My Favorite Movies


  fb31366's Rating My Rating
1
Babel (2006,  R)
Babel
Probably the best movie in 2006! Too hard for mainstream to watch. So damn real though.
2
The Namesake (2006,  PG-13)
3
Dirty Pretty Things (2003,  R)
4
The Pianist (2002,  R)
5
Good Bye, Lenin (2004,  R)
6
Das Leben der Anderen (The Lives of Others) (2006,  R)
7
Blood Diamond (2006,  R)
8
Chacotero sentimental: La película, El (1999,  Unrated)
9
The Wave (1981,  Unrated)
10
Julia (1987,  PG)
11
Blade Runner (1982,  R)
12
El Laberinto del Fauno (Pan's Labyrinth) (2006,  R)
13
The Squid and the Whale (2005,  R)
14
Maria Full of Grace (2004,  R)
15
Close Encounters of the Third Kind (1977,  PG)
16
The Sea Inside (Mar Adentro) (The Sea Within) (2004,  PG-13)
17
Machuca (2004,  Unrated)
18
Blame It on Fidel (La Faute a Fidel) (2006,  Unrated)
19
Crash (2004,  R)
20
Arranged (2007,  Unrated)
21
In the Bedroom (2001,  R)
22
Little Miss Sunshine (2006,  R)
23
My Life Without Me (2003,  R)
24
Paris Je T'aime (2007,  R)
25
K-PAX (2001,  PG-13)
26
The Motorcycle Diaries (Diarios de Motocicleta) (2004,  R)
27
E.T. - The Extra-Terrestrial (1982,  PG)
28
Syriana (2005,  R)
29
The Edukators (Die Fetten Jahre sind vorbei) (2005,  R)
30
Whale Rider (2003,  PG-13)
31
The Incredibles (2004,  PG)
32
Manhattan (1979,  R)
33
Bridget Jones's Diary (2001,  R)
34
Cinderella Man (2005,  PG-13)
35
Fargo (1996,  R)
36
Good Will Hunting (1997,  R)
37
Life Is Beautiful (La Vita è bella) (1998,  PG-13)
38
Lost In Translation (2003,  R)
39
Memento (2000,  R)
40
My Big Fat Greek Wedding (2002,  PG)
41
Schindler's List (1993,  R)
42
How to Make an American Quilt (1995,  PG-13)
43
Pulp Fiction (1994,  R)
44
Girl, Interrupted (1999,  R)
45
The Departed (2006,  R)
46
The Shawshank Redemption (1994,  R)
47
The Truman Show (1998,  PG)
48
The Wedding Singer (1997,  PG-13)
49
V for Vendetta (2006,  R)
50
When Harry Met Sally (1989,  R)
51
The Violin (El Violin) (2007,  Unrated)
52
Sophie (1992,  Unrated)
53
Sophie Scholl: The Final Days (2006,  PG)
54
Dancing at Lughnasa (1998,  PG)
55
Wedding Crashers (2005,  R)
56
Walk the Line (2005,  PG-13)
57
Vanilla Sky (2001,  R)
58
Stranger Than Fiction (2006,  PG-13)
59
Serendipity (2001,  PG-13)
60
One Flew over the Cuckoo's Nest (1975,  R)
61
Prozac Nation (2005,  R)
62
Bastard out of Carolina (1996,  R)
63
About Schmidt (2002,  R)
64
The Border (1982,  R)
65
Music Box (1990,  PG-13)
66
Closer (2004,  R)
67
A.I. Artificial Intelligence (2001,  PG-13)
68
La Vida secreta de las palabras (The Secret Life of Words) (2006,  Unrated)
La Vida secreta de las palabras (The Secret Life of Words)
http://bk.flixster.com/static/images/rating/5.0.gif
69
Veronica Guerin (2003,  R)
70
Death and the Maiden (1995,  R)
71
Million Dollar Baby (2004,  PG-13)
72
A Civil Action (1998,  PG-13)
73
Little Children (2006,  R)
74
The Life of David Gale (2003,  R)
75
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind (2004,  R)
76
Freedom Writers (2007,  PG-13)
77
Traffic (2000,  R)
78
Erin Brockovich (2000,  R)
79
The English Patient (1996,  R)
80
Sunshine (2000,  R)
81
The Constant Gardener (2005,  R)
82
Awakenings (1990,  PG-13)
83
Imagining Argentina (2004,  R)
84
Monsoon Wedding (2002,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments