you, Kate Winslet!
31
Sleeper (1973,  PG)
Sleeper
Good laughs
32
The Deer Hunter (1978,  R)
The Deer Hunter
Got better by the second act and made the movie more coherent. A good movie about "home" and its connotations. Also, Mike is probably De Niro's most sympathetic character in the 70's.
33
Hard Candy (2006,  R)
34
Evita (1997,  PG)
35
Welcome to the Dollhouse (1996,  R)
36
Four Rooms (1996,  R)
37
Memento (2000,  R)
38
Donnie Darko (2001,  R)
Donnie Darko
Love will tear us apart, again
39
The Rules of Attraction (2002,  R)
40
Y Tu Mama Tambien (2001,  R)
Y Tu Mama Tambien
Political and personal all in a bittersweet serving.
41
Zelig (1983,  PG)
42
Rachel Getting Married (2008,  R)
Rachel Getting Married
What some people overlook is how visually artistic it is despite it being shot hand held. The jaggedness, the way light is placed. Anne Hathaway does justice to a well written character and even surpasses it. There's one flaw that I won't say right now, but yeah, it's better than The Dark Knight.
43
Donnie Brasco (1997,  R)
Donnie Brasco
This movie probably has the best sex scenes, whack scenes, or quotables in any movie, yet it's stil subtle.

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments