My Favorite Movies


  fb45201957's Rating My Rating
1
Diner (1982,  R)
2
High Fidelity (2000,  R)
3
Wedding Crashers (2005,  R)
4
A Night at the Roxbury (1998,  PG-13)
5
Aspen Extreme (1993,  PG-13)
6
Ladder 49 (2004,  PG-13)
7
The Departed (2006,  R)
8
Mystic River (2003,  R)
9
1408 (2007,  PG-13)
10
The Shining (1980,  R)
11
Seven (Se7en) (1995,  R)
12
The Sure Thing (1985,  PG-13)
13
Better Off Dead (1985,  PG)
14
Wayne's World (1992,  PG-13)
15
Wayne's World 2 (1993,  PG-13)
16
BASEketball (1998,  R)
17
Confidence (2003,  R)
18
The Grifters (1990,  R)
19
The Last Castle (2001,  R)
20
The Rocketeer (1991,  PG)
21
A Civil Action (1998,  PG-13)
22
Pecker (1998,  R)
23
Liberty Heights (1999,  R)
24
Judgment Night (1993,  R)
25
Striking Distance (1993,  R)
26
The Assignment (1997,  R)
27
The Road To Wellville (1994,  R)
28
Waking Ned Devine (1998,  PG)
29
Election (1999,  R)
30
Biloxi Blues (1988,  PG-13)
31
Bloody Sunday (2002,  R)
32
Witness (1985,  R)
33
Serendipity (2001,  PG-13)
34
Almost Heroes (1998,  PG-13)
35
Pirates of Silicon Valley (1999,  Unrated)
36
Adventures in Babysitting (1987,  PG-13)
37
Glory (1989,  R)
38
American History X (1998,  R)
39
Anchorman - The Legend Of Ron Burgundy (2004,  PG-13)
40
Anger Management (2003,  PG-13)
41
Austin Powers - International Man of Mystery (1997,  PG-13)
42
Austin Powers - The Spy Who Shagged Me (1999,  PG-13)
43
Back to the Future (1985,  PG)
44
Back to the Future Part II (1989,  PG)
45
Back to the Future Part III (1990,  PG)
46
Bad Boys (1995,  R)
47
Bad Boys II (2003,  R)
48
Billy Madison (1995,  PG-13)
49
Blazing Saddles (1974,  R)
50
Blood Diamond (2006,  R)
51
Blow (2001,  R)
52
Caddyshack (1980,  R)
53
Cars (2006,  G)
54
Cast Away (2000,  PG-13)
55
Coming to America (1988,  R)
56
Cool Runnings (1993,  PG)
57
Crash (2004,  R)
58
Dodgeball - A True Underdog Story (2004,  PG-13)
59
Empire Records (1995,  PG-13)
60
Fargo (1996,  R)
61
Ferris Bueller's Day Off (1986,  PG)
62
Harold & Kumar Go to White Castle (2004,  R)
63
Happy Gilmore (1996,  PG-13)
64
Home Alone (1990,  PG)
65
Hostel (2006,  R)
66
Hot Fuzz (2007,  R)
67
Indiana Jones and the Last Crusade (1989,  PG-13)
68
Indiana Jones and the Temple of Doom (1984,  PG)
69
Jackass - The Movie (2002,  R)
70
Jackass: Number Two (2006,  R)
71
Jarhead (2005,  R)
72
Jaws (1975,  PG)
73
Knocked Up (2007,  R)
74
Liar Liar (1997,  PG-13)
75
Meet the Parents (2000,  PG-13)
76
Men in Black (1997,  PG-13)
77
Men in Black II (2002,  PG-13)
78
Minority Report (2002,  PG-13)
79
Mr. Deeds (2002,  PG-13)
80
Monty Python and the Holy Grail (1975,  PG)
81
Nacho Libre (2006,  PG)
82
Mrs. Doubtfire (1993,  PG-13)
83
Night at the Museum (2006,  PG)
84
Office Space (1999,  R)
85
One Flew over the Cuckoo's Nest (1975,  R)
86
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl (2003,  PG-13)
87
Pirates of the Caribbean: At Worlds End (2007,  PG-13)
88
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest (2006,  PG-13)
89
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) (1981,  PG)
90
Red Eye (2005,  PG-13)
91
Remember the Titans (2000,  PG)
92
Requiem for a Dream (2000,  R)
93
Reservoir Dogs (1992,  R)
94
Rush Hour (1998,  PG-13)
95
Rudy (1993,  PG)
96
Rush Hour 2 (2001,  PG-13)
97
Shooter (2007,  R)
98
Shrek (2001,  PG)
99
Shrek 2 (2004,  PG)
100
Spaceballs (1987,  PG)
101
Speed (1994,  R)
102
Step Up (2006,  PG-13)
103
Super Troopers (2001,  R)
104
Stranger Than Fiction (2006,  PG-13)
105
Superbad (2007,  R)
106
Taxi Driver (1976,  R)
107
Talladega Nights: The Ballad of Ricky Bobby (2006,  PG-13)
108
The 40 Year Old Virgin (2005,  R)
109
The Benchwarmers (2006,  PG-13)
110
The Boondock Saints (1999,  R)
111
Thank You For Smoking (2006,  R)
112
The Breakfast Club (1985,  R)
113
The Goonies (1985,  PG)
114
The Prestige (2006,  PG-13)
115
The Royal Tenenbaums (2001,  R)
116
The Sandlot (1993,  PG)
117
The Shawshank Redemption (1994,  R)
118
The Usual Suspects (1995,  R)
119
The Truman Show (1998,  PG)
120
The Sound of Music (1965,  G)
121
The Wedding Singer (1997,  PG-13)
122
The Wizard of Oz (1939,  G)
123
There's Something About Mary (1998,  R)
124
Tombstone (1993,  R)
125
Tommy Boy (1995,  PG-13)
126
V for Vendetta (2006,  R)
127
Willy Wonka and the Chocolate Factory (1971,  G)
128
Without A Paddle (2004,  PG-13)
129
What Dreams May Come (1998,  PG-13)
130
You, Me and Dupree (2006,  PG-13)
131
Young Frankenstein (1974,  PG)
132
Zoolander (2001,  PG-13)
133
The General (1927,  Unrated)
134
Steamboat Bill, Jr. (1928,  Unrated)
135
RocketMan (Rocket Man) (1997,  PG)
136
Mississippi Burning (1988,  R)
137
Avalon (1990,  PG)
138
Tin Men (1987,  R)
139
Rails & Ties (2007,  PG-13)
140
Riding the Rails (1997,  Unrated)
141
Poppoya (Railroad Man) (1999,  Unrated)
142
Waiting (2005,  R)
143
The Wind That Shakes the Barley (2007,  Unrated)
144
End of the Line (1987,  PG)
145
Heavyweights (Heavy Weights) (1995,  PG)
146
Splash (1984,  PG)
147
Big (1988,  PG)
148
Born on the Fourth of July (1989,  R)
149
Platoon (1986,  R)
150
Navy Seals (1990,  R)
151
McHale's Navy (1997,  PG)
152
The Untouchables (1987,  R)
153
1776 (1972,  PG)
154
1984 (Nineteen Eighty-Four) (1984,  R)
155
Once Upon a Time in America (1984,  R)
156
Once Upon a Time in the West (C'era una volta il West) (1968,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments