My Favorite Movies


  fb36602714's Rating My Rating
1
Ran (1985,  R)
Ran
This is my most favorite Kurosawa film and one of my most favorite Japanese films of all time. Ran is considered to be the greatest rendition of Shakespeare's "King Lear" of all time (and maybe even the best Shakespeare adaption of all time). The performances are top-notch. The cinematography is exquisite. The costumes and sets are wonderfully rich. The story is awe inspiring and emotional. Kurosawa at his best!
2
Rashômon (Rashomon) (In the Woods) (1951,  Unrated)
3
The Seven Samurai (Shichinin no Samurai) (1954,  Unrated)
4
Yojimbo (1961,  Unrated)
5
Sanjuro (1962,  PG-13)
6
Kagemusha (Shadow Warrior) (The Double) (1980,  PG)
7
The Hidden Fortress (1960,  Unrated)
8
Kumonosu Jô (Throne of Blood) (Macbeth) (1957,  Unrated)
9
Dreams (Akira Kurosawa's Dreams) (Yume) (1990,  PG)
10
High and Low (Tengoku to jigoku) (Heaven and Hell) (1963,  Unrated)
11
Ikiru (Doomed) (Living) (To Live) (1956,  PG)
12
Hotaru no haka (Grave of the Fireflies) (1988,  Unrated)
Hotaru no haka (Grave of the Fireflies)
One of the most moving and saddest films I have ever seen. A look at war as seen through the eyes of innocence, two young children, who become indefinitely affected by forces beyond their control. A heart-wrenching and emotional masterpiece that is brutally honest and shows us the true cost of war. One of the few movies that I have cried in.
13
Spirited Away (Sen to Chihiro no kamikakushi) (2001,  PG)
Spirited Away (Sen to Chihiro no kamikakushi)
"Spirited Away" remains to this day, my most favorite Miyazaki film. A wonderful and magical story of a girl and how much her character changes throughout the movie. The animation is superb and the story is delightful and imaginative. A wonderful coming of age story that continues to be one of my all time favorites.
14
Princess Mononoke (Mononoke-hime) (1999,  PG-13)
15
Tonari no Totoro (My Neighbor Totoro) (1988,  Unrated)
Tonari no Totoro (My Neighbor Totoro)
Simply wonderful animation suitable for ALL ages. One of my most favorite Miyazaki films that made a huge impact on me the first time I saw it. Simple yet thought provoking. The characters are enduring and simply adorable. Totoro is awesome, enough said! Delve into a child's world and remember what it was like to be young again with "My Neighbor Totoro".
16
Castle in the Sky (Tenkû no shiro Rapyuta) (1989,  Unrated)
17
Whisper of the Heart (Mimi wo sumaseba) (If You Listen Closely) (2006,  PG)
18
Hauru no ugoku shiro (Howl's Moving Castle) (2005,  PG)
19
Porco Rosso (Kurenai no buta) (2003,  PG)
20
Millennium Actress (Sennen joyû) (2001,  PG)
21
Paprika (2006,  R)
22
Tokyo Godfathers (2003,  PG-13)
23
Kôkaku kidôtai (Ghost in the Shell) (Shell Mobile Force) (1996,  R)
24
Tekkon kinkreet (2007,  R)
25
The Girl Who Leapt Through Time (Toki wo kakeru shojo) (2007,  Unrated)
The Girl Who Leapt Through Time (Toki wo kakeru shojo)
Simply beautiful animation and what an amazing story! This was one of the most underrated movies of 07 but one of the best. Amazing coming of age full of emotional depth that has been lacking in anime recently. Just fucking great, a true animated masterpiece and highly recommended.
26
Byôsoku 5 senchimêtoru (5 Centimeters per Second) (A Chain of Short Stories about Their Distance) (2007,  Unrated)
27
Eva: 1.0 You Are (Not) Alone (Neon Genesis Evangelion: Rebuild of Evangelion 01) (2007,  Unrated)
28
Akira (1988,  R)
29
Battle Royale (Batoru Rowaiaru) (2001,  Unrated)
30
Nobody Knows (Dare mo shiranai) (2004,  PG-13)
Nobody Knows (Dare mo shiranai)
Hands down, probably the best movie of 2004. Nobody Knows is a compelling portrait of abandoned children who must fend for themselves. Filled with immense humanity, Nobody knows is a moving and intense coming of age story. Based on an actual event in Tokyo, this film moved me to tears the first time I watched it. Absolutely beautiful and touching film.
31
Shall We Dance? (Shall We Dansu?) (1997,  PG)
32
The Bird People in China (1999,  Unrated)
33
The Twilight Samurai (Tasogare Seibei) (2004,  Unrated)
34
The Sword of Doom (1966,  Unrated)
35
Samurai Rebellion (1967,  Unrated)
36
Harakiri (1964,  Unrated)
Harakiri
Wow, this movie took the whole Samurai Bushido (code of honor) and just flipped it on its head. Incredible performances and moving story makes this one of my most favorite Samurai films up even with the best of Kurosawa! Very intense and full of tragedy gives this movie the ingredients for a timeless masterpiece. The film gives raise to many issues that are reflected not only in feudal Japan but the Japan of today. Proves the utter hypocrisy of what it meant to be a Samurai. The ending is utterly amazing as are the remarkable performances from some of the most remarkable actors in Japanese film history. They don't make em like this anymore. Truly amazing anti-samurai film.
37
Kaidan (Kwaidan) (Ghost Stories) (1964,  Unrated)
38
Sansho the Bailiff (1954,  Unrated)
39
When the Last Sword Is Drawn (Mibu gishi den) (2003,  Unrated)
40
Tokyo Story (,  Unrated)
41
The Blind Swordsman: Zatoichi (2003,  R)
42
Fireworks (Hana-bi) (1997,  Unrated)
43
Dolls (2002,  Unrated)
44
The Happiness of the Katakuris (2001,  R)
45
Koroshiya 1 (Ichi the Killer) (2001,  R)
46
Audition (Ôdishon) (1999,  R)
47
Azumi (2003,  Unrated)
48
Sukiyaki Western Django (2008,  R)
49
Suicide Club (2002,  Unrated)
Suicide Club
Not really one of the greatest films out there, but deserves a nod for a shocking and riveting opening scene and some fairly shocking scenes later on. The theme of the movie, suicide, actually does a good job correlating to an ongoing suicide problem in Japan, which is among the highest in the world. "Suicide Club" is not only a social commentary, exploring fads and Japan's disaffected youth, but also a prodding statement on existence itself. The opening scene is truly one of the most shocking scenes I have seen in cinema.
50
2LDK (2002,  Unrated)
2LDK
I love this movie. It's probably no more than an hour long and entirely shot in a small Tokyo flat yet it's full of dark and sadistic satire. The ultimate cat fight movie with some crazy fighting in it. It's amazing how far the two girls went from beginning to end, and the ending is just wrong.
51
Letters from Iwo Jima (2006,  R)
52
Downfall (Der Untergang) (2004,  R)
Downfall (Der Untergang)
A disturbing and shockingly realistic look at Hitlers final days through the eyes of Traudl Junge (Hitlers secretary). Bruno Ganz gives an unforgettable performance as Hitler that shakes me every time I go back and watch it. A major achievement in cinematic history and a must see film. Highly recommended.
53
Das Boot (The Boat) (1981,  R)
Das Boot (The Boat)
Gripping, compelling, intense, suspenseful, and realistic are just a few words that characterize this movie. Das Boot is a tremendous epic that provides an ultra-realistic view to the miserable and claustrophobic life of a submarine crew during WWII. Though it is told from the perspective of the Germans, it could just as easily be an American submarine crew fighting in the Pacific. Eventually you feel their plight and can relate to the characters as if actually there. Highly recommended.
54
Das Leben der Anderen (The Lives of Others) (2006,  R)
Das Leben der Anderen (The Lives of Others)
Quite possibly the best German movie I have ever seen and the best of 2007. Ulrich Mühe gives an astounding performance as the Stasi (East German secret police) officer given the job of spying on a possible western collaborator. This is a powerful and gripping look at the GDR and its easy to see why it won the Academy Award. Brilliant performances that deeply touched me.
55
M (1931,  Unrated)
M
"M" is my most favorite Fritz Lang film and also my most favorite film from the 1930's. The film is brilliant and the viewer can still find traces of early German Expressionism and the beginnings of Film-Noir. The film has great suspense and an impeccable message in the end that is still relevant today. A movie way ahead of its time, "M" is an unforgettable masterpiece.
56
Metropolis (1927,  Unrated)
57
Nosferatu, eine Symphonie des Grauens (Nosferatu, a Symphony of Horror) (Nosferatu the Vampire) (1922,  Unrated)
58
Das Cabinet des Dr. Caligari. (The Cabinet of Dr. Caligari) (1920,  Unrated)
59
Sophie Scholl: The Final Days (2006,  PG)
60
Run Lola Run (Lola rennt) (1999,  R)
61
Good Bye, Lenin (2004,  R)
62
The Edukators (Die Fetten Jahre sind vorbei) (2005,  R)
63
Der Himmel über Berlin (Wings of Desire) (The Sky Above Berlin) (1987,  PG-13)
64
Nowhere in Africa (Nirgendwo in Afrika) (2001,  R)
65
Head-On (Gegen die Wand) (2005,  R)
66
Stalingrad (1995,  Unrated)
67
Das Experiment (The Experiment) (2001,  R)
68
Die Blechtrommel (The Tin Drum) (1979,  R)
69
Oldboy (2005,  R)
70
Chinjeolhan geumjassi (Lady Vengeance) (Sympathy for Lady Vengeance) (2005,  R)
71
Yeopgijeogin geunyeo (My Sassy Girl) (2001,  Unrated)
Yeopgijeogin geunyeo (My Sassy Girl)
Best romantic comedy ever! I could not stop laughing during the entire first half, and I could not stop crying during the second. A heart warming blend of comedy and melodrama. My Sassy Girl is a perfect love story that hits all the right notes at the right time. Incredible ending.
72
Tae Guk Gi: The Brotherhood of War (2004,  R)
73
Spring, Summer, Fall, Winter... and Spring (2003,  R)
74
3-Iron (Bin-jip) (Empty Houses) (2004,  R)
75
Memories of Murder (Salinui chueok) (2003,  Unrated)
76
The Host (Gwoemul) (2007,  R)
The Host (Gwoemul)
With 13,019,740 in admissions, it has become the highest grossing Korean film in history and its easy to see why. This is not your typical monster film and is in part a reaction to an incident in 2000 when the US military dumped formaldehyde into the Han river harming the environment. The plot is believable as are the characters. A very emotional and human film. If only more monster movies could be like this.
77
Joint Security Area (,  Unrated)
78
Janghwa, Hongryeon (A Tale of Two Sisters) (2003,  R)
79
The King and the Clown (2005,  Unrated)
80
Hero (2004,  PG-13)
81
House of Flying Daggers (Shi mian mai fu) (2004,  PG-13)
82
Man cheng jin dai huang jin jia (Curse of the Golden Flower) (2006,  R)
83
Crouching Tiger, Hidden Dragon (Wo hu cang long) (2000,  PG-13)
84
Mou gaan dou (Infernal Affairs) (2002,  R)
85
Kung Fu Hustle (2005,  R)
86
Shaolin Soccer (2002,  PG-13)
87
Lust, Caution (Se jie) (2007,  R)
88
Fa Yeung Nin Wa (In the Mood for Love) (2001,  PG)
89
Chungking Express (1996,  PG-13)
90
The Killer (Dip huet seung hung) (1989,  Unrated)
91
Lat sau san taam (Hard-Boiled) (1992,  R)
92
A Better Tomorrow (1986,  R)
93
Chinese Ghost Story (1987,  Unrated)
94
Once Upon a Time in China (1991,  R)
95
Wo de fu qin mu qin (The Road Home) (2001,  G)
96
Iron Monkey (2001,  PG-13)
97
Guizi lai le (Devils on the Doorstep) (2000,  Unrated)
Guizi lai le (Devils on the Doorstep)
This film is really a tragic-comedy but never lets the viewer forgot where we are and what's actually going on. It depicts the absolute brutality of war and its effects on the common person. The choice of using black and white in the film was brilliant and well justified. Symbolically, the black and white could represent the Japanese occupation in all its brutality and the final color scene could represent the end of the occupation and the hope of a better future devoid of conflict. The humanity of this film is well represented and I believe anyone can relate to this film. The Chinese humor in the film is great and adds some comic relief to what would otherwise be a very depressing film. The ending scene is brutal but necessary. It shows that nobody is sparred from the brutality and senselessness of war, not even children. The film has a compelling anti-war statement with great acting and a truly human story line. I highly recommend this film to any film lover.
98
Ong-Bak (Ong Bak: Muay Thai Warrior) (2005,  R)
99
Last Life in the Universe (2004,  R)
100
Cidade de Deus, (City of God) (2003,  R)
101
Bus 174 (2003,  R)
102
Carandiru (2004,  R)
103
Amores Perros (2001,  R)
104
El Laberinto del Fauno (Pan's Labyrinth) (2006,  R)
105
The Motorcycle Diaries (Diarios de Motocicleta) (2004,  R)
106
Le Scaphandre et le Papillon (The Diving Bell and the Butterfly) (2007,  PG-13)
107
Le Samouraï (The Godson) (1967,  PG)
108
Persepolis (2007,  PG-13)
109
La Cité des Enfants Perdus (The City of Lost Children) (1995,  R)
110
The Tenant (1976,  R)
111
The Kingdom (1994) (,  Unrated)
112
Ladri di Biciclette (The Bicycle Thief) (Bicycle Thieves) (1949,  Unrated)
113
No Man's Land (2001,  R)
114
Turtles Can Fly (Lakposhtha hâm parvaz mikonand) (2005,  PG-13)
115
2001: A Space Odyssey (1968,  G)
116
300 (2007,  R)
117
Aliens (1986,  R)
118
All Quiet on the Western Front (1930,  Unrated)
119
Apocalypse Now (1979,  R)
120
Batman Begins (2005,  PG-13)
121
The Big Lebowski (1998,  R)
122
Black Hawk Down (2001,  R)
123
Blade Runner (1982,  R)
124
The Boondock Saints (1999,  R)
125
Braveheart (1995,  R)
126
Brazil (1985,  R)
127
The Bridge on the River Kwai (1957,  PG)
128
Brokeback Mountain (2005,  R)
129
Casablanca (1943,  PG)
130
Children of Men (2006,  R)
131
Citizen Kane (1941,  PG)
132
A Clockwork Orange (1971,  R)
133
Cold Mountain (2003,  R)
134
The Darjeeling Limited (2007,  R)
135
The Dark Knight (2008,  PG-13)
136
The Day the Earth Stood Still (1951,  G)
137
Night of the Living Dead (1968,  Unrated)
138
Dawn of the Dead (1979,  R)
139
Dawn of the Dead (2004,  R)
140
Day of the Dead (1985,  Unrated)
141
Land of the Dead (2005,  R)
142
The Departed (2006,  R)
143
Donnie Darko (2001,  R)
144
Dr. Strangelove Or How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb (1964,  PG)
145
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind (2004,  R)
146
The Evil Dead (1981,  NC-17)
147
Evil Dead 2 (1987,  R)
148
Army of Darkness (1993,  R)
149
The Exorcist (1973,  R)
150
Fight Club (1999,  R)
151
Full Metal Jacket (1987,  R)
152
Gladiator (2000,  R)
153
Glory (1989,  R)
154
The Godfather (1972,  R)
155
The Godfather, Part II (1974,  R)
156
Gone Baby Gone (2007,  R)
157
GoodFellas (1990,  R)
158
The Graduate (1967,  PG)
159
Grindhouse (Grind House) (2007,  R)
160
Hotel Rwanda (2004,  PG-13)
161
Hot Fuzz (2007,  R)
162
I, Robot (2004,  PG-13)
163
In Bruges (2008,  R)
164
An Inconvenient Truth (2006,  PG)
165
The Incredibles (2004,  PG)
166
Into the Wild (2007,  R)
167
Iron Man (2008,  PG-13)
168
Juno (2007,  PG-13)
169
Kill Bill: Volume 1 (2003,  R)
170
Kill Bill, Volume 2 (2004,  R)
171
Knocked Up (2007,  R)
172
L.A. Confidential (1997,  R)
173
The Last Samurai (2003,  R)
174
Little Miss Sunshine (2006,  R)
175
The Lord of the Rings - The Fellowship of the Ring (2001,  PG-13)
176
The Lord of the Rings - The Two Towers (2002,  PG-13)
177
The Lord of the Rings - The Return of the King (2003,  PG-13)
178
The Matrix (1999,  R)
179
Minority Report (2002,  PG-13)
180
Munich (2005,  R)
181
Mystic River (2003,  R)
182
Napoleon Dynamite (2004,  PG)
183
No Country for Old Men (2007,  R)
184
North by Northwest (1959,  Unrated)
185
Patton (1970,  PG)
186
Perfume: The Story of a Murderer (2006,  R)
187
Predator (1987,  R)
188
The Princess Bride (1987,  PG)
189
Psycho (1960,  R)
190
Pulp Fiction (1994,  R)
191
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) (1981,  PG)
192
Requiem for a Dream (2000,  R)
193
Reservoir Dogs (1992,  R)
194
Saving Private Ryan (1998,  R)
195
Scarface (1983,  R)
196
Schindler's List (1993,  R)
197
Serenity (2005,  PG-13)
198
Seven (Se7en) (1995,  R)
199
Shaun of the Dead (2004,  R)
200
The Shining (1980,  R)
201
The Silence of the Lambs (1991,  R)
202
Sin City (2005,  R)
203
Snatch (2001,  R)
204
Spartacus (1960,  PG-13)
205
Spider-Man 2 (2004,  PG-13)
206
Star Trek II - The Wrath of Khan (1982,  PG)
207
Star Trek - First Contact (1996,  PG-13)
208
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith (2005,  PG-13)
209
Star Wars: Episode IV - A New Hope (1977,  PG)
210
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back (1980,  PG)
211
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi (1983,  PG)
212
Starship Troopers (1997,  R)
Starship Troopers
Pretty much the best movie ever...
213
Taxi Driver (1976,  R)
214
The Terminator (1984,  R)
215
Terminator 2: Judgment Day (1991,  R)
216
There Will Be Blood (2007,  R)
217
To Kill A Mockingbird (1962,  Unrated)
218
Tropic Thunder (2008,  R)
219
V for Vendetta (2006,  R)
220
Vertigo (1958,  PG)
221
WALL-E (2008,  G)
222
The Wild Bunch (1969,  R)
223
Slumdog Millionaire (2008,  R)
224
Ivanovo detstvo (Ivan's Childhood)(My Name Is Ivan)(The Youngest Spy) (1962,  Unrated)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments