My Favorite Movies


  fb49301561's Rating My Rating
1
Dr. Mabuse the Gambler (1922,  Unrated)
Dr. Mabuse the Gambler
This is by far my favorite movie that Fritz Lang ever did. Some people might find the length of this film to be hard to sit through, but I promise it's worth it. This film paved the way for further ones of its kind such as the James Bond series. I HIGHLY recommend this movie to any fans of Fritz Lang and/or silent films.
2
Das Testament des Dr. Mabuse (Terror of the Mad Doctor ) (1962,  Unrated)
Das Testament des Dr. Mabuse (Terror of the Mad Doctor )
Fritz Lang does an amazing job with this sequel to the first Mabuse film, "Dr. Mabuse: Der Spieler" (Dr. Mabuse: The Gambler).
3
Aimee and Jaguar (2000,  Unrated)
Aimee and Jaguar
An incredibly beautiful and well executed film with a story that pulls on your heart strings. This movie deserves a 10 star rating.
4
Everything is Illuminated (2005,  PG-13)
5
Eastern Promises (2007,  R)
6
Reno 911!: Miami (2007,  R)
7
Lewis Black: Red, White & Screwed (2006,  Unrated)
8
Lewis Black: Black on Broadway (2004,  Unrated)
9
Kolja (Kolya) (1997,  PG-13)
Kolja (Kolya)
An absolutely beautiful and endearing film! 5 stars!!!
10
Witness for the Prosecution (1957,  Unrated)
Witness for the Prosecution
Great adaptation of Agatha Christie's novel of the same title and a must see for any Marlene Dietrich fan. Charles Laughton and Elsa Lanchester provide some rather amusing moments throughout the film.
11
Der Blaue Engel (The Blue Angel) (1930,  Unrated)
12
Destry Rides Again (1939,  Unrated)
13
Shanghai Express (1932,  Unrated)
14
The Scarlet Empress (Catherine the Great) (1934,  Unrated)
15
Judgment at Nuremberg (1961,  Unrated)
16
Morocco (1930,  Unrated)
17
Blonde Venus (1932,  Unrated)
18
The Devil is a Woman (1935,  Unrated)
19
Golden Earrings (1947,  Unrated)
20
A Foreign Affair (1948,  Unrated)
21
Salome (1923,  Unrated)
22
Love Crazy (1941,  Unrated)
23
The Triplets of Belleville (Les Triplettes de Belleville, Belleville Rendez-vous) (2003,  PG-13)
24
M (1931,  Unrated)
25
Free Radicals (2004,  Unrated)
26
La Moustache (2005,  Unrated)
27
Spione (Spies) (The Spy) (1928,  Unrated)
Spione (Spies) (The Spy)
Anyone who is a fan of Fritz Lang, silent films, or just old movies in general needs to see this film! It's an absolute masterpiece in every sense and shows just why Fritz Lang is a true cinematic artist!
28
The Edukators (Die Fetten Jahre sind vorbei) (2005,  R)
29
When the Road Bends...tales of a Gypsy Caravan (2007,  Unrated)
30
Crna macka, beli macor (Black Cat, White Cat) (1999,  R)
31
Die 1000 Augen des Dr. Mabuse (The 1,000 Eyes of Dr. Mabuse)(Diabolical Dr. Mabuse) (1960,  Unrated)
32
Lon Chaney: A Thousand Faces (2000,  Unrated)
33
The Unholy Three (1930,  G)
34
Latcho Drom (Safe Journey) (1993,  Unrated)
35
Mary Pickford (2005,  Unrated)
36
Ed Wood (1994,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments