My Favorite Movies


  fb500646045's Rating My Rating
1
The Dark Side of the Heart (El Lado oscuro del corazón) (1994,  R)
2
Nuts for Love (Nueces para el Amor) (2000,  Unrated)
3
El Lado Oscuro Del Corazon 2 (1992,  Unrated)
4
East of Eden (1955,  PG)
5
Across the Universe (2007,  PG-13)
6
Trainspotting (1996,  R)
7
La Muerte de un burócrata (Death of a Bureaucrat) (1966,  Unrated)
8
Juno (2007,  PG-13)
9
Ma Vie En Rose (My Life in Pink) (1997,  R)
10
Before Sunset (2004,  R)
11
The Lake House (2006,  PG)
12
Copenhagen (2002,  Unrated)
13
Nick and Norah's Infinite Playlist (2008,  PG-13)
14
Three Colors: Red (Trois couleurs: Rouge) (1994,  R)
15
Three Colors: Blue (Trois couleurs: Bleu) (1993,  R)
16
Three Colors: White (Trois Couleurs: Blanc) (,  R)
17
Buenos Aires Vice Versa (1996,  Unrated)
18
Die Sehnsucht der Veronika Voss (Veronika Voss) (1982,  Unrated)
19
Die Ehe der Maria Braun (The Marriage of Maria Braun) (1979,  R)
20
Ich will nicht nur, daß ihr mich liebt (I Don't Just Want You to Love Me) (1993,  Unrated)
21
Closer (2004,  R)
22
Die Bitteren Tränen der Petra von Kant (The Bitter Tears of Petra Von Kant) (1972,  R)
23
In the Year of 13 Moons (In einem Jahr mit 13 Monden) (1978,  Unrated)
24
Die Dritte Generation (The Third Generation) (1979,  Unrated)
25
Valentin (2004,  PG-13)
26
Un Mundo menos peor (A Less Bad World) (2004,  Unrated)
27
Una Noche con Sabrina Love (2001,  Unrated)
28
No mires para abajo (Don't Look Down) (2008,  Unrated)
29
Últimas imágenes del naufragio (Last Images of the Shipwreck) (1989,  Unrated)
30
Man Facing Southeast (1986,  R)
31
Despabílate amor (Wake Up Love) (1996,  PG)
32
Don't Die Without Telling Me Where You're Going (1995,  Unrated)
33
Pequeños milagros (1997,  G)
34
Love's Final Result (El Resultado del amor) (,  Unrated)
35
La Double Vie de Véronique (The Double Life of Veronique) (1991,  R)
36
La Strada (The Road) (1954,  PG)
37
Casablanca (1943,  PG)
38
Harry Potter and the Order of the Phoenix (2007,  PG-13)
39
I'm Not There (2007,  R)
40
Sinfín (2005,  Unrated)
41
La Dolce Vita (1960,  Unrated)
42
Love Actually (2003,  R)
43
Once Upon a Time... Rome, Open City (,  Unrated)
44
No Direction Home: Bob Dylan (2005,  G)
45
The Other Side of the Mirror - Bob Dylan Newport 1963-1965 (1963,  Unrated)
46
Dead Poets Society (1989,  PG)
47
Cashback (2007,  R)
48
Billy Elliot (2000,  R)
49
Don't Look Back (1967,  Unrated)
50
Twilight (2008,  PG-13)
51
Wicker Park (2004,  PG-13)
52
Parlez-moi de la pluie (Let it Rain) (2009,  Unrated)
53
Amelie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) (2001,  R)
54
Harry Potter and the Goblet of Fire (2005,  PG-13)
55
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban (2004,  PG)
56
Harry Potter and the Chamber of Secrets (2002,  PG)
57
Harry Potter and the Sorcerer's Stone (Harry Potter and the Philosopher's Stone) (2001,  PG)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments