My Favorite Movies


  fb500066655's Rating My Rating
1
The Anarchism in America (2006,  Unrated)
The Anarchism in America
Absolutely positively MUST SEE for everyone, especially Americans. This movie changed my life, and made me a huge fan of both Karl Hess and Murray Bookchin. No media I've ever seen or read as a political radical anything that ever had such a comprehensive look at all aspects of Anarchism the way this film does.
2
Revolution OS (2002,  Unrated)
3
Manufacturing Consent - Noam Chomsky and the Media (1993,  Unrated)
4
Surplus: Terrorized Into Being Consumers (2003,  Unrated)
5
The Times of Harvey Milk (1984,  Unrated)
6
Why We Fight (2006,  PG-13)
7
Network (1976,  R)
8
Good Night, And Good Luck (2005,  PG)
9
BBS: The Documentary (2005,  Unrated)
10
Alone in the Wilderness (2005,  G)
11
The American Ruling Class (2005,  Unrated)
12
Emperor of Hemp: The Jack Herer Story (1999,  Unrated)
13
Hemp Revolution (1995,  Unrated)
14
Milk (2008,  R)
Milk
This was just as good as the documentary, and more entertaining. I'm not a fan of Sean Penn, but he is phenomenal in this movie. The story alone is deeply moving, and it's brought to life here in a wonderful mix with actual footage. A truly inspirational story.
15
The Story of O (1975,  Unrated)
16
Koyaanisqatsi - Life Out of Balance (1983,  Unrated)
17
Fear and Loathing in Las Vegas (1998,  R)
18
Reservoir Dogs (1992,  R)
19
WarGames (War Games) (1983,  PG)
20
Clerks (1994,  R)
21
Pulp Fiction (1994,  R)
22
The Matrix (1999,  R)
23
Super High Me (2007,  R)
24
Where the Buffalo Roam (1980,  R)
25
V for Vendetta (2006,  R)
26
The Hitchhiker's Guide to the Galaxy (2005,  PG)
27
What Would Jesus Buy? (2007,  PG)
28
Animal Farm (1954,  Unrated)
29
Watchmen (2009,  R)
Watchmen
One of the best MOVIES (comic book or otherwise) I've seen come out of Hollywood in a long time. With so much drivel being churned out anymore, this movie is a breath of fresh air.
30
Gone in 60 Seconds (1974,  PG)
31
Normal (2003,  Unrated)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments