My Favorite Movies

  fb37003772's Rating My Rating
1
Léon (The Professional) (1994,  R)
Click to Rate
2
Amelie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) (2001,  R)
Click to Rate
3
The Sound of Music (1965,  G)
Click to Rate
4
Gattaca (1997,  PG-13)
Click to Rate
5
Lost In Translation (2003,  R)
Click to Rate
6
American History X (1998,  R)
Click to Rate
7
Amores Perros (2000,  R)
Click to Rate
8
Life Is Beautiful (La Vita è bella) (1998,  PG-13)
Click to Rate
9
The Truman Show (1998,  PG)
Click to Rate
10
Crash (2004,  R)
Click to Rate
11
Head-On (Gegen die Wand) (2005,  R)
Click to Rate
12
Half Nelson (2006,  R)
Click to Rate
13
The Illusionist (2006,  PG-13)
Click to Rate
14
Finding Nemo (2003,  G)
Click to Rate
15
The Prestige (2006,  PG-13)
Click to Rate
16
Love and Basketball (2000,  PG-13)
Click to Rate
17
The Godfather (1972,  R)
Click to Rate
18
Russian Dolls (Les Poupées russes) (2005,  Unrated)
Click to Rate
19
The Dinner Game (Le Dîner de cons) (1998,  PG-13)
Click to Rate
20
About a Boy (2002,  PG-13)
Click to Rate
21
Boys (1996,  PG-13)
Click to Rate
22
Sliding Doors (1998,  R)
Click to Rate
23
Elling (2001,  R)
Click to Rate
24
Once Upon a Time in America (1984,  R)
Click to Rate
25
City of God (2003,  R)
Click to Rate
26
The Beat That My Heart Skipped (2005,  Unrated)
Click to Rate
27
Salsa (2000) (2000,  Unrated)
Click to Rate
28
Shattered Image (1998,  R)
Click to Rate
29
The Lost City (2005,  R)
Click to Rate
30
Munich (2005,  R)
Click to Rate
31
Spirited Away (Sen to Chihiro no kamikakushi) (2001,  PG)
Click to Rate
32
In Her Shoes (2005,  PG-13)
Click to Rate
33
Zoolander (2001,  PG-13)
Click to Rate
34
Beaches (2002,  PG-13)
Click to Rate
35
After the Wedding (Efter brylluppet) (2007,  R)
Click to Rate
36
Thelma & Louise (1991,  R)
Click to Rate
37
Bullet Boy (2004,  R)
Click to Rate
38
Mystic River (2003,  R)
Click to Rate
39
The Lion King (1994,  G)
Click to Rate
40
Crazy/ Beautiful (2001,  PG-13)
Click to Rate
41
Mysterious Skin (2005,  NC-17)
Click to Rate
42
In Hell (2003,  R)
Click to Rate
43
The Shawshank Redemption (1994,  R)
Click to Rate
44
Primal Fear (1996,  R)
Click to Rate
45
Blood Diamond (2006,  R)
Click to Rate
46
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan (2006,  R)
Click to Rate
47
Beauty and the Beast (1991,  G)
Click to Rate
48
Million Dollar Baby (2004,  PG-13)
Click to Rate
49
Silent Waters (2003,  Unrated)
Click to Rate
50
Mrs. Doubtfire (1993,  PG-13)
Click to Rate
51
Pulp Fiction (1994,  R)
Click to Rate
52
The Matrix (1999,  R)
Click to Rate
53
Bridget Jones's Diary (2001,  R)
Click to Rate
54
Calendar Girls (2003,  PG-13)
Click to Rate
55
The Magdalene Sisters (2002,  R)
Click to Rate
56
The Count of Monte Cristo (2002,  PG-13)
Click to Rate