My Favorite Movies
| fb33203238's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
The Princess Bride (1987, PG)
"Fencing, fighting, torture, revenge, giants, monsters, chases, escapes, true love, miracles..." For me, the perfect film; a seemless blend of comedy, romanticism, and adventure. An absolute celebration of great storytelling and great moviemaking. Not to mention perhaps one of, if not THE greatest sword fight (The Cliffs of Insanity: Wesley vs. Inigo) in the history of film. A childhood favorite, and an undeniable classic. Defintitely a "stranded on a desert island" selection, and a personal treasure. |
|
| 2 |
Hook (1991, PG)
"Good Form!" A major favorite film, easily in the top three. This film, directed by the master himself Steven Spielberg, played to all of my childhood loves of swordplay, fantasy, adventure, and of course, the legend of J.M. Barrie's Peter Pan. I remember wanting to be Robin Williams as a child watching this film; I really thought he was flying! And of course, Dustin Hoffman is hysterical (and rather dastardly) as Captain Hook, with his tradmark overbite and distinctive guffahs. I think what has drawn me back to this film again and again, besides the fact that it just oozes awesomeness, is its entrancing aesthetic, its playfull sense of wonder, and the still-nagging inner child that feels it could actually happen...to me, there is no better example of the magic of the movies. |
|
| 3 |
The Nightmare Before Christmas (2008, PG)
When I first saw this movie in 1994, I realized that I could never spend another Halloween without this film. A true visual masterpiece from the mind of one of my favorite directors, Tim Burton's "Nightmare Before..." is solid from story, to character development, to the lush dream-like score by Danny Elfman (his best work in my opinion). It's really the visual scope and style of the film that makes it what it is, which is nothing short of wonderful. My favorite animated film, period. |
|
| 4 |
The Wizard of Oz (1939, G) |
|
| 5 |
Back to the Future Part III (1990, PG)
I've always had luck with the third films in trilogies (i.e. Last Crusade, Jedi, etc.)...BTF III is no exception. Growing up, I loved the Old West and trains, and so I gravitated toward this film more than the previous two. Christopher Lloyd at his best as Doc! Additonally, this is easily Thomas F. Wilson's best Tannen character! "I DONE SHOT THAT HORSE!!" and "I SAID THAT'S '10", YA GUTLESS YELLA PIE-SLINGER!!" lol, classic!!! oh, and of course..."Doc! The red line's about to BLOOOOOOOW!!!" LOL |
|
| 6 |
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi (1983, PG) |
|
| 7 |
E.T. - The Extra-Terrestrial (1982, PG) |
|
| 8 |
Close Encounters of the Third Kind (1977, PG) |
|
| 9 |
Willy Wonka and the Chocolate Factory (1971, G)
A young boy gets to go to a secret chocolate factory. It's owned by Gene Wilder, and he's crazy. He keeps small orange people as slaves. The other guests, who are brats, are dispatched of in wonderfuly, candy-themed ways. All this, plus the film's campy but lovable aesthetic and warm heart make this a guilty, yet sugary-sweet pleasure! |
|
| 10 |
The Last Samurai (2003, R) |
|
| 11 |
Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street (2007, R)
Okay, here it is, finally...my review for Sweeney Todd. I'll make it short, because for those who know me, I could go on for days non-stop. So here are the major points: The look and style of the film was PERFECT. The nature of this show and its aesthetic were right up Burton's alley. I was happy that he decided to stay true to Sweeney as a period piece - it gave the story some real legitimacy. Contrary to what many people have said about the vocal performances, I was actually quite pleased with the singing in this film - keep in mind, this is some of the most challenging music in the American Musical songbook by one of its most challenging composers; I give a lot of credit to Johnny Depp, Helena Bonham Carter, Timothy Spall, Alan Rickman, and even Sacha Baron Cohen (who was wonderfully comical and at times menacing as Adolfo Pirelli) for taking on this challenge; I was also very pleased with the Johanna and Anthony in this film, as those are not easy characters to pull off - vocally, anyway. I thought the fim ran smoothly, despite some considerable editting of original content, and the cinematography was stunning, brooding, and atmospheric. There wasn't a single actor who didn't do their role justice. Depp, although he "Brando-ed" his way through some of his lines (i.e. indeterminable mumbling...so did Carter), harnessed the misery, insanity, and viciousness of Sweeney while never compromising his humanity - no easy feat. And now, the not so inconspicuous flaw: the violence (nay, the BUTCHERY) was absolutetly insane, and almost too much, even for a Sweeney Todd film. I think Burton went a little overboard with the way he presented Sweeney's dispatchings. Also, there was a wonderful missed-opportunity to utilize the original ending from the book of the musical: Originally, Anthony and Johanna return with the poilce to discover Toby in a fit of insanity, having just killed Sweeney, and grinding at an imaginary meat grinder saying "there's work to be done". Thematically, this use of irony in framing Toby as the "real" Sweeney would have given a better stinger to the end of the film. I'm not saying Burton's unresolved fade-out is bad - far from it; it just lends a different effect to the film's resolution. Overall, an excellent film that stays with you long after you leave the blood-soaked theater. |
|
| 12 |
The Dark Knight (2008, PG-13) |
|
| 13 |
When Harry Met Sally (1989, R) |
|
| 14 |
Titanic (1997, PG-13) |
|
| 15 |
Shakespeare in Love (1998, R) |
|
| 16 |
Much Ado About Nothing (1993, PG-13) |
|
| 17 |
West Side Story (1961, Unrated) |
|
| 18 |
Little Miss Sunshine (2006, R) |
|
| 19 |
Sweeney Todd in Concert (, Unrated) |
|
| 20 |
Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street (1984, Unrated) |
|
| 21 |
Sweeney Todd - The Demon Barber of Fleet Street (1936, Unrated) |
|
| 22 |
The Phantom of the Opera (2004, PG-13) |
|
| 23 |
Rent (2005, PG-13) |
|
| 24 |
Crash (2004, R) |
|
| 25 |
Chicago (2002, PG-13) |
|
| 26 |
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace (1999, PG) |
|
| 27 |
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones (2002, PG) |
|
| 28 |
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith (2005, PG-13) |
|
| 29 |
Star Wars: Episode IV - A New Hope (1977, PG) |
|
| 30 |
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back (1980, PG) |
|
| 31 |
Superman II (1981, PG)
Christopher Reeve at his best. A childhood favorite (Superman was always, and still is, one of my top superheroes), Superman II boasts pound-for-pound the best story of all the films, no less due to the flamboyant but classic performance of Terrence Stamp, aka "General Zod". Anyone who can proudly dress up like he's going to an S&M party in the Castro and demand that you "KNEEL BEFORE ZOD!!!", and completely convince you accordingly, is nothing short of classic - but then again, after seeing him in Priscilla, Queen of the Desert, this was probably nothing for him. An excellent superhero film across the board that, even after 25+ years, still rivals any superhero film today! |
|
| 32 |
Harry Potter and the Sorcerer's Stone (Harry Potter and the Philosopher's Stone) (2001, PG) |
|
| 33 |
Harry Potter and the Chamber of Secrets (2002, PG) |
|
| 34 |
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban (2004, PG) |
|
| 35 |
Harry Potter and the Goblet of Fire (2005, PG-13) |
|
| 36 |
Harry Potter and the Order of the Phoenix (2007, PG-13)
This is easily one of my favorites out of all of the films! It was dark, intense, well-acted, well-shot, well-concieved, well-adapted...well, it was well-everything! It elicited so much catharsis from me...every bit of emotion, angst, and drama from the book was beautifully translated. A must see for any Potter fan! |
|
| 37 |
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl (2003, PG-13) |
|
| 38 |
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest (2006, PG-13) |
|
| 39 |
Pirates of the Caribbean: At Worlds End (2007, PG-13) |
|
| 40 |
Batman (1989, PG-13) |
|
| 41 |
Batman Returns (1992, PG-13) |
|
| 42 |
Batman Forever (1995, PG-13) |
|
| 43 |
Batman Begins (2005, PG-13) |
|
| 44 |
Monty Python and the Holy Grail (1975, PG) |
|
| 45 |
A Nightmare on Elm Street 3 - Dream Warriors (1987, R) |
|
| 46 |
A Nightmare on Elm Street 5 - The Dream Child (1989, R) |
|
| 47 |
Wes Craven's New Nightmare (1994, R) |
|
| 48 |
Zoolander (2001, PG-13) |
|
| 49 |
Austin Powers in Goldmember (2002, PG-13) |
|
| 50 |
Tombstone (1993, R) |
|
| 51 |
Casablanca (1943, PG) |
|
| 52 |
Gone With the Wind (1939, G) |
|
| 53 |
The Sea Hawk (1940, Unrated) |
|
| 54 |
The Adventures of Robin Hood (1938, PG) |
|
| 55 |
The Lord of the Rings - The Fellowship of the Ring (2001, PG-13) |
|
| 56 |
The Lord of the Rings - The Two Towers (2002, PG-13) |
|
| 57 |
The Lord of the Rings - The Return of the King (2003, PG-13) |
|
| 58 |
The Prestige (2006, PG-13) |
|
| 59 |
The Ring (2002, PG-13) |
|
| 60 |
Ringu ( Ring) (1998, Unrated) |
|
| 61 |
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) (1981, PG) |
|
| 62 |
Indiana Jones and the Temple of Doom (1984, PG) |
|
| 63 |
Indiana Jones and the Last Crusade (1989, PG-13) |
|
| 64 |
Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull (2008, PG-13)
Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull proves once again that every once in a while, you need a really great fantasy-adventure film to escape all the hyper-realism crap of today (superhero films don't count...ok well, some of them). I really enjoyed the film; all the wonderful ingredients and flavors from the last three servings were there. The story became a little irrelevant after a while, but that's ultimately not why we go to see these movies--we rejoice in familiar characters, great action and adventure, intrigue, and the the undeniable mystique that this franchise continues to evoke. And kudos to Harrison Ford for still being able to rock the fedora at his age; I am THRILLED that they portrayed him more as a grizzled veteran rather than a wizened hack ripe for use as age-joke fodder. Cate Blanchett, as much as I love her, was a little wierd in this role...it was almost like we were seeing a hybrid of Drago's wife from "Rocky IV" and Velma Kelly from "Chicago"...and she fences. So does Shia LaBeouf. Yay. |
|
| 65 |
Independence Day (1996, PG-13) |
|
| 66 |
Contact (1997, PG) |
|
| 67 |
One Flew over the Cuckoo's Nest (1975, R) |
|
| 68 |
Blazing Saddles (1974, R) |
|
| 69 |
Robin Hood - Men in Tights (1993, PG-13) |
|
| 70 |
History of the World -- Part I (1981, R) |
|
| 71 |
Young Frankenstein (1974, PG) |
|
| 72 |
Spaceballs (1987, PG) |
|
| 73 |
Pee-wee's Big Adventure (1985, PG) |
|
| 74 |
Ghost Busters (Ghostbusters) (1984, PG) |
|
| 75 |
Edward Scissorhands (1990, PG-13) |
|
| 76 |
Beetle Juice (Beetlejuice) (1988, PG) |
|
| 77 |
Notes on a Scandal (2006, R)
The story behind this taught drama is very well written, both articulate and intricate. It's resolve, however, is never truly satisfied. For you acting-entusiasts out there, this is an excellent source for some good character study. Both leading ladies are exquisitely intense, and have developed fully-dimensional characters that we the audience, most importantly, care about. Very much as with the character psychology in the film "Crash", you will find yourself condemning and forgiving, and re-condemning and re-forgiving these character's actions over and over again. Bill Nighy turns in a great supporting performance as well, although his character's arc is a bit more rigid than Dench and Blanchett. Definitely worth a rent, perhaps even a buy! |
|
| 78 |
Dead Poets Society (1989, PG) |
|
| 79 |
Good Will Hunting (1997, R) |
|
| 80 |
Ace Ventura - When Nature Calls (1995, PG-13) |
|
| 81 |
Into the Woods (1991, Unrated) |
|
| 82 |
Jui kuen II (The Legend of Drunken Master) (Drunken Fist II) (1994, R) |
|
| 83 |
Kung Pow! Enter the Fist (2002, PG-13) |
|
| 84 |
The Mask of Zorro (1998, PG-13) |
|
| 85 |
The Count of Monte Cristo (2002, PG-13) |
|
| 86 |
Music and Lyrics (2007, PG-13) |
|
| 87 |
Atonement (2007, R) |
|
| 88 |
Juno (2007, PG-13) |
|
| 89 |
A League of Their Own (1992, PG) |
|
| 90 |
The Sound of Music (1965, G) |
|
| 91 |
Mary Poppins (1964, G) |
|
| 92 |
Robin Hood (1973, G) |
|
| 93 |
Peter Pan (1953, G) |
|
| 94 |
Sleeping Beauty (1959, G) |
|
| 95 |
Pinocchio - Walt Disney (1940, G) |
|
| 96 |
Beauty and the Beast (1991, G) |
|
| 97 |
The Prince of Egypt (1998, PG) |
|
| 98 |
The Emperor's New Groove (2000, G) |
|
| 99 |
Finding Nemo (2003, G) |
|
| 100 |
Toy Story (1995, G) |
|
| 101 |
Toy Story 2 (1999, G) |
|
| 102 |
Fantasia (1940, G) |
|
| 103 |
Across the Universe (2007, PG-13) |
|
| 104 |
12 Angry Men (Twelve Angry Men) (1957, Unrated) |
|
| 105 |
Crouching Tiger, Hidden Dragon (Wo hu cang long) (2000, PG-13) |
|
| 106 |
Kumonosu Jô (Throne of Blood) (Macbeth) (1957, Unrated) |
|
| 107 |
Yojimbo (1961, Unrated) |
|
| 108 |
Ran (1985, R) |
|
| 109 |
The Seven Samurai (Shichinin no Samurai) (1954, Unrated) |
|
| 110 |
Smiles Of A Summer Night (1955, Unrated) |
|
| 111 |
Carousel (1956, Unrated) |
|
| 112 |
The Mummy (1999, PG-13) |
|
| 113 |
The Rocky Horror Picture Show (1975, R) |
|
| 114 |
Charlie and the Chocolate Factory (2005, PG) |
|
| 115 |
The Mask (1994, PG-13) |
|
| 116 |
Shrek (2001, PG) |
|
| 117 |
Shrek 2 (2004, PG) |
|
| 118 |
Shrek the Third (Shrek 3) (2007, PG) |
|
| 119 |
Rocky (1976, PG) |
|
| 120 |
Rocky III (1982, PG) |
|
| 121 |
Mulan (1998, G) |
|
| 122 |
Moulin Rouge! (2001, PG-13) |
|
| 123 |
School of Rock (2003, PG-13) |
|
| 124 |
Men in Black (1997, PG-13) |
|
| 125 |
Finding Neverland (2004, PG) |
|
| 126 |
Memoirs of a Geisha (2005, PG-13) |
|
| 127 |
Lost In Translation (2003, R) |
|
| 128 |
Silk (2007, R) |
|
| 129 |
Jaws (1975, PG) |
|
| 130 |
Cloverfield (2008, PG-13)
Hey, not bad! For once, they find a CREATIVE way to exploit our constant post-9/11 fears of mass urban attack. I rented this after missing out the first time; I kept hearing "you can't watch it on a small screen, it's not the same!" Whatever, it's a movie. And quite frankly, I was really impressed by the scope of the film, regardless of my aparent lacking on inches...on my TV. Ultimately, we quickly realize that the monster in this monster movie is not, in fact, the monster; it's the gritty presentation and legitimately effective level of suspense that the film skillfully crafts out of dark shadows and massive explosions. I was intrigued by the distinction that there are two levels of hell in Matt Reeves's New York: either you go down into the subway to escape the big monster and are instead bitten by the pint-sized cousins of the insects from "Star Troopers" and ultimately (and frighteningly) implode, or go topside and get crushed and/or eaten by a mother hen that's a cross between the Rancor and Golem. An overall good monster-destroys-city film, with surprisingly good acting (although I was so happy when HUD went), and a nice touch with the hand-held POV. |
|
| 131 |
Disney's Aladdin (1992, G) |
|
| 132 |
Cool Runnings (1993, PG) |
|
| 133 |
Bruce Almighty (2003, PG-13) |
|
| 134 |
Back to the Future (1985, PG) |
|
| 135 |
Back to the Future Part II (1989, PG) |
|
| 136 |
Austin Powers - International Man of Mystery (1997, PG-13) |
|
| 137 |
Austin Powers - The Spy Who Shagged Me (1999, PG-13) |
|
| 138 |
Anchorman - The Legend Of Ron Burgundy (2004, PG-13) |
|
| 139 |
Heavyweights (Heavy Weights) (1995, PG) |
|
| 140 |
Young Master (1980, PG-13) |
|
| 141 |
Iron Monkey (2001, PG-13) |
|
| 142 |
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe (2005, PG) |
|
| 143 |
Die Abenteuer von Pico und Columbus (The Magic Voyage) (1993, G) |
|
| 144 |
An American Tail (1986, G) |
|
| 145 |
An American Tail - Fievel Goes West (1991, G) |
|
| 146 |
Gake no ue no Ponyo (Ponyo) (Ponyo on the Cliff by the Sea) (2009, G) |
|
| 147 |
A Nightmare on Elm Street (1984, R) |
|
| 148 |
Letters from Iwo Jima (2006, R) |
|
| 149 |
9 (2009, PG-13) |




















































































































































