My Favorite Movies


  fb501253140's Rating My Rating
1
Boy A (2007,  R)
2
Bow Barracks Forever (2004,  Unrated)
3
Candy (2006,  R)
4
Sometimes in April (2005,  R)
5
Boys Don't Cry (1999,  R)
6
Cidade de Deus, (City of God) (2003,  R)
7
Shattered Glass (2003,  PG-13)
8
Hunger (2009,  Unrated)
9
The Painted Veil (2006,  PG-13)
10
Boiler Room (2000,  R)
11
Kids (1995,  NC-17)
12
American History X (1998,  R)
13
The Shawshank Redemption (1994,  R)
14
The Pianist (2002,  R)
15
Gangs of New York (2002,  R)
16
JFK (1991,  R)
17
The Last Lear (2007,  Unrated)
18
The Prestige (2006,  PG-13)
19
Narc (2002,  R)
20
Before the Rains (2008,  PG-13)
21
Brick Lane (2008,  PG-13)
22
The Passion of the Christ (2004,  R)
23
Gran Torino (2009,  R)
24
Thought Crimes (2003,  Unrated)
25
Perfume: The Story of a Murderer (2006,  R)
26
Great Expectations (1998,  R)
27
The Escapist (2008,  Unrated)
28
Frozen River (2008,  R)
29
The Gospel of John (2003,  PG-13)
30
15 Park Avenue (2005,  Unrated)
31
Marvin's Room (1996,  PG-13)
32
Babel (2006,  R)
33
Blood Diamond (2006,  R)
34
The Englishman Who Went up a Hill But Came Down A Mountain (1995,  PG)
35
American Gangster (2007,  R)
36
Two For the Money (2005,  R)
37
The Illusionist (2006,  PG-13)
38
The Silence of the Lambs (1991,  R)
39
Manhunter (1986,  R)
40
Red Dragon (2002,  R)
41
Hannibal Rising (2007,  R)
42
The Sixth Sense (1999,  PG-13)
43
Head in the Clouds (2004,  R)
44
A Beautiful Mind (2001,  PG-13)
45
The Kite Runner (2008,  PG-13)
46
Moulin Rouge! (2001,  PG-13)
47
When a Stranger Calls (2006,  PG-13)
48
Fight Club (1999,  R)
49
Troy (2004,  R)
50
Gladiator (2000,  R)
51
The Pelican Brief (1993,  PG-13)
52
Freedomland (2006,  R)
53
The Lake House (2006,  PG)
54
Monster (2003,  R)
55
The Forgotten (2004,  PG-13)
56
United 93 (2006,  R)
57
Provoked (2007,  PG-13)
58
The Butterfly Effect (2004,  R)
59
Phone Booth (2003,  R)
60
Goal! The Dream Begins (Goal!: The Impossible Dream) (2005,  PG-13)
61
Goal II: Living the Dream (2007,  PG-13)
62
300 (2007,  R)
63
The Da Vinci Code (2006,  PG-13)
64
The Departed (2006,  R)
65
The Bourne Supremacy (2004,  PG-13)
66
The Bourne Ultimatum (2007,  PG-13)
67
The Bourne Identity (2002,  PG-13)
68
Loving Annabelle (2006,  Unrated)
69
Juno (2007,  PG-13)
70
The Edge of Love (2008,  R)
71
Revolutionary Road (2008,  R)
72
The Reader (2008,  R)
73
Good Will Hunting (1997,  R)
74
The Basketball Diaries (1995,  R)
75
Rang De Basanti (Paint it Yellow) (2006,  Unrated)
76
The Fast and the Furious: Tokyo Drift (2006,  PG-13)
77
The Fast and the Furious (2001,  PG-13)
78
2 Fast 2 Furious (2003,  PG-13)
79
Resurrecting the Champ (2007,  PG-13)
80
Khosla Ka Ghosla (2006,  Unrated)
81
Bheja Fry (2006,  Unrated)
82
The Longest Yard (2005,  PG-13)
83
Yun Hota Toh Kya Hota (2006,  Unrated)
84
Fashion (2008,  Unrated)
85
Mission Kashmir (2000,  R)
86
Dil Chahta Hai (2001,  Unrated)
87
Asoka (2001,  R)
88
Jodhaa Akbar (2008,  Unrated)
89
Big Nothing (2007,  Unrated)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments