My Favorite Movies


  fb49601390's Rating My Rating
1
Shadows and Fog (1992,  PG-13)
2
Stardust Memories (1980,  PG)
3
Mighty Aphrodite (1995,  R)
4
Sleeper (1973,  PG)
5
Hannah and Her Sisters (1986,  PG-13)
6
Dr. Strangelove Or How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb (1964,  PG)
7
The Shining (1980,  R)
8
Vicky Cristina Barcelona (2008,  PG-13)
9
Annie Hall (1977,  PG)
10
Deconstructing Harry (1997,  R)
11
Love and Death (1975,  PG)
12
Sweet and Lowdown (1999,  PG-13)
13
Eyes Wide Shut (1999,  R)
14
Barry Lyndon (1975,  PG)
15
Spartacus (1960,  PG-13)
16
Hotel Chevalier (2007,  R)
17
Rushmore (1998,  R)
18
The Darjeeling Limited (2007,  R)
19
The Life Aquatic with Steve Zissou (2004,  R)
20
The Royal Tenenbaums (2001,  R)
21
Blazing Saddles (1974,  R)
22
Young Frankenstein (1974,  PG)
23
History of the World -- Part I (1981,  R)
24
High Anxiety (1977,  PG)
25
Life Stinks (1991,  PG-13)
26
Smultronstället (Wild Strawberries) (1957,  Unrated)
27
Jungfrukällan (The Virgin Spring) (1960,  Unrated)
28
Hour of the Wolf (Vargtimmen) (1968,  Unrated)
29
Trollflöjten (The Magic Flute) (1975,  G)
30
The Seventh Seal (Det Sjunde inseglet) (1957,  Unrated)
31
O Brother, Where Art Thou? (2000,  PG-13)
32
The Big Lebowski (1998,  R)
33
Miller's Crossing (1990,  R)
34
Barton Fink (1991,  R)
35
The Princess Bride (1987,  PG)
36
This Is Spinal Tap (1984,  R)
37
Best in Show (2000,  PG-13)
38
A Mighty Wind (2003,  PG-13)
39
Waiting for Guffman (1996,  R)
40
Being John Malkovich (1999,  R)
41
Three Kings (1999,  R)
42
Adaptation (2002,  R)
43
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind (2004,  R)
44
Be Kind Rewind (2008,  PG-13)
45
La Science des Rêves (The Science of Sleep) (2006,  R)
46
Dave Chappelle's Block Party (2006,  R)
47
The Departed (2006,  R)
48
GoodFellas (1990,  R)
49
Gangs of New York (2002,  R)
50
Casino (1995,  R)
51
Cape Fear (1991,  R)
52
Bringing Out the Dead (1999,  R)
53
The King of Comedy (1983,  PG)
54
The Last Waltz (1978,  R)
55
No Direction Home: Bob Dylan (2005,  G)
56
The Virgin Suicides (2000,  R)
57
Marie Antoinette (2006,  PG-13)
58
Lost In Translation (2003,  R)
59
The Squid and the Whale (2005,  R)
60
King of California (2007,  PG-13)
61
The Godfather (1972,  R)
62
The Godfather, Part II (1974,  R)
63
Apocalypse Now (1979,  R)
64
Bram Stoker's Dracula (1992,  R)
65
La Maschera del demonio (Black Sunday) (House of Fright) (Mask of the Demon) (1960,  R)
66
Interview with the Vampire (1994,  R)
67
Scrooged (1988,  PG-13)
68
Ghost Busters (Ghostbusters) (1984,  PG)
69
City of Ember (2008,  PG)
70
Groundhog Day (1993,  PG)
71
What About Bob? (1991,  PG)
72
Broken Flowers (2005,  R)
73
Kingpin (1996,  PG-13)
74
Stripes (1981,  R)
75
Where the Buffalo Roam (1980,  R)
76
Hamlet (2000,  R)
77
Caddyshack (1980,  R)
78
Superbad (2007,  R)
79
Knocked Up (2007,  R)
80
Adventureland (2009,  R)
81
Frost/Nixon (2008,  R)
82
The Soloist (2009,  PG-13)
83
Doubt (2008,  PG-13)
84
Synecdoche, New York (2008,  R)
85
Boogie Nights (1997,  R)
86
Magnolia (1999,  R)
87
Punch-Drunk Love (2002,  R)
88
Capote (2005,  R)
89
Happiness (1998,  Unrated)
90
My Blue Heaven (1990,  PG-13)
91
The Jerk (1979,  R)
92
Roxanne (1987,  PG)
93
Dirty Rotten Scoundrels (1988,  PG)
94
Shopgirl (2005,  R)
95
Grand Canyon (1991,  R)
96
Pennies From Heaven (1981,  R)
97
Donnie Darko (2001,  R)
98
The Graduate (1967,  PG)
99
The Dark Knight (2008,  PG-13)
100
I Am Trying to Break Your Heart - A Film About Wilco (2002,  Unrated)
101
A Hard Day's Night (1964,  G)
102
Help! (1965,  G)
103
Step Brothers (2008,  R)
104
Anchorman - The Legend Of Ron Burgundy (2004,  PG-13)
105
Stranger Than Fiction (2006,  PG-13)
106
The Goonies (1985,  PG)
107
Casablanca (1943,  PG)
108
American Beauty (1999,  R)
109
The Usual Suspects (1995,  R)
110
Collateral (2004,  R)
111
Catch Me If You Can (2002,  PG-13)
112
Cast Away (2000,  PG-13)
113
Philadelphia (1993,  PG-13)
114
That Thing You Do! (1996,  PG)
115
The 'Burbs (1989,  PG)
116
THX 1138 (1971,  PG)
117
Star Wars: Episode IV - A New Hope (1977,  PG)
118
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi (1983,  PG)
119
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back (1980,  PG)
120
Duck Soup (1933,  Unrated)
121
The Cocoanuts (1929,  Unrated)
122
A Night at the Opera (1935,  Unrated)
123
Animal Crackers (1930,  G)
124
Horse Feathers (1932,  Unrated)
125
Monkey Business (1931,  Unrated)
126
A Day at the Races (1937,  Unrated)
127
Boyz n the Hood (1991,  R)
128
Malcolm X (1992,  PG-13)
129
Do the Right Thing (1989,  R)
130
The Magnificent Seven (1960,  Unrated)
131
The Great Escape (1963,  Unrated)
132
Papillon (1973,  R)
133
Bullitt (1968,  PG)
134
Road to Perdition (2002,  R)
135
Butch Cassidy and the Sundance Kid (1969,  PG)
136
Cool Hand Luke (1967,  Unrated)
137
The Color of Money (1986,  R)
138
The Sting (1973,  PG)
139
Silent Movie (1976,  PG)
140
Sometimes a Great Notion (Never Give an Inch) (1971,  PG)
141
Night of the Living Dead (1968,  Unrated)
142
El Laberinto del Fauno (Pan's Labyrinth) (2006,  R)
143
Kill Your Idols (2006,  Unrated)
144
The Visitor (2008,  PG-13)
145
Man on Wire (2008,  PG-13)
146
The Lord of the Rings - The Return of the King (2003,  PG-13)
147
The Lord of the Rings - The Fellowship of the Ring (2001,  PG-13)
148
The Lord of the Rings - The Two Towers (2002,  PG-13)
149
Gonzo: The Life and Work of Hunter S. Thompson (2008,  R)
150
Mr. Warmth: The Don Rickles Project (2008,  Unrated)
151
An Unreasonable Man (2007,  Unrated)
152
The Great White Hope (1970,  PG-13)
153
Kids in the Hall - Brain Candy (1996,  R)
154
American Psycho (2000,  R)
155
Buena Vista Social Club (1999,  G)
156
Walk Hard: The Dewey Cox Story (2007,  R)
157
Primer (2004,  PG-13)
158
Midnight in the Garden of Good and Evil (1997,  R)
159
Crimes and Misdemeanors (1989,  PG-13)
160
Altered States (1980,  R)
161
Goya's Ghosts (2007,  R)
162
The Rape of Europa (2007,  Unrated)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments