My Favorite Movies


  fb4946571's Rating My Rating
1
Metropolis (1927,  Unrated)
Metropolis
Probably one of the best science fiction films of all times
2
Citizen Kane (1941,  PG)
3
Double Indemnity (1944,  Unrated)
4
Lawrence of Arabia (1962,  PG)
Lawrence of Arabia
The soundtrack is simply fantastic
5
On the Waterfront (1954,  Unrated)
6
Sunrise: A Song of Two Humans (1927,  Unrated)
7
The Odd Couple (1968,  G)
The Odd Couple
One of the most hilarious films I've ever seen
8
Stagecoach (1939,  Unrated)
9
The Third Man (1949,  Unrated)
10
Bringing Up Baby (1938,  Unrated)
11
Blade Runner (1982,  R)
12
Stromboli (1950,  Unrated)
13
Some Like It Hot (1959,  Unrated)
14
Arsenic and Old Lace (1944,  Unrated)
15
Strangers on a Train (1951,  PG)
16
12 Angry Men (Twelve Angry Men) (1957,  Unrated)
17
La Dolce Vita (1960,  Unrated)
18
Ordet (The Word) (1954,  Unrated)
19
Scarface (1932,  PG)
20
The Roaring Twenties (1939,  Unrated)
21
Little Caesar (1930,  G)
Little Caesar
First ever starring role for the great Edward G. Robinson.
22
Dead End (1937,  Unrated)
23
The Petrified Forest (1936,  Unrated)
24
The Treasure of the Sierra Madre (1948,  Unrated)
25
Stalag 17 (1953,  Unrated)
26
Gaslight (1944,  Unrated)
27
Grand Hotel (1932,  Unrated)
28
The Maltese Falcon (1941,  Unrated)
29
Smultronstället (Wild Strawberries) (1957,  Unrated)
30
The Seventh Seal (,  Unrated)
31
A Place in the Sun (1951,  Unrated)
32
The Wild One (1954,  Unrated)
33
Cat on a Hot Tin Roof (1958,  Unrated)
34
A Streetcar Named Desire (1951,  PG)
35
The Man Who Shot Liberty Valance (1962,  Unrated)
36
High Noon (1952,  Unrated)
High Noon
This is definitely one of the best westerns ever.
37
From Here to Eternity (1953,  Unrated)
38
The Big Sleep (1946,  Unrated)
39
Witness for the Prosecution (1957,  Unrated)
40
Tirez sur le pianiste (Shoot the Piano Player) (1960,  Unrated)
41
La Peau douce (The Soft Skin) (1964,  Unrated)
42
Spartacus (1960,  PG-13)
43
Scarlet Street (1945,  Unrated)
44
The Golem (Der Golem, wie er in die Welt kam) (1920,  Unrated)
45
Nosferatu, eine Symphonie des Grauens (Nosferatu, a Symphony of Horror) (Nosferatu the Vampire) (1922,  Unrated)
46
The Three Faces of Eve (1957,  Unrated)
47
All About Eve (1950,  Unrated)
48
His Girl Friday (1940,  Unrated)
49
Shadow of a Doubt (1943,  PG)
50
The Letter (1940,  Unrated)
51
Touch of Evil (1958,  PG-13)
52
The Killing (1956,  Unrated)
53
The Night of the Hunter (1955,  PG)
54
Laura (1944,  Unrated)
55
The Asphalt Jungle (1950,  Unrated)
56
Casablanca (1943,  PG)
57
The Lady from Shanghai (1948,  Unrated)
58
Freaks (1932,  Unrated)
59
Only Angels Have Wings (1939,  Unrated)
60
Mr. Smith Goes to Washington (1939,  Unrated)
61
Force of Evil (1948,  PG)
62
Mr. Deeds Goes to Town (1936,  Unrated)
63
Meet John Doe (1941,  Unrated)
64
Lost Horizon (1937,  Unrated)
65
One, Two, Three (1961,  Unrated)
66
Roman Holiday (1953,  Unrated)
67
Annie Hall (1977,  PG)
68
Hannah and Her Sisters (1986,  PG-13)
69
Manhattan (1979,  R)
70
Dune (1984,  PG-13)
71
Rosemary's Baby (1968,  R)
72
The Front Page (1974,  PG)
73
Easy Rider (1969,  R)
74
Night of the Living Dead (1968,  Unrated)
75
Midnight Cowboy (1969,  R)
76
The Godfather (1972,  R)
77
Marathon Man (1976,  R)
78
M (1931,  Unrated)
79
Herr Tartüff (Tartuffe) (1925,  Unrated)
80
Germania Anno Zero (Germany Year Zero) (1949,  Unrated)
81
La Grande illusion (The Grand Illusion) (1937,  Unrated)
82
Pickpocket (1959,  Unrated)
83
The Wages of Fear (1953,  Unrated)
84
Le Mépris (Contempt) (2008,  Unrated)
85
Breathless (À bout de souffle) (By a Tether) (1961,  Unrated)
86
That Uncertain Feeling (1941,  Unrated)
87
Ascenseur pour l'échafaud (Elevator to the Gallows) (Lift to the Scaffold) (Frantic) (2005,  Unrated)
88
The Silence (1963,  Unrated)
89
Beauty and The Beast (La Belle et la bête) (1946,  Unrated)
90
Oktyabr (October) (Ten Days That Shook the World) (1928,  Unrated)
91
Aleksandr Nevskiy (Alexander Nevsky) (1938,  Unrated)
92
The Spiral Staircase (1946,  Unrated)
93
Spione (Spies) (The Spy) (1928,  Unrated)
94
Sweet Smell of Success (1957,  Unrated)
95
Angels with Dirty Faces (1938,  Unrated)
96
The Man Without a Past (2002,  PG)
97
La Torre de los Siete Jorobados (Tower of Seven Hunchbacks) (1944,  Unrated)
98
Jamaica Inn (1939,  Unrated)
99
Gertrud (1964,  Unrated)
100
Ace in the Hole (The Big Carnival) (1951,  Unrated)
101
San Quentin (1937,  Unrated)
102
I Am a Fugitive From a Chain Gang (1932,  Unrated)
103
I Confess (1952,  Unrated)
104
Das Cabinet des Dr. Caligari. (The Cabinet of Dr. Caligari) (1920,  Unrated)
105
The Wild Bunch (1969,  R)
106
Mr. & Mrs. Smith (1941,  Unrated)
107
Les Choses de la vie (The Little Things in Life) (These Things Happen) (1970,  Unrated)
108
The Best Years of Our Lives (1946,  Unrated)
109
Frankenstein (1931,  Unrated)
110
The Bride of Frankenstein (1935,  Unrated)
111
The Lost Weekend (1945,  Unrated)
112
The Mummy (1932,  Unrated)
113
Underworld (1927,  Unrated)
114
The Invisible Man (1933,  Unrated)
115
The Thief of Bagdad (1924,  Unrated)
116
The Enforcer (1951,  Unrated)
117
Broadway Danny Rose (1984,  PG)
118
Regeneration (1915,  Unrated)
119
Gilda (1946,  PG)
120
Dinner at Eight (1933,  Unrated)
121
Los Olvidados (The Young and the Damned) (1952,  Unrated)
122
Le Ángel Exterminador (The Exterminating Angel) (1967,  Unrated)
123
Viridiana (1961,  R)
124
Welcome Mister Marshall (Bienvenido Mister Marshall) (1993,  Unrated)
125
Tristana (1970,  Unrated)
126
The Old Dark House (1932,  Unrated)
127
Frau im Mond (By Rocket to the Moon) (Woman in the Moon) (1929,  Unrated)
128
Cinema Paradiso (Nuovo Cinema Paradiso) (1988,  R)
129
Straw Dogs (1971,  R)
130
Pat Garrett & Billy the Kid (1973,  R)
131
El Orfanato (The Orphanage) (2007,  R)
132
There Will Be Blood (2007,  R)
133
Playtime (Play Time) (1967,  Unrated)
134
The Sign of the Cross (1932,  Unrated)
135
Medea (1970,  Unrated)
136
Orlacs Hände (The Hands of Orlac) (1924,  Unrated)
137
Trafic (Traffic) (1972,  G)
138
I Racconti di Canterbury (The Canterbury Tales) (1972,  Unrated)
139
Il Decameron (The Decameron) (1971,  Unrated)
140
Les Amants (The Lovers) (1958,  Unrated)
141
Il Vangelo Secondo Matteo (The Gospel According to St. Matthew) (1964,  Unrated)
142
Ultimo Tango a Parigi (Last Tango in Paris) (1972,  NC-17)
143
Hable con Ella (Talk to Her) (2002,  R)
144
Run Lola Run (Lola rennt) (1999,  R)
145
Good Bye, Lenin (2004,  R)
146
Scener ur ett äktenskap (Scenes from a Marriage) (1973,  PG)
147
Three Colors: Blue (Trois couleurs: Bleu) (1993,  R)
148
Persona (1966,  Unrated)
149
The Wind (1928,  Unrated)
150
Vampyr - Der Traum des Allan Grey (Not Against the Flesh) (Adventures of David Gray) (Castle of Doom (1932,  Unrated)
151
Three Colors: White (Trois Couleurs: Blanc) (,  R)
152
Three Colors: Red (Trois couleurs: Rouge) (1994,  R)
153
The Woman in the Window (1944,  Unrated)
154
Il fiore delle mille e una notte (Flower of the Arabian Nights) (Arabian Nights) (1974,  Unrated)
155
Brother Orchid (1940,  Unrated)
156
Baisers Volés (Stolen Kisses) (1968,  R)
157
Fahrenheit 451 (1966,  PG)
158
Domicile Conjugal (Bed & Board) (1970,  PG)
159
L' Enfant Sauvage (The Wild Child) (1970,  G)
160
The Public Enemy (1931,  Unrated)
161
L'Amour en fuite (Love on the Run) (1978,  PG)
162
Le Dernier Métro (The Last Metro) (1980,  PG)
163
Les Vacances de Monsieur Hulot (Mr. Hulot's Holiday) (1953,  Unrated)
164
L' Homme qui Aimait les Femmes (The Man Who Loved Women) (1977,  R)
165
El (,  Unrated)
166
Wuthering Heights (1954,  Unrated)
167
Accattone (The Procurer) (The Scrounger) (1961,  Unrated)
168
The Criminal Life of Archibaldo de la Cruz (Ensayo de un crimen)(Rehearsal for a Crime) (1955,  Unrated)
169
Day for Night (La Nuit américaine) (,  PG)
170
Masculin Feminin (1966,  Unrated)
171
Les Nuits de la pleine lune (Full Moon in Paris) (1984,  R)
172
Kika (1994,  Unrated)
173
Film (1965,  Unrated)
174
La Grande Bouffe (Blow-Out) (Blow Out) (1973,  NC-17)
175
Dillinger è Morto (Dillinger is Dead) (1969,  Unrated)
176
Fellini - Satyricon (The Degenerates) (1969,  R)
177
Moby Dick (1956,  Unrated)
178
Ma Nuit chez Maud (My Night at Maud's ) (My Night with Maud) (1970,  PG)
179
Chiedo Asilo (Seeking Asylum) (1979,  Unrated)
180
The Tiger of Eschnapur (1959,  Unrated)
181
The Indian Tomb (Das Indische Grabmal) (1959,  Unrated)
182
Cría Cuervos (Cria!) (Raise Ravens) (1976,  Unrated)
183
Orfeu Negro (Black Orpheus) (1959,  PG)
184
Pauline At The Beach (1983,  R)
185
Yerma (1998,  Unrated)
186
L'Eclisse (1962,  Unrated)
187
Roma, città aperta (Open City) (1946,  Unrated)
188
Rocco e i suoi fratelli (Rocco and His Brothers) (1960,  Unrated)
189
8 1/2 (1963,  Unrated)
190
Illusion Travels by Streetcar (La Ilusion viaja en tranvia) (1954,  Unrated)
191
Nazarín (1958,  Unrated)
192
Bluebeard's Eighth Wife (1938,  Unrated)
193
A Tale of Winter (1992,  G)
194
The Ghoul (1933,  Unrated)
195
Du Rififi Chez les Hommes (Rififi) (1956,  Unrated)
196
Ladri di Biciclette (The Bicycle Thief) (Bicycle Thieves) (1949,  Unrated)
197
Dracula (1931,  Unrated)
198
Shoe Shine Jasper (1947,  Unrated)
199
La Chienne (The Bitch) (1931,  Unrated)
200
Dr. Mabuse the Gambler (1922,  Unrated)
201
The Unholy Three (1925,  Unrated)
202
Ossessione (1943,  Unrated)
203
Death of a Cyclist (Muerte de un ciclista) (1958,  Unrated)
204
Pierrot le Fou (Pierrot Goes Wild) (Crazy Pete) (1969,  Unrated)
205
El Gran Calavera (The Great Madcap) (1949,  Unrated)
206
Luis Bunuel's Robinson Crusoe (1954,  Unrated)
207
A Man Called Horse (1970,  R)
208
Le Notti Bianche (1961,  Unrated)
209
Sugata Sanshiro (Judo Saga) (Judo Story) (1943,  Unrated)
210
Son of the Sheik (,  Unrated)
211
The Blue Gardenia (1953,  Unrated)
212
The Sheik (1921,  Unrated)
213
Gran Casino (1947,  Unrated)
214
For Whom the Bell Tolls (1943,  Unrated)
215
Partie de Campagne (A Day in the Country) (1936,  Unrated)
216
Kris (Crisis) (1946,  Unrated)
217
I Was a Male War Bride (1949,  Unrated)
218
The Jazz Singer (1927,  Unrated)
219
Camille (1936,  Unrated)
220
Ministry of Fear (1944,  Unrated)
221
Yojimbo (1961,  Unrated)
222
La Règle du Jeu (The Rules of the Game) (1950,  Unrated)
223
Barabba (Barabbas) (1961,  Unrated)
224
Una Mujer sin amor (A Woman Without Love) (1951,  Unrated)
225
The Awful Truth (1937,  Unrated)
226
Ride the High Country (1962,  Unrated)
227
Rhapsody in August (1991,  PG)
228
My Favorite Wife (1940,  Unrated)
229
Holiday (1938,  Unrated)
230
La Marseillaise (1938,  Unrated)
231
Convoy (1978,  PG)
232
Blue Steel (An Innocent Man) (1934,  Unrated)
233
The Pride and the Passion (1957,  Unrated)
234
The Osterman Weekend (1983,  R)
235
Angst Essen Seele auf (Ali: Fear Eats the Soul) (1974,  Unrated)
236
The Big Day (Jour De Fete) (1997,  Unrated)
237
Salo (Salò o le 120 giornate di Sodoma) (1979,  NC-17)
238
Colorado Territory (North of the Rio Grande) (1949,  Unrated)
239
Sanjuro (1962,  PG-13)
240
The Life of Oharu (Saikaku ichidai onna) (1952,  G)
241
Angel and the Badman (1947,  Unrated)
242
They Drive by Night (1940,  Unrated)
243
Cross of Iron (1977,  R)
244
Subida al cielo (Mexican Bus Ride)(Ascent to Heaven) (1952,  Unrated)
245
El Río y la muerte (The River and Death) (1955,  Unrated)
246
Simón del desierto (Simon of the Desert) (1965,  Unrated)
247
Susana (The Devil and the Flesh) (1983,  Unrated)
248
Cet Obscur Objet du Désir (That Obscure Object of Desire) (1977,  R)
249
Querelle (1982,  R)
250
Sisters of the Gion (Gion no shimai) (1936,  Unrated)
251
Die Sehnsucht der Veronika Voss (1982,  R)
252
Leningrad Cowboys Go America (1989,  Unrated)
253
Beat the Devil (1953,  Unrated)
254
Sansho the Bailiff (1954,  Unrated)
255
The Desperate Hours (1955,  Unrated)
256
Cloak and Dagger (1946,  Unrated)
257
Le Notti di Cabiria (Nights of Cabiria) (1957,  Unrated)
258
Sahara (1943,  Unrated)
259
La Vie de Bohème (Bohemian Life) (1993,  Unrated)
260
Osaka Elegy (Woman of Osaka) (Naniwa erejî) (1979,  Unrated)
261
Spiders, Part 1: The Golden Lake (Die Spinnen, 1. Teil - Der Goldene See) (1919,  Unrated)
262
Spiders, Part 2: The Diamond Ship (Spinnen, 2. Teil - Das Brillantenschiff, Die) (1920,  Unrated)
263
Die Bitteren Tränen der Petra von Kant (The Bitter Tears of Petra Von Kant) (1972,  R)
264
Le genou de Claire (,  Unrated)
265
The Devil-Doll (The Witch of Timbuctoo) (1936,  Unrated)
266
Il deserto rosso (Red Desert) (1964,  Unrated)
267
Berlin: Symphony of a Great City (Berlin: Die Sinfonie der Großstadt) (1927,  Unrated)
268
Le Fantôme de la Liberté (The Phantom of Liberty) (The Specter of Freedom) (1974,  R)
269
The Golden Coach (Le Carrosse d'or) (1953,  Unrated)
270
Il y a Longtemps que Je T'aime (I've Loved You So Long) (2008,  PG-13)
271
Låt den Rätte Komma In (Let the Right One in) (2008,  R)
272
Drunken Angel (1948,  Unrated)
273
Au Hasard Balthazar (1966,  Unrated)
274
One Flew over the Cuckoo's Nest (1975,  R)
275
Yoru no onnatachi (Women of the Night) (1948,  Unrated)
276
La Bête humaine (Judas Was a Woman)(The Human Beast) (1940,  Unrated)
277
Les Quatre Cents Coups (The 400 Blows) (1959,  Unrated)
278
Duck Soup (1933,  Unrated)
279
A Day at the Races (1937,  Unrated)
280
A Night at the Opera (1935,  Unrated)
281
The Hidden Fortress (1960,  Unrated)
282
Kid Galahad (The Battling Bellhop) (1937,  Unrated)
283
Diary of a Chambermaid (Le Journal d'une femme de chambre) (2000,  Unrated)
284
The Cocoanuts (1929,  Unrated)
285
Les Bas-fonds (The Lower Depths) (Underground) (Underworld) (1937,  Unrated)
286
Tokyo Chorus (Tokyo no kôrasu) (1931,  Unrated)
287
Breakfast at Tiffany's (1961,  Unrated)
288
Vredens Dag (Day of Wrath) (Day of Anger) (1943,  Unrated)
289
Il Bidone (The Swindle) (The Swindlers) (1955,  Unrated)
290
The Doctor's Horrible Experiment (Le Testament du Docteur Cordelier) (1959,  Unrated)
291
The Young One (Island of Shame) (White Trash) (La Joven) (1960,  Unrated)
292
Journal d'un Curé de Campagne (Diary of a Country Priest) (1950,  Unrated)
293
Night and the City (1950,  Unrated)
294
La Ronde (Roundabout) (1950,  Unrated)
295
Rear Window (1954,  PG)
296
I bambini ci guardano (The Children Are Watching Us) (1944,  Unrated)
297
Boudu Saved From Drowning (1932,  Unrated)
298
The Unknown (1927,  Unrated)
299
Major Dundee (1965,  PG-13)
300
Diabolique (Les Diaboliques) (1955,  Unrated)
301
Prästänkan (The Witch Woman) (1920,  Unrated)
302
Quai des Orfevres (Quay of the Goldsmiths) (Jenny Lamour) (1947,  Unrated)
303
Les Dames du Bois de Boulogne (Ladies of the Park) (1964,  Unrated)
304
Ulysses' Gaze (1997,  Unrated)
305
The Naked City (1948,  Unrated)
306
Le Corbeau (1943,  Unrated)
307
Umberto D. (1952,  Unrated)
308
Damage (1993,  R)
309
Blade af Satans bog (Leaves Out of the Book of Satan) (Leaves from Satan's Book) (1921,  Unrated)
310
La Terra trema: Episodio del mare (The Earth Trembles) (The Earth Will Tremble) (1948,  Unrated)
311
Solyaris (Solaris) (1976,  Unrated)
312
Un condamné à mort s'est échappé ou Le vent souffle où il veut (A Man Escaped) (1957,  Unrated)
313
Mon Oncle (My Uncle) (1958,  Unrated)
314
Divorzio all'Italiana (Divorce Italian Style) (1962,  Unrated)
315
Intolerance (1916,  Unrated)
316
Andrei Rublev (1966,  Unrated)
317
Le Souffle au Coeur (Murmur of the Heart) (1971,  R)
318
Die 3groschenoper (The Threepenny Opera) (The Beggar's Opera) (1931,  Unrated)
319
The Earrings of Madame De... (Diamond Earrings) (1954,  Unrated)
320
Young Torless (1968,  Unrated)
321
Mouchette (2005,  Unrated)
322
Jules and Jim (1962,  Unrated)
323
Lo sceicco bianco (The White Sheik) (1952,  Unrated)
324
El Topo (1970,  Unrated)
325
Late Spring (1949,  G)
326
Stalker (1979,  Unrated)
327
Death in the Garden (La Mort en ce jardin) (1956,  Unrated)
328
Häxan: Witchcraft Through the Ages (The Witches) (Haxan) (1929,  Unrated)
329
L' Âge d'Or (Age of Gold) (The Golden Age) (1979,  Unrated)
330
Le Charme Discret de la Bourgeoisie (The Discreet Charm Of The Bourgeoisie) (1972,  PG)
331
Un Chien Andalou (An Andalusian Dog) (1929,  Unrated)
332
Ivanovo detstvo (Ivan's Childhood)(My Name Is Ivan)(The Youngest Spy) (1962,  Unrated)
333
Nanook of the North (1922,  Unrated)
334
I Vitelloni (1953,  Unrated)
335
French Cancan (Only the French Can) (1956,  Unrated)
336
Where is Freedom? (Dov'e la liberta...?) (1954,  Unrated)
337
The Devil Probably (Le diable probablement) (1977,  Unrated)
338
La Ciociara (Two Women) (The Woman from Ciociara) (1960,  Unrated)
339
Nana (1926,  Unrated)
340
This Land Is Mine (1943,  Unrated)
341
The River (1959,  Unrated)
342
High and Low (Tengoku to jigoku) (Heaven and Hell) (1963,  Unrated)
343
La Fièvre monte à El Pao (Republic of Sin) (Fever Rises in El Pao) (1959,  Unrated)
344
Triumph of the Will (Triumph des Willens) (,  Unrated)
345
Bellissima (1951,  Unrated)
346
Boccaccio '70 (1962,  Unrated)
347
Swamp Water (1941,  Unrated)
348
Orphée (Orpheus) (1950,  Unrated)
349
Call Northside 777 (1948,  Unrated)
350
The Robe (1953,  Unrated)
351
Le Feu follet (A Time to Live and a Time to Die) (The Fire Within) (1966,  Unrated)
352
The Most Beautiful (1988,  Unrated)
353
The Warui yatsu hodo yoku nemuru (The Bad Sleep Well) (1962,  Unrated)
354
Lifeboat (1944,  Unrated)
355
L' Amore (Ways of Love) (1948,  Unrated)
356
Soshun (Early Spring) (1956,  Unrated)
357
Tokyo Story (Tôkyô monogatari) (1953,  Unrated)
358
Floating Weeds (Ukigusa) (1959,  Unrated)
359
Zoku Sugata Sanshiro (Sanshiro Sugata 2) (Judo Saga II) (Judo Story II) (1945,  Unrated)
360
Europa '51 (The Greatest Love) (1952,  Unrated)
361
Live Flesh (Carne trémula) (1998,  R)
362
Odd Man Out (1947,  Unrated)
363
Nijushi no Hitomi (Twenty-Four Eyes) (1954,  Unrated)
364
I Live in Fear (Ikimono no kiroku) (1955,  Unrated)
365
Scandal (1946,  Unrated)
366
Waga Seishun ni Kuinashi (No Regrets for Our Youth) (1946,  Unrated)
367
Subarashiki Nichiyobi (One Wonderful Sunday) (1947,  Unrated)
368
Hakuchi (The Idiot) (1963,  Unrated)
369
Kumonosu Jô (Throne of Blood) (Macbeth) (1957,  Unrated)
370
Crazed Fruit (1956,  Unrated)
371
Shinjû: Ten no amijima (Double Suicide) (1969,  Unrated)
372
Onna ga kaidan wo agaru toki (When a Woman Ascends the Stairs) (1963,  Unrated)
373
Akasen chitai (Street of Shame) (1956,  Unrated)
374
¡Que Viva Mexico! - Da zdravstvuyet Meksika! (1979,  Unrated)
375
The Time Machine (1960,  G)
376
L'Atalante (1934,  Unrated)
377
Orchestra Rehearsal (1979,  Unrated)
378
Invasion of the Body Snatchers (1956,  PG)
379
Stray Dog (1949,  Unrated)
380
Don Quijote de la mancha (1947,  Unrated)
381
Los últimos de Filipinas (1945,  Unrated)
382
El Pisito (The Little Apartment) (1959,  Unrated)
383
Atraco a las tres (1962,  Unrated)
384
El Cochecito (The Little Coach) (The Wheelchair) (1960,  Unrated)
385
Tora no o wo fumu otokotachi (They Who Step on the Tiger's Tail)(Walkers on the Tiger's Tail) (1945,  Unrated)
386
Story of a Love Affair (1950,  Unrated)
387
Shizukanaru ketto (The Quiet Duel) (A Silent Duel) (1949,  Unrated)
388
Raza (Race) (1942,  Unrated)
389
L' Espoir (1945,  Unrated)
390
Ningen no joken I (The Human Condition I) (No Greater Love) (1959,  Unrated)
Ningen no joken I (The Human Condition I) (No Greater Love)
"Amazingly powerful. A sprawling epic of love, war, heroism and cruelty"
391
Ningen no jôken (Human Condition II - The Road to Eternity) (1961,  Unrated)
392
Ningen no jôken (Human Condition III - A Soldier's Prayer) (1970,  Unrated)
393
Riso amaro (Bitter Rice) (1949,  Unrated)
394
Shanghai Express (1932,  Unrated)
395
The Scarlet Empress (Catherine the Great) (1934,  Unrated)
396
Der Blaue Engel (The Blue Angel) (1930,  Unrated)
397
Dishonored (1931,  Unrated)
398
Crime and Punishment (1935,  PG)
399
Blonde Venus (1932,  Unrated)
400
Swann in Love (1984,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments