My Favorite Movies


  fb34802628's Rating My Rating
1
The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford (2007,  R)
The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford
This is a one must see film, I like the whole cinematography, the blurry landscapes and the way the narrator speaks in the movie is perfect...As soon as the assassination happened I was stunned and you will be sitting in your chair, wondering why he did it...Excellent movie overall, just remember this a western/biography not a action movie really....
2
Harsh Times (2006,  R)
Harsh Times
This movie is fuckin great, Bale is fuckin hillarious in this movie
3
The Dark Knight (2008,  PG-13)
4
Color of Night (1994,  R)
5
Wild Things (1998,  R)
6
Hitman (2007,  R)
7
Bound (1996,  R)
8
Die Hard With a Vengeance (Die Hard 3) (1995,  R)
9
American Psycho (2000,  R)
10
Platoon (1986,  R)
11
American Gangster (2007,  R)
12
Fight Club (1999,  R)
13
Memento (2000,  R)
14
300 (2007,  R)
300
Awesome Movie, 300 Spartans against 20,000 Persians....get ready for a bloody action movie
15
Live Free or Die Hard (2007,  PG-13)
Live Free or Die Hard
GREAT movie a must see flick with a lot of explosion and violence but no blood, and I was intimidated at first because it is PG-13 but still a must see movie...Yippee Kay Yah Motherfucker, I give it 5 stars
16
Die Hard 2 (Die Hard 2: Die Harder) (1990,  R)
17
Die Hard (1988,  R)
18
Full Metal Jacket (1987,  R)
19
Batman Begins (2005,  PG-13)
20
American History X (1998,  R)
21
Scarface (1983,  R)
22
Sicko (2007,  PG-13)
Sicko
Great Movie, it shows how fucked up our health care system really is....As long you dont get sick in America your OK
23
The Sixth Sense (1999,  PG-13)
24
Braveheart (1995,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments