My Favorite Movies


  fb500780619's Rating My Rating
1
Elf (2003,  PG)
2
300 (2007,  R)
3
Top Gun (1986,  PG)
4
Empire Records (1995,  PG-13)
5
Footloose (1984,  PG)
6
Half Baked (1998,  R)
7
Madagascar (2005,  PG)
8
March of the Penguins (La Marche de l'empereur) (2005,  G)
9
A League of Their Own (1992,  PG)
10
Accepted (2006,  PG-13)
11
American Beauty (1999,  R)
12
Beetle Juice (Beetlejuice) (1988,  PG)
13
Bruce Almighty (2003,  PG-13)
14
Cool Runnings (1993,  PG)
15
Coyote Ugly (2000,  PG-13)
16
Crash (2004,  R)
17
Diary of a Mad Black Woman (2005,  PG-13)
18
Disturbia (2007,  PG-13)
19
Donnie Darko (2001,  R)
20
Ferris Bueller's Day Off (1986,  PG)
21
Fight Club (1999,  R)
22
Garden State (2004,  R)
23
Grease (1978,  PG)
24
Happy Feet (2006,  PG)
25
I Heart Huckabees (2004,  R)
26
Interview with the Vampire (1994,  R)
27
John Tucker Must Die (2006,  PG-13)
28
Labyrinth (1986,  PG)
29
Life Is Beautiful (La Vita è bella) (1998,  PG-13)
30
Love Actually (2003,  R)
31
Mean Girls (2004,  PG-13)
32
Memoirs of a Geisha (2005,  PG-13)
33
Men in Black (1997,  PG-13)
34
Monty Python and the Holy Grail (1975,  PG)
35
Moulin Rouge! (2001,  PG-13)
36
Mrs. Doubtfire (1993,  PG-13)
37
Mulan (1998,  G)
38
Old School (2003,  R)
39
One Flew over the Cuckoo's Nest (1975,  R)
40
Pretty Woman (1990,  R)
41
Remember the Titans (2000,  PG)
42
Rent (2005,  PG-13)
43
Robin Hood - Men in Tights (1993,  PG-13)
44
Save the Last Dance (2001,  PG-13)
45
Seven (Se7en) (1995,  R)
46
She's the Man (2006,  PG-13)
47
South Park: Bigger, Longer and Uncut (1999,  R)
48
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace (1999,  PG)
49
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones (2002,  PG)
50
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith (2005,  PG-13)
51
Star Wars: Episode IV - A New Hope (1977,  PG)
52
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back (1980,  PG)
53
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi (1983,  PG)
54
Steel Magnolias (1989,  PG)
55
Stick It (2006,  PG-13)
56
Super Troopers (2001,  R)
57
Talladega Nights: The Ballad of Ricky Bobby (2006,  PG-13)
58
Team America - World Police (2004,  R)
59
The Color Purple (1985,  PG-13)
60
The Exorcist (1973,  R)
61
The Goonies (1985,  PG)
62
The Green Mile (1999,  R)
63
The Incredibles (2004,  PG)
64
The Ringer (2005,  PG-13)
65
The Rocky Horror Picture Show (1975,  R)
66
The Sandlot (1993,  PG)
67
The Shawshank Redemption (1994,  R)
68
The Shining (1980,  R)
69
The Sound of Music (1965,  G)
70
The Truman Show (1998,  PG)
71
Thirteen (2003,  R)
72
Titanic (1997,  PG-13)
73
Tommy Boy (1995,  PG-13)
74
Toy Story (1995,  G)
75
Walk the Line (2005,  PG-13)
76
Wayne's World (1992,  PG-13)
77
White Chicks (2004,  PG-13)
78
Forrest Gump (1994,  PG-13)
79
Hook (1991,  PG)
80
Dead Poets Society (1989,  PG)
81
The Virgin Suicides (2000,  R)
82
Sex and the City (2008,  R)
83
Wizard of Oz (1925,  Unrated)
84
I Am Sam (2002,  PG-13)
85
Superstar (1999,  PG-13)
86
Good Burger (1997,  PG)
87
Finding Nemo (2003,  G)
88
The Princess Bride (1987,  PG)
89
My Girl (1991,  PG)
90
Casablanca (1943,  PG)
91
Mystic Pizza (1988,  R)
92
Skokie (1981,  Unrated)
93
Spiderman (1990,  Unrated)
94
U-571 (2000,  PG-13)
95
Big Daddy (1999,  PG-13)
96
Requiem for a Dream (2000,  R)
97
Dogma (1999,  R)
98
Fast Times At Ridgemont High (1982,  R)
99
Dazed and Confused (1993,  R)
100
Now and Then (1995,  PG-13)
101
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind (2004,  R)
102
V for Vendetta (2006,  R)
103
Cube (1998,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments